Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019

Ο Ολυμπιακός έχασε, από μεγάλο αντίπαλo και έπειτα από καλή εμφάνιση, αλλά… έχασε

Ο Ολυμπιακός πάλεψε απέναντι σε μια ομάδα που ανήκει στην ελίτ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και έχασε. Ευτύχησε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα, δεν μπόρεσε να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα αφού ισοφαρίστηκε στο 34΄, μπήκε επιθετικά με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, μοίρασε υποσχέσεις στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου μέρους, κράτησε την ισοπαλία 1-1, έως το 62΄, όμως τελικά ο μεγάλος Λεβαντόφσκι «σήκωσε» ολόκληρη τη Μπάγερν και παρότι μετριότατη, την οδήγησε στη νίκη. Πάλεψαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, έδειξαν ότι είναι μαχητές, έκαναν υπερπροσπάθεια, κυνήγησαν ακόμα και την ανατροπή μετά το 1-3 βγάζοντας πάθος αλλά η Μπάγερν απέδειξε ότι είναι άλλης κλάσης ομάδα και ανήκει σε ανώτερο ποδοσφαιρικό επίπεδο.
   Στο παιχνίδι, η Μπάγερν πίεζε οργανωμένα ψηλά και ανάγκαζε τους παίκτες του Ολυμπιακού σε πολλές λάθος πάσες, κυρίως τους δύο στόπερ, με τον Σεμέδο να εκτίθεται μιας και ήταν αυτός που έπαιρνε περισσότερο τη μπάλα για να βγάλει την ομάδα μπροστά, αλλά και οι χαφ, Μπουχαλάκης και Καμαρά είχαν πολύ χαμηλό ποσοστό εύστοχων μεταβιβάσεων, δεν ζητούσαν και δεν έπαιρναν πολύ μπάλα και στο 1ο ημίχρονο αρκέστηκαν στο να κυνηγούν τους αντιπάλους που είχαν τη μπάλα στην κατοχή τους. Ξεχώρισε με την ποιότητα του ο Γκιγιέρμε στο χώρο του κέντρου που ήταν ο μόνος χαφ που και σωστές πάσες έδινε και έσπαγε την πίεση των Βαυαρών. Εμφανής η έλλειψη του Βαλμπουενά και των τεχνικών χαρακτηριστικών του που θα μπορούσαν να διασπάσουν το πρέσιγκ της Μπάγερν βγάζοντας την ομάδα στην επίθεση. Μόνο δύο φορές σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει στην κόντρα και σε μιά απ’ αυτές σκόραρε. Ο Μάρτινς πήγε να παίξει έξυπνα, να χτυπήσει από τα άκρα, η Μπάγερν είχε τη μπάλα σε ποσοστό 30%-70% αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική παρά τις 8 τελικές της.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Μάρτινς αποπειράθηκε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο και ο Ολυμπιακός μπήκε επιθετικά στο γήπεδο, βγήκε μπροστά για να εκμεταλλευτεί την αργή στις αντιδράσεις της άμυνα των Γερμανών. Εκεί η Μπάγερν έδειξε τη μεγάλη της κλάση. Χτύπησε σαν «Κόμπρα» και έκανε το 1-3 πριν οι ερυθρόλευκοι αντιληφθούν τι συμβαίνει. Ο Κόβατς πέρασε τον Μίλλερ δίπλα στον Λεβαντόφσκι, γύρισε τη διάταξη σε 4-4-2, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει αυτό το επιθετικό δίδυμο και έτσι ήρθαν τα 2 γκολ. Από εκεί και μετά όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν τα παράτησαν και έβγαλαν αντίδραση και γι αυτό στο τέλος εισέπραξαν το χειροκρότημα του κόσμου παρά την ήττα. Αρχικά μείωσαν με το μακρινό σουτ του Γκερέρο που μόλις είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι και στη συνέχεια προσπάθησαν για το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας μια ευκαιρία στο τέλος με το σουτ του Ποντένσε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια που μπλόκαρε ο Νόιερ.

Από τους παίκτες του Ολυμπιακού, συγκλονιστικός ήταν ο Τσιμίκας που έκανε τεράστια εμφάνιση που συζητιέται σε όλη την Ευρώπη, ήταν καλός επιθετικά, έβγαλε τη σέντρα για το γκολ του Ελ Αραμπί και απροσπέλαστος αμυντικά. Έτρεξε ο Καμαρά, επιβλητικός και σοβαρός ο Γκιγιέρμε και μέγας ντριμπλέρ και μπουκαδόρος ο Ποντένσε. Αργός ο Μπουχαλάκης, δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην υψηλή ένταση του ματς, δεν προλάβαινε τους αντίπαλους χαφ. Ο Σεμέδο φαίνεται σαν να «βάρυνε» και να μην είναι ο παίκτης που βλέπαμε τον Αύγουστο, έχει πτωτική πορεία και πρέπει να το δουν στην ομάδα. Ντεφορμέ και ο Μεριά. Σωστός τακτικά ο Μασούρας αλλά μέχρι εκεί, αποκομμένος ο Ελ Αραμπί, αλλά στη μια φάση που είχε, έδειξε ότι είναι «φονιάς». Η άμυνα των ερυθρολεύκων έδειξε να μην «πατάει» καλά, να είναι ο αδύναμος κρίκος της ομάδας, υπήρξαν πολλά ατομικά λάθη και παρέμεινε το πρόβλημα στις στημένες φάσεις. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η ομάδα έχει δεχθεί 8 γκολ σε τρία παιχνίδια στον όμιλο….
  Από τη Μπάγερν ο Λέβαντόφσκι έδειξε ότι είναι μια ομάδα μόνος του ! Απογοητευτικός ο Κουτίνιο, ενώ κουβέντα γίνεται για τον Μίλλερ, ο οποίος έδειξε ότι μόνο κοντά στην περιοχή μπορεί να βοηθήσει, με τη δύναμη και το εκτόπισμά του να απελευθερώνει και να δίνει στήριγμα στον Λεβαντόφσκι. Πάντως, δεν τη βλέπω να πάει μακριά και φέτος τη Μπάγερν….

Ο Ολυμπιακός έκανε μια ακόμη καλή ευρωπαϊκή εμφάνιση αλλά έχασε το παιχνίδι και βρίσκεται στη τελευταία θέση του ομίλου του με μόλις έναν βαθμό.  Ας μην παρασυρόμαστε και τείνουμε να πιστέψουμε ότι η ομάδα αγγίζει το τοπ επίπεδο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, την κλειστή ελίτ. Ο Μάρτινς παρουσιάζει μια ομάδα που έχει πλάνο, έχει τρεξίματα και δυνάμεις, διαθέτει ταλέντο, ξέρει να παίζει ποδόσφαιρο κυριαρχίας αλλά και να κοιτάξει να κλείσει τους διαδρόμους και να χτυπήσει στην κόντρα απέναντι σε ισχυρότερους αντιπάλους. Ο φετινός Ολυμπιακός είναι μια αρκετά καλά δουλεμένη ομάδα από τον προπονητή του. Όμως απέχει από το επίπεδο της Μπάγερν που θεωρείται ομάδα της 8αδας του  Champions league σε όποια κατάσταση κι αν βρίσκεται.

Υ.Γ   Για το ντέρμπι που ξεκινάει σε λίγες ώρες….. άλλο παιχνίδι για άλλη διοργάνωση…