Powered By Blogger

Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Για τίτλο ο ΠΑΟΚ, κατάρρευση Παναθηναϊκού, μέτριος Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη ο Ατρόμητος και στο άντρο του Βρυχηθμού δε γινόταν να χάσει.......

-   Στο 1ο ημίχρονο το παιχνίδι στη Λεωφόρο ήταν ισορροπημένο… με τον Παναθηναϊκό να είναι καλός στα πρώτα 30 λεπτά και να επιτίθεται μονίμως από δεξιά με τον Παλάσιος….. και οι δύο ομάδες πιέζανε ψηλά και όταν κάποιος έσπαγε το πρέσινγκ έβρισκε πολλούς χώρους….. το ημίχρονο τελείωσε με γκολ του ΠΑΟΚ χάρη στην οξυδέρκεια του Κωνσταντέλια που αντιλήφτηκε τις κόντρες και μπήκε στη φάση…. και μεγάλη γκαντεμιά του Παναθηναϊκού….. αφού από την απόκρουση του Μπρινιόλι, η μπάλα χτυπάει στο κεφάλι του Πέρεθ και μπαίνει στα δίχτυα…. αυτό επηρέασε τον Ισπανό χαφ και εξαφανίστηκε από το παιχνίδι στη συνέχεια ….. Στο 2ο μέρος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια… αφού στα 13 δευτερόλεπτα έκανε το 2-0 με τον Ζίφκοβιτς μετά από πάσα υψηλής οξυδέρκειας του Κωνσταντέλια…. που λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα…. Ο δικέφαλος ήταν καταιγιστικός και δύο λεπτά μετά το 3-0 είχε δοκάρι με τον Ολιβέιρα…. στο 54ο λεπτό στη Λεωφόρο ο δικέφαλος του βορά είχε πετύχει 3 γκολ και είχε και 2 δοκάρια !....τους είχε πάρει τη σπλήνα μέσα στο σπίτι τους… ο Παναθηναϊκός είχε καταρρεύσει, είχε νικηθεί κατά κράτος…..

Μόνο στα πρώτα 25 λεπτά το αγώνα ήταν καλός ο Παναθηναϊκός…. μετά όσο περνούσε η ώρα έπεφτε η απόδοση του…. δεν του πήγε και το παιχνίδι, ήταν άτυχος…. μένει πίσω στο σκορ με αυτογκολ καραμπόλα… και μόλις ξεκινάει το 2ο ημίχρονο σε δευτερόλεπτα δέχεται την ψυχρολουσία ενός 2ου τέρματος…. ένα ακόμη παιχνίδι που η αριστερή πλευρά του τριφυλλιού ήταν ανύπαρκτη και δε βοήθησε…. ο Χουανκάρ έκανε τον Σάστρε να φαίνεται Μάτος…. ενώ ο Βέρμπιτς δεν είναι σε καμιά περίπτωση ο παίκτης που ξέραμε από τη Δυναμό Κιέβου…. ενώ φάνηκε η έλλειψη του Κουρμπέλη στα χαφ, δεν τράβηξε ο Τσέριν…. Γενικά ο Παναθηναϊκός μετά τη διακοπή παίζει μόνο για 30 λεπτά σε κάθε παιχνίδι…. μετά η απόδοση του πέφτει, είναι μέτριος…. συνήθως στα πρώτα 30 λεπτά…. Η ενέρεια του Σένκενφελντ που έφερε την αποβολή είναι απαράδεκτη…. και δείχνει μια διαταραχή μες την ομάδα….

Η χθεσινή νίκη βάζει δυνατά τον ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση του τίτλου…. αλλά η ομάδα θέλει ενίσχυση στη θέση του φορ….. καλός αμυντικά ο ΠΑΟΚ χθες και ο Κοτάρσκι δίνει σιγουριά, ενώ μου έδειξε πως είναι καλός και με τα πόδια…. Καταπληκτικός ο Κωνσταντέλια, ήταν μέσα και στα 3 γκολ και επιτέλους βρήκε δίχτυα χθες….. Βγάζει δυναμική ο δικέφαλος του βορά…. και έχει ΑΕΚ και Ολυμπιακό στην Τούμπα στο 2ο γύρο…. είναι πλέον για τα καλά μέσα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος….

-   Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός, δεν του βγαίνει η διάταξη με τα τρία 10αρια  όταν δεν παίζει φιλικά… βγάζει προβλήματα ανασταλτικά αφού δεν γυρνάνε να μαρκάρουνε και δημιουργούνται μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές….. πολύ καλός στην κόντρα ο Ατρόμητος, δημιούργησε αρκετές καλές φάσεις και θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη χθες…. αλλά η ποιότητα του ως ομάδα δεν του επιτρέπει να τελειώσει σωστά τις φάσεις, δεν έχει τελειώματα…. Στο 1ο ημίχρονο οι Περιστεριώτες είχαν δύο φοβερές ευκαιρίες στο 13ο και στο 14ο λεπτό…. ενώ οι 3-4 φάσεις που δημιούργησε ο Ολυμπιακός δεν ήταν κάτι σπουδαίο…. Ο Μίτσελ έβγαλε ξανά τον Φορτούνη στο ημίχρονο και βρήκε ξανά γκολ στο 54΄…..αλλά μετά το γκολ ο Ολυμπιακός δέχθηκε κάνα 10λεπτο, σκάρτο, πίεση από τους Περιστεριώτες και αυτό αρκούσε για να ισοφαριστεί στο 64΄…..Από την ισοφάριση και μέχρι τη λήξη του ματς οι ερυθρόλευκοι δεν απείλησαν ουσιαστικά… είχαν μόνο μια φάση με τον Χάμες να μπαίνει στην περιοχή αλλά το σουτ του να το αποκρούει ο Γιαννιώτης…. πιο επικίνδυνος ήταν ο Ατρόμητος…..

