Τετάρτη 20 Ιουνίου 2018

Μουντιάλ 2018 - Ρωσία….η 1η αγωνιστική των ομίλων

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ. Είδαμε όλες τις ομάδες στο πρώτο τους παιχνίδι και βρήκαν κάποια πρώτα συμπεράσματα, με επιφύλαξη βέβαια, καθώς είναι νωρίς ακόμα. Όπως ήδη έχουμε πει, θα υπάρξουν ομάδες που θα φορμαριστούν κατά τη διάρκεια του τουρνουά και παιχνίδι με το παιχνίδι. Θετική εντύπωση μας έκανε η εμφάνιση της Ισπανίας και ας μην κέρδισε, το Περού, η Σενεγάλη και φυσικά το Μεξικό. Στραβοπάτησαν κάποια φαβορί, όπως η Γερμανία, η Βραζιλία και η Αργεντινή. Από παίκτες? Ο CR7 ήταν καταπληκτικός, ο Μεξικανός Λοσάνο, ο Σενεγαλέζος Νιαγκ, ο «φονιάς» Χάρι Κέιν, ο Τσερίσεφ, ο Καρίγιο του Περού ....
Πάμε να δούμε έναν – έναν τους ομίλους….

1ος  όμιλος :

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την οικοδέσποινα Ρωσία, η οποία στο εναρκτήριο παιχνίδι του Μουντιάλ φιλοδώρησε με μια εντυπωσιακή 5αρα την άμοιρη Σαουδική Αραβία, με τον Πούτιν να κάνει πλάκα στον Σαουδάραβα πρίγκιπα στην εξέδρα. Παρά την ευρεία νίκη της, δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο η Ρωσία. Είχε μεν τον έλεγχο του ματς αλλά έκανε εύκολα το λάθος στις μεταβιβάσεις και μια καλύτερη αντίπαλος σίγουρα θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί. Έβγαλε πάντως τρεξίματα η Ρωσική ομάδα, σε υψηλό επίπεδο για την εποχή. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε ο Γκολόβιν ! Ταχύτατος, με τεχνική και ξεμαρκαρίσματα. Πέτυχε και γκολ. Θα τον ξαναδούμε.  Στα τελευταία λεπτά η Ρωσία δεν έκοψε ρυθμό και πέτυχε 2 γκολ μετά το 80΄ , διευρύνοντας τη διαφορά. Μπορεί να μετρήσει αυτό σε πιθανές ισοβαθμίες. Αν μη τι άλλο, πήρε ψυχολογία για τη συνέχεια….
     Στο άλλο ματς του ομίλου η Ουρουγουάη επικράτησε, τελικά, της Αιγύπτου έστω και στο παρά ένα. Μια Αίγυπτος, στην οποία ο Κούπερ προτίμησε να προφυλάξει τον Σαλάχ και δεν τον έριξε καθόλου στο ματς. Έτσι, οι «Φαραώ» δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι επιθετικά, δεν απείλησαν. Κατά τα άλλα, ο Κούπερ παρουσίασε μια σφιχτή ομάδα, που έκλεισε καλά τους χώρους και είχε σε καλή μέρα τον 29χρονο τερματοφύλακα Ελ Σενάουϊ. Η Ουρουγουάη είχε σε κακή μέρα τον Λουϊς Σουάρεζ ο οποίος έχασε τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες και λυτρώθηκε στο τέλος από γκολ με κεφαλιά του σέντερ μπακ Χιμένεζ, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Γκοντίν και Χιμένεζ ήταν κυρίαρχοι στην άμυνα και η ομάδα τους δεν απειλήθηκε, ανέβηκε κατακόρυφα στο 2ο ημίχρονο ο Καβάνι, αλλά η ομάδα δεν είχε δημιουργία από το κέντρο, τον άξονα και οι ακραίοι έδωσαν λίγα πράγματα δημιουργικά. Άφησε το μπαστούνι για να πανηγυρίσει το γκολ ο Όσκαρ Ταμπάρες !!!

