Powered By Blogger

Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Προβάδισμα ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός και το παραπάνω πρέπει να το πληρώσεις.......

-   Στο 1ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στην Τούμπα… με τον Μπερνάρ να συγκλίνει κάνοντας υπεραρυθμία στον άξονα, πήρε το κέντρο και δημιούργησε την καλή του ευκαιρία στο 21΄με τον Τσέριν να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι….. μετά το 35΄ο Παναθηναϊκός χάθηκε από το ματς και ο ΠΑΟΚ ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού….. δεν είχαμε γενικά πολλές φάσεις στο 1ο μέρος σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι, με καλό ρυθμό όμως …. και με τον Κωνσταντέλια να είναι όλος ο ΠΑΟΚ…. Στο 2ο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και από το λάθος του Βαγιαννίδη στο 52΄πήρε το προβάδισμα  …. Στο 69΄ο Λουτσέσκου έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του δικέφαλου του βορά…. κλείδωσε το ματς ο Ρουμάνος τεχνικός….. οι Ολιβέιρα, Σβάμπ και Τάισον ανέβασαν τον ΠΑΟΚ…. και στο 72΄ο Τάισον συστήθηκε με γκολ…. Η δύναμη της Τούμπας και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έκαναν την διαφορά για τον ΠΑΟΚ στο 2ο μέρος… συν φυσικά η ασσίστ του Βαγιαννίδη….. Ο ΠΑΟΚ στο 2ο ημίχρονο χτύπησε αλύπητα τις ανασταλτικές αδυναμίες του Βαγιαννίδη…. και από αυτή την πλευρά προήλθαν και τα δύο γκολ του δικεφάλου του βορά….

Ο Παναθηναϊκός στο 1ο ημίχρονο έβγαινε μπροστά από τη δεξιά πλευρά όταν έσπαγε το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ…. όμως φαίνεται πως οι αντίπαλοι έχουν διαβάσει τον τρόπο παιχνιδιού του Γιοβάνοβιτς… δεν έχει δημιουργία ο Παναθηναϊκός και μόνο από τον Μπερνάρ μπορεί να περιμένει το απρόβλεπτο….. συν το ότι πολλοί κομβικοί παίκτες του τριφυλλιού είναι ντεφορμέ…. μόνο ένα 20λεπτο στο 1ο  ημίχρονο ήταν ανώτερος στο παιχνίδι…. ενώ η άμυνα του έκανε πολλά λάθη… επίσης μέτρησε που στο 2ο μέρος βγήκαν οι Μπερνάρ και Κουρμπέλης…. που ήταν οι κορυφαίοι του στο 1ο μέρος…. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, χωρίς όμως να βρει τη μεγάλη φάση…. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ μπορούσε να κάνει το 3-0 και ο Λοντίγκιν κράτησε όρθιο το τριφύλλι…

Και για να δούμε τώρα τι θα γίνει πρώτα απ’ όλα την Κυριακή….. και κυρίως πως θα εξηγηθεί ο Λουτσέσκου….. μη δούμε τίποτα μαζεμένες αλλαγές στην 11αδα….και κάνα χαλαρό ΠΑΟΚ με το μυαλό στη ρεβάνς….

-   Ουδείς κατάλαβε γιατί ακυρώθηκε το κανονικό γκολ του Άρη στο 16ο λεπτό, με το σκορ στο 0-0 από τον Τιάγκο Μάρτινς….2ο τέτοιο σφύριγμα που παίρνει ο Ολυμπιακός φέτος….. στην Τρίπολη το προηγούμενο…. φωνάζει κατά τα άλλα για τη διαιτησία ο Μαρινάκης…. μάνι μάνι είπαμε δύο γκολ καθαρά που ακυρώθηκαν υπέρ του Ολυμπιακού….. Και χθες λυπήθηκα τον Κάρυ….. εξαρτημένος δεν τον έπαιρνε ούτε να διαμαρτυρηθεί…. έβγαλε απλά μια ανακοίνωση με γενικότητες για τον Μπένετ…..

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με πολλές αλλαγές στην 11αδα….δείγμα ότι ο Ολυμπιακός έχει επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα…. αυτό είναι η προτεραιότητα του….. Το πρόβλημα το έχει ο Αρούλης που δε μπόρεσε να κερδίσει τα 2α του Ολυμπιακού…. Να πω ότι το χάρηκα με την ενέργεια του Ανδρούτσου στο γκολ του αγώνα….

Ο Πάρντιου είδε την 11αδα του Μίτσελ και έπαιξε πιο επιθετικά…. άδειασε τον άξονα και έπαιξε με εξτρέμ για να χτυπήσει το ματς…. δεν του βγήκε…. Άτυχος ο Καμαρά που βγήκε μόλις στο 25΄λόγω τραυματισμού…. ενώ ο Νταρίντα έδειξε παίκτης που θα βοηθήσει πολύ τον Άρη….. Οι αλλαγές του Μίτσελ στο τελευταίο μέρος του ματς και ειδικά η είσοδος του Χάμες ανέβασαν τον Ολυμπιακό… που είχε κάποιες καλές ευκαιρίες στο τέλος, αλλά δε βρήκε ένα ακόμα γκολ…. Για τον επαναληπτικό?....εξαρτάται πως θα παραταχθεί ο Ολυμπιακός και αν ο Άρης μπορεί… που δεν το βλέπω….

-   Στα άλλα δύο ματς…. το Παραλίμνι είδα ότι μέχρι το 60΄που είχε κουράγια το πάλεψε το παιχνίδι με τη Λαμία…. ενώ ο Πανσερραϊκός έδειξε καλά στοιχεία για το επίπεδο του ….άντεξε ένα ημίχρονο στην «Αγιά Σοφιά»…. ξεχώρισα Μούργκο από δεξιά, Θυμιάνη και το δεκάρι, τον Ρουμάνο τον Στίγκα….. Η ΑΕΚ μόλις μπήκαν οι βασικοί στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού ήταν καταιγιστική…. πέτυχε άλλα δύο γκολ και είχε ακόμα 5-6 φάσεις για γκολ….. Η ΑΕΚ έχει δουλευτεί ως ομάδα…. το παραπάνω, τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά…. θα πρέπει να τις πληρώσει….