Γενικά ο Ολυμπιακός παίζει αργά όταν παρατάσσεται χωρίς κλασικούς εξτρέμ…. δεν έχει δουλευτεί ως ομάδα και αυτό φαίνεται…. με ντελικάτους και βαρύς παίκτες οι ερυθρόλευκοι δεν έχουν πίεση ψηλά…. ούτε βγάζουν διάρκεια στο υψηλό τέμπο…. δεν έχουν επιστροφές και αφήνουν πολλούς χώρους στον αντίπαλο….

Μου άρεσε ο Κεχρίντα από τον Ατρόμητο, για τον οποίο έμαθα ότι έδειξε ενδιαφέρον η Κολωνία…. με τους δικούς μας εδώ να κοιμούνται…. και ο Ρομπάιγ έδειξε καλός παίκτης…. αξίζουν συγχαρητήρια στον Ατρόμητο που έπαιξε για την ιστορία του….. τώρα, πως θα πάει η Κάτια στη Superleaue αυτή τη βδομάδα, είναι άλλο θέμα….

-   Στη Νίκαια στο 1ο ημίχρονο ο Ιωνικός επέβαλε το παιχνίδι του…. παίζοντας δυναμικά, σκληρά πολλές φορές, με πολλά φάουλ, λες και έπαιζε τελικό Μουντιάλ…. είχε πολύ κοντά τις γραμμές και 5αδα στην άμυνα… ενώ έβγαινε στην επίθεση με βαθιές μπαλιές στον ταχύτατο Γούλερι ….είχε δοκάρι στο 21΄με τον Κάνιας και βρήκε το γκολ με τον Σεμπά στο 38΄…..Χαμένη στο γήπεδο η ΑΕΚ έδειξε να αιφνιδιάζεται από τον δυναμισμό και τη σκληράδα του αντιπάλου….. έχανε όλες τις μονομαχίες, δε δημιούργησε φάσεις ….και είχε σε κακή μέρα όλο τον άξονα της…. Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα και Αραούχο, δε βλεπόταν χθες …. Στο 2ο μέρος η ΑΕΚ πήρε μεγάλη βοήθεια από τις αλλαγές…. που έδωσαν ώθηση και λύσεις στην ομάδα…. φοβερός ο Πάολο Φερνάντεζ από δεξιά, δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα…. έδειξε εξαιρετικός στους κλειστούς χώρους… είχε την ασσίστ στο 1ο γκολ, ενώ και το 2ο από αυτόν ξεκίνησε…. μαζί του μπήκε στο γήπεδο και ο Γκατσινοβιτς μετά από 75 μέρες, ο οποίος έδειξε να μη φοβάται αλλά δεν τελείωσε σωστά τις φάσεις που του παρουσιάστηκαν…. Το 2ο γκρουπ αλλαγών είχε Μάνταλο και Τσούμπερ…. δηλαδή τους παίκτες που συνεργάστηκαν στο 2ο γκολ, το νικητήριο…. μεγάλη κάθετη πάσα του αρχηγού και άψογο τελείωμα από τον Τσούμπερ, που έψαχνε αυτό το γκολ….. και μπορεί να μην κάνει καλή σαιζόν ο Ελβετός, αλλά η ποιότητα του είναι αδιαμφισβήτητη….. δεν ξέχασε δα και τη μπάλα…. και όταν έχεις τέτοιους παίκτες να έρχονται από τον πάγκο, έχεις ομάδα για τίτλο…. Δεν ξέρω πόσο ευθύνεται στο γκολ ο Αθανασιάδης αλλά η απόκρουση του στο 78΄ήταν η πιο καθοριστική στιγμή της ανατροπής για την ΑΕΚ…..

Από τον Ιωνικό… ο Γούλερι είναι ταχύτατος και παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά…. μεγάλο ματς ο Φατιγκά… έδειξε ποιότητα ο Σεμπά και είχε ωραίες επαφές με τη μπάλα…. πάρα πολύ καλός ο Μύγας, ήταν ο παίκτης που έβγαζε στην κόντρα τον Ιωνικό …και σπουδαίο τακτικά ματς από τον Σάκιτς, που ανέλαβε το μαρκάρισμα του Αραούχο και τον εξαφάνισε…..

Σε πολύ μέτρια μέρα η ΑΕΚ του Αλμέιδα, αλλά έδειξε ότι διαθέτει βάθος…. και φυσικά δε θα μπορούσε να χάσει στο «σπίτι» του Βρυχηθμού… με τον ίδιο παρόντα….