2ος  όμιλος :

Το Μαρόκο – Ιράν ήταν ένα κακό παιχνίδι. Χωρίς φάσεις και με πολλά λάθη και φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Τυχερό στις καθυστερήσεις το Ιράν που με το αυτογκόλ του Μπουχαντούζ πήρε τη νίκη. Για το Μαρόκο μου άρεσε ο στόπερ Σαϊς, ενώ ο Μπελχαντά έπαιξε πολύ πίσω, δίπλα στον κόφτη και αν και ξεκίνησε καλά το ματς, στη συνέχεια εξαντλήθηκε και στο 2ο ημίχρονο ήταν άφαντος. Ένα καλό σουτ μετά το 80΄ με τον Ζίγιετς είχε στο ματς. Το Ιράν με τους τρεις «Έλληνες» στην 11αδα, λίγα πράγματα. Ήταν τυχερό στο τέλος και πήρε μια νίκη γοήτρου σε έναν όμιλο με Ισπανία και Πορτογαλία.

Και πάμε στο ντέρμπι των Ιβήρων. Είδαμε ένα χορταστικό ματς, με τις δύο ομάδες να είναι χαλαρές και να μας προσφέρουν ένα θεαματικό παιχνίδι. Η Ισπανία έδειξε να ξεπερνά το σοκ από την αλλαγή προπονητή, δύο ημέρες πριν το ματς. Έπαιξε το κλασικό 4-3-3, με κοντά τις γραμμές και τα μπακ να ανεβαίνουν δίνοντας πλάτος, μιας και οι εξτρεμ Ίσκο και Νταβίντ Σίλβα έκλειναν συνεχώς προς τον άξονα. Ήταν ανώτερη της Πορτογαλίας, έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας, με πολλές κοντινές πάσες, το γνωστό της passing game, έφτανε σχετικά εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή και αναπτύσσονταν κυρίως από την αριστερή πλευρά, με τους Τζόρντι Άλμπα, Ινιέστα και Ίσκο να συνδυάζονται ιδανικά. Γκολάρα το 3ο γκολ του Νάτσο. Ο Ντιέγκο Κόστα έδειξε να βρίσκεται με την υπόλοιπη ομάδα, πέτυχε δύο γκολ, το πρώτο καθαρά προσωπικό. Στα αρνητικά, το αργό αμυντικό transition, όπου έφαγε φάσεις από τους Πορτογάλους. Χρειάζεται ένας γρήγορος χαφ εκεί. Τραγικά λάθη ο Ντε Χέα…..  Η Πορτογαλία, του Φερνάντο Σάντος, παρατάχθηκε με 4-4-2, φλατ. Με τον Γκέντες δίπλα στον CR7, Μπερνάρντο Σίλβα δεξιά και τον Μπρούνο Φερνάντεζ αριστερά. Έπαιξε με βαθιές μπαλιές και επεδίωξε να χτυπήσει στην κόντρα. Έχασε τη μάχη του κέντρου καθώς οι Καρβάλιο και Μουτίνιο φάνηκαν βαρύς απέναντι στους χαφ των Ισπανών. Αργό και ασύνδετο το κέντρο άμυνας με τους Πέπε – Φοντέ, τους εξέθεσε ο Ντιέγκο Κόστα. Ο CR7, πέρα από τα τρία γκολ, παρουσιάστηκε σε εξαιρετική κατάσταση, καλογυμνασμένος και με δυνάμεις. Πρόλαβε και φρεσκαρίστηκε στο διάστημα που μεσολάβησε από το τέλος των υποχρεώσεων του με τη ΡΕΑΛ. Εκπληκτική η εκτέλεση του φάουλ στην ισοφάριση !

