Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Το πρωτάθλημα των πέναλτι ?.......

-   Ο Παναθηναϊκός χθες στο 1ο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός…. μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένος να πάρει τη νίκη…. είχε κλείσει το Βόλο στα καρέ του, κέρδιζε όλες τις μονομαχίες, έπαιρνε όλες τις 2ες μπάλες, πίεζε ψηλά, έκλεβε μπάλες και μέχρι το 30΄ έβγαζε συνέχεια φάσεις….. σε μεγάλη μέρα ο Παλάσιος που είχε δύο δοκάρια στο παιχνίδι και αποτελούσε διαρκή πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα….. στο πρώτο 30λεπτο όμως εκείνος που κυριάρχησε ήταν ο Μανσίνι…. ήταν μέσα σχεδόν σε όλες τις φάσεις που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός…. αέρινος, με συνεχή κίνηση, πήγαινε στο 1vs1, πατούσε αντίπαλη περιοχή και έψαξε μανιασμένα το γκολ…. από το 30΄και μετά όμως η απόδοση του άρχισε να πέφτει σταδιακά….. στο 1ο μέρος το τριφύλλι είχε 73% κατοχή μπάλας, 9 κόρνερ και 16 τελικές εκ των οποίων οι 4 στην εστία…. μιλάμε για πλήρη κυριαρχία….. παρόλα αυτά δεν κατάφερε να σκοράρει…. και στο τέλος του πρώτου μέρους έγινε μια φάση στην περιοχή του Βόλου, για την οποία δεν έχω ξεκάθαρη άποψη γιατί το κανάλι δεν έδειξε αρκετά και ξεκάθαρα ριπλέι…. και από τον Παναθηναϊκό έσκουζαν στην ανάπαυλα για πέναλτι…. σε όποιο σάιτ και να έμπαινες έγραφε για το πέναλτι που ζητάνε οι πράσινοι…..

Και εδώ να κάνουμε μια παρένθεση….25 χρόνια μας έλεγαν από τον Ολυμπιακό ότι έχουμε την κατοχή, πατάμε αντίπαλη  περιοχή, δημιουργούμε ευκαιρίες γι αυτό παίρνουμε πέναλτι… λόγω της κυριαρχίας μας επί του αντιπάλου…. ατελείωτα λογύδρια επ’ αυτού του κυρ Σάββα…. τσίμπησαν όλοι και κυρίως οι δημοσιογράφοι και πέρασε αυτή η λογική στο ποδόσφαιρο μας…. τι βλέπουμε όμως να συμβαίνει στο ποδόσφαιρο παγκοσμίως?....ότι όλη η μαγκιά, όλη η διαφορά στο παιχνίδι, είναι τα τελειώματα !.....τι κι αν κάποιος πατάει περιοχή και κάνει ευκαιρίες?...γκολ βάζει? Έχει τους παίκτες ή έστω τον ένα, που θα στείλει τη μπάλα στο μπακλαβωτό?...αν όχι δε μπορεί να κάνει τίποτα η ομάδα…. χρειάζεται τα πέναλτι για να κερδίσει….. Ολόκληρο Μουντιάλ είδαμε… όλα τα αστέρια του παγκοσμίου ποδοσφαίρου παρέλασαν στα γήπεδα του Κατάρ…. και τι είδαμε?...μόνο δύο παίκτες παγκοσμίως σκόραραν με συνέπεια, είχαν τα τελειώματα…. ο Μέσι και ο Εμπαπέ…..

Και ξεκινάει το 2ο ημίχρονο και αναμενόμενα ο Παναθηναϊκός ξαναμπαίνει δυνατά στο παιχνίδι…. εκεί στο πρώτο 15λεπτο είναι όλο το ματς… αν αντέξει ο Βόλος πάει για αποτέλεσμα…. και στο 50΄ο διαιτητής δίνει μια ανύπαρκτη 2η κίτρινη στον αριστερό μπακ του Βόλου, τον Σι και αφήνει τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες….. οι πράσινοι γίνονται πιο πιεστικοί, ο Μπράτσος δεν κάνει αλλαγή αλλά γυρίζει τον εξτρέμ Τσιρίνος αριστερό μπακ…. στο 59΄ο εξτρέμ δε διώχνει τη μπάλα, την κρατάει ζωντανή μες την περιοχή…. πολλοί παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν μπει μέσα στην περιοχή του Βόλου και ο Κουρμπέλης από κοντά κάνει το 1-0…..αμέσως ο Μπράτσος βάζει τον Κάτσε στο παιχνίδι, αφού το έφαγε???....8 λεπτά μετά ο Φωτιάς δίνει ένα αυστηρότατο πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού και ο Σπόραρ κάνει το 2-0…..ο Μπράτσος λίγα λεπτά μετά βάζει και 2ο αμυντικό χαφ στο ματς, τον Τσοκάνη… μάλλον για να κρατήσει το σκορ !!!.....το παιχνίδι κάπου εκεί τελείωσε…. ότι ακολούθησε ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα….. ο Μπράτσος στις δηλώσεις του δήλωσε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του…. εσύ Δήμαρχε είσαι ευχαριστημένος από τον προπονητή σου?

Είδαμε έναν Παναθηναϊκό να ξαναβρίσκει τη φόρμα του… ο Μανσίνι μπήκε κατευθείαν στην ομάδα και δίνει λύσεις….. ο Παλάσος φορμαρίστηκε, ο Ιωαννίδης είναι σε εξαιρετική κατάσταση…. Μπερνάρ και Κουρμπέλης σταθερά καλοί, ενώ χθες ήταν καλός και ο Πέρεθ μετά από καιρό….. η τοποθέτηση του Βαγιαννίδη στη θέση του δεξιού μπακ δίνει επιθετικότητα στην ομάδα και από τις δύο πλευρές…. με τα τελευταία αποτελέσματα και τη χθεσινή του εμφάνιση το τριφύλλι έδειξε ότι θα παλέψει για το πρωτάθλημα μέχρι τέλους…. θα δούμε τη θα γίνει και σο «Καραϊσκάκης» την επόμενη εβδομάδα…..

-   Για τον ημιτελικό κυπέλλου στο μπάσκετ τι να γράψω?....έτσι όπως κατάντησε ο γιος του Παύλου τον εξάστερο, το ματς με τον Ολυμπιακό του Μπαρτζώκα…. είναι Χριστιανοί vs λιοντάρια……

-   Η κίνηση της ΑΕΚ να φέρει τον Ντατσένκο στην Αθήνα για να κάνει τη θεραπεία του….., με την αποστολή ειδικού λίαρ τζετ στην Τουρκία….. στο οποίο υπήρχε ενσωματωμένη μονάδα εντατικής θεραπείας και γιατροί…. δείχνει πως πρέπει να προσεγγίζεται η ζωή και ο αθλητισμός….. αυτό είναι δείχνει μια διαφορετικότητα…. που δεν τη δείχνουν οι κροτίδες, το ξύλο σε αντιπάλους οπαδούς και το να παίζεις σε αντικανονικά γήπεδα….