Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2021

Χρησμοί των γηπέδων : Λύγισε στο 2ο η Εθνική, τα τρία χαμένα ριμπάουντ στη χώρα των Βάσκων, ο σκόρερ Σφιντέρκι, ο Σενγκέλια και η επιστροφή μετά από 37 χρόνια……

-  Η Εθνική έκανε φοβερό 1ο ημίχρονο…. είχε καλή ανάπτυξη παιχνιδιού, κυρίως από αριστερά, περιόρισε αισθητά τα ατού του αντιπάλου (Ισάκ και Φόσμπεργκ) και χτύπαγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας…. είχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, 2 δοκάρια και συνολικά 7 τελικές αντί μόλις μίας των Σουηδών…. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν στο πρώτο 15λεπτο….δεν έκαναν φάσεις αλλά δύο ατομικά λάθη των κεντρικών αμυντικών μας έφεραν το 2-0 υπέρ τους…. η κλάση το Ισάκ μέτρησε….   Έδειξε βελτίωση η Εθνική στα 3 τελευταία παιχνίδια και φάνηκε να βγαίνει η δουλειά του Φαν Σιπ…. σημαντικό ότι «έδεσε» τους παίκτες μεταξύ τους…. Από τη μια, τα τελευταία 3 παιχνίδια λοιπόν και από την άλλη η αποτυχία να προκριθούμε… κυρίως λόγω της κακής παρουσίας της ομάδας στα παιχνίδια με Κόσσοβο και Γεωργία, τους αδύναμους του ομίλου….. και το ερώτημα είναι, τον κρατάμε τον Φαν Σιπ ?

-  Ο Παναθηναϊκός  έκανε μεγάλο παιχνίδι στη Μπασκονία και έχασε στις λεπτομέρειες….. στα τρία ριμπάουντ που δεν μπόρεσε να πάρει στο τέλος…. ο Παναθηναϊκός κατάφερε και σε αυτό το παιχνίδι να μείνει κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς …. πάλεψε με νύχια και με δόντια να μη χάσει επαφή και ξεφύγει ο αντίπαλος…. αλλά αυτή τη φορά ήταν αυτός που έκανε τα λάθη στο τέλος, όπως τα είχε κάνει η Φενέρ πριν 5 μέρες στο ΟΑΚΑ…. φάνηκε να υστερεί η ομάδα στους ψηλούς….

-  Πάλι γκολ ο Σφιντέσκι με την Εθνική ομάδα της  Πολωνίας …. είχε σκοράρει και στο προηγούμενο παιχνίδι πριν λίγες μέρες….. στον ΠΑΟΚ δεν έχει βρει δίχτυα ακόμα…. τον βάζουν συνέχεια να πρεσάρει και εξατμίζεται…. και μετά φωνάζουν ότι δεν έχουν σέντερ φορ…..

-  Ο Κώστας Αντετοκούμπο πέτυχε με φόλοου τα νικητήριο καλάθι της Βιλερμπάν επί της Εφές….. παίρνει καλό χρόνο και έχει σημαντική συνεισφορά στο παιχνίδι της Γαλλικής ομάδας….. Από την άλλη η Εφές, δεν πατάει καλά…..1η φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης ξεκινά με 0-3…..κάνει πολλά λάθη στο παιχνίδι της, 19 είχε χθες αντί 13 ασίστ…. Ίσως οι παίκτες ρόλων της ομάδας  να την είδαν σταρ μετά την κούπα….. και να μην υπηρετούν πια τους ρόλους που είχαν μέχρι πέρυσι, αλλά να θέλουν τη μπάλα στα χέρια τους, να παίρνουν το σουτ αντί να πασάρουν, να θέλουν να πρωταγωνιστήσουν….. συμβαίνει αυτό μετά από τίτλους…..

-  Ο Τόκο Σεγκέλια φαίνεται πως έχει προσαρμοστεί πλέον στην ΤΣΣΚΑ και έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σαιζόν….. οργίασε χθες κόντρα στη Ζενίτ με 33 πόντους….. του λείπει αυτή η κούπα και στη Μόσχα έχει την ευκαιρία να την πάρει….

-  Με ιστορική εκτός έδρας νίκη επί της Μονς επέστρεψε στην Ευρώπη μετά από 37 χρόνια ο Ιωνικός…. μόλις είχε φύγει ο Γιαννάκης για τον Άρη την προηγούμενη φορά που πάτησαν τα Ευρωπαϊκά παρκέ οι Νικαιώτες …. όταν αποκλείστηκε σε διπλά παιχνίδια, με 2 ήττες από τη Χάποελ Χάιφα…. ο Δράκος έπαιξε με τον Ιωνικό Ευρώπη το 1979, όταν η ομάδα της Νίκαιας έπαιξε κόντρα στη Νιον ….χθες ήταν η ιστορική τους επιστροφή !