3ος  όμιλος :

Η Γαλλία δεν έπεισε. Στο 1ο ματς της στο Μουντιάλ είδαμε μια ομάδα που δεν απέδωσε σύμφωνα με το ταλέντο των παικτών που διαθέτει. Απέναντι στην Αυστραλία παρακολουθήσαμε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις, με τα «καγκουρό» να βγάζουν πολλά τρεξίματα και να περιορίζουν τους Γάλλους σταρ. Η επιθετική τριάδα Μ’ Μπαππέ –Γκριεζμάν – Ντέμπελε, άλλαζε συνεχώς θέσεις χωρίς όμως να μπερδέψει τους αντίπαλους αμυντικούς ή να προσδώσει κάτι διαφορετικό στο παιχνίδι της ομάδας. Οι Αυστραλοί έπαιξαν αμυντικά και προσπάθησαν να απειλήσουν μέσα από στημένες φάσεις και τις εκτελέσεις του πολύ καλού στο ματς Άαρον Μούι. Λίγο καλύτεροι οι Γάλλοι και με τη βοήθεια της τύχης ξεκίνησαν νικηφόρα τη διοργάνωση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Δανία πιο έμπειρη και πιο κυνική πήρε τη νίκη έναντι του Περού, με τον Πόουλσεν να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Το Περού έπαιξε μπάλα και δημιούργησε πολλές φάσεις για να σκοράρει, έχασε και πέναλντι στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, ενώ ο Σμάιχελ πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με σωρεία επεμβάσεων. Το δίδυμο στη δεξιά πλευρά των λατινοαμερικάνων, Αντβινκούλα – Καρίγιο, με ταχύτητα και προσωπικές ενέργειες δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα των Δανών, αλλά οι Φαρφάν και Γκερέρο απέτυχαν να σκοράρουν. Με μια καλά οργανωμένη αντεπίθεση οι Δανοί, με τον Έρικσεν να βγάζει την ασίστ στον Πόουλσεν, βρήκαν το γκολ και πήραν τη νίκη, αφού στα 30 λεπτά που απέμειναν οργανώθηκαν στην άμυνα τους και στάθηκαν και τυχεροί σε κάποιες φάσεις του Περού. Η Δανία μπήκε σε mood πρόκρισης. Το Περού πρέπει να λύσει το θέμα του γκολ. Έπαιξε πάντως μπάλα και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

4ος  όμιλος :

Η Αργεντινή του Μέσι ξεκίνησε με το αριστερό τη διοργάνωση. Ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ισλανδία, με τον Μέσι να αποτυγχάνει να σκοράρει με πέναλντι και να νικιέται από τον τερματοφύλακα Χαλντορσον των Ισλανδων, σε μια κακή εκτέλεση του. Από την απώλεια του πέναλντι και μετά, ο Αργεντινός μάγος, με εγωισμό προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά η πολυπρόσωπη άμυνα των αντιπάλων δε του έδωσε χώρους να κινηθεί ή να εκτελέσει. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, ασφαλώς και έπαιξε το γεγονός ότι οι Ισλανδοί ισοφάρισαν σε 4 λεπτά το γκολ του Αγκουέρο. Η Ισλανδία έπαιξε άμυνα μες την περιοχή, ακόμα και ο Γκίλφι Σίγκουρτσον ή ο φορ Φιμπόγκαρσον, ήταν έξω από την περιοχή τους και μάρκαραν. Ηρωικά μεν αλλά όχι ποδοσφαιρικά. Η Αργεντινή έβγαλε άγχος στο παιχνίδι της και από μια άποψη καλύτερα που ήρθε νωρίς το στραβοπάτημα. Ίσως απελευθερωθούν ο Μέσι και η παρέα του. Δε χάθηκε τίποτα στην παρούσα φάση. Σημαντικό που δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός από το δυναμικό παιχνίδι των ξυλοκόπων Ισλανδών. Ευχάριστο που ο Σαμπαόλι ξεκινάει στην 11αδα με παίκτες που παίζουν στο εγχώριο πρωτάθλημα και δεν έχουν έρθει ακόμα στην Ευρώπη, αλλά να τους δούμε πως θα ανταπεξέλθουν στη συνέχεια. Γενικά η Αργεντινή δεν έπεισε και φάνηκε να τα περιμένει όλα από τον Μέσι, αλλά είναι νωρίς ακόμα.
    Οι Κροάτες με στόφα μεγάλης ομάδας καθάρισαν εύκολα με 2-0 τους επιπόλαιους Νιγηριανούς. Έδειξαν να είναι μια κλάση ανώτεροι από τους αντιπάλους τους. Οι Νιγηριανοί δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να τις εκμεταλλευτούν, έδειχναν ατσούμπαλοι στην τελική προσπάθεια.  Έτσι οι Κροάτες, με παίκτες παγκόσμιας κλάσης στη σύνθεσή τους, έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν, έλεγξαν πλήρως το ρυθμό και πήραν μια καθαρή νίκη που τους φέρνει κοντά στην 1η θέση του ομίλου…..

5ος  όμιλος :

Η Σερβία με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ κατάφερε να νικήσει τον εκπληκτικό Κέιλορ Νάβας και να πάρει μια νίκη που τη βάζει σε τροχιά πρόκρισης. Οι Σέρβοι άργησαν να μπουν στο ρυθμό του ματς και η Κόστα Ρίκα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Σε ένα 1ο ημίχρονο που δεν είχε πολλές φάσεις και όσες έγιναν, κυρίως από την πλευρά των Σέρβων, της καθάρισε ο Νάβας. Στο 2ο η Σερβία μπήκε δυνατά, είχε τετ-α-τετ με τον Μίτροβιτς στο 50΄ και στο 57΄ είχαμε το γκολ του Κολάροφ. Στο τελευταίο ημίωρο του ματς οι Κοσταρικανοί πίεσαν άλλα δεν διαθέτουν την ποιότητα για να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις. Δίκαιη νίκη για τη Σερβία.

Πάμε στη Βραζιλία, που μπήκε φουριόζα στο ματς με τους Ελβετούς αλλά όσο περνούσε η ώρα εξανεμιζόταν μες το παιχνίδι. Η Ελβετία η κλασική μαχητική και σκληροτράχηλη ομάδα που παρακολουθούμε τα τελευταία χρόνια. Ο Νέιμαρ ελάχιστα πράγματα. Έκανε αρκετά μακρινά σουτ, προσπάθησε να βγάλει κάποιες συνεργασίες με τους συμπαίκτες του, αλλά δεν ήταν απειλητικός. Οι Ελβετοί πέραν του γκολ που  βρήκαν  από κόρνερ στις αρχές του 2ου ημιχρόνου ήταν ακίνδυνοι, ανίκανοι να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 2ο ημίχρονο παρότι η Βραζιλία είχε καθολική υπεροχή και πίεζε είχε μόλις 2-3 τελικές εντός εστίας και αυτές όχι κάτι το ιδιαίτερο. Κακή η Βραζιλία, έδειξε ότι δεν είναι για μεγάλα πράγματα.

6ος  όμιλος :

Με εντυπωσίασε το Μεξικό !  Ειδικά στο 1ο ημίχρονο θα μπορούσε να βάλει πολλά γκολ σε αυτή τη Γερμανία. Είδαμε ένα χορταστικό ματς, με πολλές φάσεις. Από τη μια η Γερμανία σε σετ παιχνίδι έφτιαξε πολλές φάσεις και είχε ευκαιρίες, με τον Οτσόα να κάνει μεγάλη εμφάνιση και από την άλλη το Μεξικό να φεύγει στην κόντρα με ταχύτητα και να εκθέτει τα χαφ και τα στόπερ των Γερμανών. Ο Κάρλος Βέλα έπαιρνε τη μπάλα στον άξονα και με ταχύτητα πήγαινε κατά μέτωπο πάνω στα στόπερ των Γερμανών αφού οι χαφ δεν τον προλάβαιναν. Αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική πάσα θα είχαμε αστρονομικό σκορ στο 1ο ημίχρονο. Από αριστερά ο Λοσάνο εξέθεσε τον Κίμιχ, του έκανε πλάκα! Καλός και ο Λαγιούν από δεξιά αν και φάνηκε χασογκόλης. Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα για το Μεξικό, σε παιχνίδι που θα ψάξει και πάλι την κόντρα, να πάει με τον Λοσάνο αντί του Τσιτσαρίτο στην κορυφή της επίθεσης.  Η Γερμανία πίεσε πολύ στο 2ο ημίχρονο, ειδικά στο τελευταίο ημίωρο, όταν και το Μεξικό μαζεύτηκε πίσω, χωρίς να ξεμυτίζει όπως στο 1ο μέρος. Είχε και 2 δοκάρια στο παιχνίδι. Οι παίκτες της πάντως έδειξαν ξεζουμισμένοι, ενώ κάποιοι είναι από τη φύση τους αργοί. Πολύ διαβασμένος παρουσιάστηκε ο κόουτς Οσόριο του Μεξικό !

Στο άλλο ματς οι Σουηδοί πήραν τα ηνία του αγώνα με τον Μπεργκ να είναι μοιραίος για την ομάδα του, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο 21΄ και στο 29΄ . Οι Νοτιοκορεάτες κοίταζαν να χτυπήσουν στην κόντρα και έψαχναν τον ύψους 198 εκ.  Κιμ Σινβοκ. Εντυπωσιακός και αλάνθαστος ο τερματοφύλακας Γιο που νικήθηκε μόνο από το σημείο του πέναλντι. Γενικά η Νότια Κορέα παρουσίασε μια πειθαρχημένη αμυντικά ομάδα, που δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα και χωρίς το θράσος να ζητήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Με τους παίκτες της να ψάχνουν συνεχώς τον σταρ της ομάδας, τον Σον της Τότεναμ. Οι Σουηδοί παρουσίασαν ένα καλό κέντρο άμυνας με τον Γκράγκβιστ να είναι ηγετικός και να σκοράρει με πέναλντι. Στα χαφ παρότι είχε τρεξίματα δεν υπήρχαν εμπνεύσεις και δημιουργία. Ο Φόσμπεργκ ήταν εκτός παιχνιδιού και η Σουηδία αναπτυσσόταν μονοδιάστατα από δεξιά με τον Κλάεσον. Στα τελευταία λεπτά του ματς οι Νοτιοκορεάτες προσπάθησαν να πιέσουν αλλά δημιούργησαν μόλις μια ευκαιρία με κεφαλιά – άουτ στο 71΄. Γενικά λίγα πράγματα….

7ος  όμιλος :

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο να διασπάσει την κλειστή άμυνα του Παναμά. Με το γκολ του Μέρτενς δύο λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου λύθηκε ο γόρδιος δεσμός και το ματς ουσιαστικά τελείωσε. Υπήρχε διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Λουκάκου με δύο γκολ ολοκλήρωσε την άνετη επικράτηση των Βέλγων. Στάθηκε με αξιοπρέπεια ο Παναμάς αλλά μέχρι εκεί. Το Βέλγιο έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς και αναπτυσσόταν κυρίως από αριστερά με τον Αζάρ. Βαρύ το κέντρο άμυνας του,  που δε φάνηκε λόγω της αδυναμίας του αντιπάλου.

Η Αγγλία δεν ήταν καλή. Ξεκίνησε καλά το ματς, προηγήθηκε νωρίς αλλά μετά το 15΄ φάνηκε υπεροπτική. Και μπορεί στο 1ο ημίχρονο να έβγαλε φάσεις και να είχε δύο δοκάρια, αλλά στο 2ο δε βλεπόταν. Η Τυνησία δε φοβήθηκε, κλείστηκε καλά στην άμυνα και όσο είχε δυνάμεις κοιτούσε να επιτεθεί. Ισοφάρισε το ματς με πέναλντι και απείχε λίγα λεπτά από το να πάρει αποτέλεσμα, κάνοντας ένα 2ο ημίχρονο στο οποίο δεν επέτρεψε στην Αγγλία να δημιουργήσει φάσεις. Δεν είναι ποδόσφαιρο αυτό που πάει να παίξει ο Σάουθγκέιτ στην Αγγλία. Στην επίθεση, στο 2ο ημίχρονο είχε τον κοντό Στέρλιγκ μες την περιοχή και τον Κέιν πίσω του να κάνει τη μεγάλη κίνηση. Αχρηστεύτηκαν και οι δύο για μεγάλο διάστημα. Μόνο στα τελευταία λεπτά μπήκε ο Κέιν στην περιοχή και έτσι κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις. Τον λυπήθηκα τον Κέιν, δεν είχε συμπαίκτες να «τον βρουν» και να τον βγάλουν σε θέση βολής. Επίσης στην άμυνα, ο Σάουθγκέιτ παρουσίασε τρία στόπερ και ενώ χρειαζόταν το γκολ της νίκης και η Τυνησία έπαιζε ουσιαστικά χωρίς επιθετικό, τους άφηνε και τους τρεις στο ματς και δεν έβαζε ένα χαφ να κατεβάσει τη μπάλα. Έτσι η Αγγλία έβγαινε στην επίθεση με βαθιές μπαλές από τους στόπερ κατευθείαν στους επιθετικούς. Λίγα πράγματα οι Εγγλέζοι αλλά θα τους ξαναδούμε…..

8ος  όμιλος :

Ένας πραγματικά αμφίρροπος όμιλος και αυτό έδειξε και η πρώτη αγωνιστική όπου τα φαβορί έχασαν.
   Το ματς της Κολομβίας με την Ιαπωνία κρίθηκε από το 3ο λεπτό, οπότε και είχαμε πέναλντι και αποβολή σε βάρος των Κολομβιανών. Το πέναλντι μετέτρεψε σε γκολ ο Καγκάβα και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους λατινοαμερικάνους. Με την είσοδο του Μπάριος στο παιχνίδι, στο 31΄,  στη θέση του Κουαρδάδο ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ του Κιντέρο. Στο 2ο ημίχρονο όμως και όσο κυλούσε ο χρόνος, η κούραση γινόταν εμφανής. Οι Ιάπωνες κατάφεραν να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ με τον εξαιρετικό φορ Οσάκο, που σκόραρε με κεφαλιά (!)  μετά από εκτέλεση κόρνερ. Από εκεί και μετά και παρά την είσοδο του Χάμες στο ματς, οι Κολομβιανοί δεν είχαν τα αποθέματα δυνάμεων να πιέσουν και να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Στο άλλο ματς, η Σενεγάλη παρουσιάστηκε καλά οργανωμένη και ομάδα που ήξερε τι θέλει στο γήπεδο απέναντι σε μια χλωμή Πολωνία. Με τον Λεβαντόφσκι να αποδεικνύει για μια ακόμα φορά πως είναι παίκτης που αναδεικνύεται μέσα από ένα δουλεμένο σύνολο και ατομικά δε μπορεί να ηγηθεί μιας ομάδας, δε διαθέτει την τεχνική. Είναι φορ «φέρτε μου τη μπάλα να σκοράρω». Και χθες ήταν άφαντος. Επίσης, φάνηκε η απουσία του Γκλικ στην άμυνα των Πολωνών που είχε κενά, έκανε λάθη και έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης, ιδίως στη φάση του 2ου γκολ που δέχτηκε. Από την πλευρά της η Σενεγάλη έκανε παιχνίδι υπομονής και είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Εμπαγιέ Νιάγκ. Ηγέτης αυτής της ομάδας είναι αναμφίβολα ο Σάντιο Μανέ. Θέτει σοβαρή υποψηφιότητα πρόκρισης η Αφρικανική ομάδα….

Αυτά τα λίγα και επιγραμματικά για όσα είδαμε στα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής των ομίλων. Ασφαλώς και δεν έχει κριθεί τίποτα, ούτε έχει ξεχωρίσει κάποια ομάδα. Τη 2η αγωνιστική αναμένεται πολλές ομάδες να εξασφαλίσουν και την πρόκριση. Πάντως, το μπόι της κάθε ομάδας θα φανεί στα νοκ άουτ, στα ματς δίχως αύριο. Μέχρι στιγμής, μπορούμε να πούμε ότι παρακολουθούμε ένα ενδιαφέρον τουρνουά….