Powered By Blogger

Σάββατο 17 Αυγούστου 2019

ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Η ποιότητα του ελληνικού πρωταθλήματος πέφτει κάθε χρόνο, μετρημένες ομάδες μας είναι ανταγωνιστικές στην Ευρώπη και πλέον δεν βάζουμε ομάδα απευθείας σε όμιλο αλλά όλοι οι εκπρόσωποι μας παίζουν προκριματικά τον Ιούλιο και τον Αύγουστο. Μες το κατακαλόκαιρο. Εποχή που δεν ευνοεί τις ομάδες μας από άποψη ετοιμότητας, με τη ζέστη στη χώρα μας και το πρωτάθλημά μας να ξεκινάει από τα τελευταία στην Ευρώπη, στο τέλος Αύγουστου.
    Παρ’ όλα αυτά οι «μεγάλες» ομάδες μας που έχουν ως βασικό στόχο την παρουσία τους σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης είναι υποχρεωμένες να εμφανιστούν έτοιμες από νωρίς. Αν μείνουν μια – δυο χρονιές εκτός συνέχειας στην Ευρώπη κινδυνεύουν με αφανισμό και μαζί τους όλο το ποδόσφαιρο μας. Οπότε όλα πλέον κρίνονται μες το καλοκαίρι….

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι δύο εκπρόσωποι μας στο Champions league όπου καταγράψαμε μία πρόκριση και έναν αποκλεισμό από μεγάλο αντίπαλο, τον Άγιαξ.

ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε δικές του επιλογές, ήτοι την αδιαφορία του πέρυσι στον όμιλο του Γιουρόπα με βατές αντιπάλους τη Βίντι και την Μπάτε, αφού με δυο νίκες ακόμα θα ήταν στους ισχυρούς και θα απέφευγε το μεγαθήριο Άγιαξ. Τότε όμως ήταν αυτοσκοπός το πρωτάθλημα.
  Από το ζευγάρι αυτό, σαφώς και προκρίθηκε η καλύτερη ομάδα. Δεν επιτρέπεται να κρύβεται ο ΠΑΟΚ πίσω από τη διαιτησία. Τα πέναλτι ήταν και τα τρία και αφού ήταν παράβαση καλώς καταλογιστήκαν Όλες οι υπόλοιπες κουβέντες απλά δείχνουν φουκαραδοσύνη. Ποιο δουλεμένη ομάδα ο Άγιαξ, με παίκτες πιο γρήγορους, πιο τεχνίτες και πιο δυνατούς, επέβαλε τα θέλω του και στα δύο παιχνίδια και πήρε την πρόκριση χωρίς αυτή την εποχή να είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένος. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε «στα κόκκινα» για 15 λεπτά στην Τούμπα, μεταξύ 30΄ και 45΄ και προέβαλε αντίσταση στα πρώτα 30 λεπτά στο Άμστερνταμ. Μετά δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει από δυνάμεις και απλά παρακολουθούσε τους Ολλανδούς να κυκλοφορούν τη μπάλα και να φτιάχνουν ευκαιρίες. Ήλπιζε στη μια φάση, στην τύχη, που δεν ήταν με το μέρος του. Φάνηκαν πολλές ελλείψεις του, όπως η έλλειψη ταχύτητας στα χαφ ή ο παίκτης που θα κουβαλήσει τη μπάλα στην επίθεση και ο παίκτης με τα σωστά τελειώματα. Πάμε να τα δούμε αναλυτικά και καθαρά αγωνιστικά.

1ος  αγώνας

Στο πρώτο ματς στην Τούμπα ο Άγιαξ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να του αφήνει τη μπάλα. Και μόλις στο 10΄ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Γιαννούλη. Από εκεί και μετά ο δικέφαλος του βορά ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Άγιαξ όμως να παραμένει πάντα επικίνδυνος. Μετά το 30΄ ο ΠΑΟΚ πήρε μπρος και κατάφερε όχι μόνο να βγάλει αντίδραση, όχι μόνο να ανατρέψει το σε βάρος του σκορ, αλλά να έχει και ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ που θα του έδινε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. Για 15 λεπτά ήταν πραγματικά καταπληκτικός. Τρόμαξε τον Αίαντα.

Στο 2ο ημίχρονο αν και αρχικά ο ΠΑΟΚ μπήκε με αυτοπεποίθηση, γρήγορα τον πρόδωσαν οι δυνάμεις του. Ο Άγιαξ πήρε την κατοχή, κυκλοφορούσε τη μπάλα και έψαχνε διαδρόμους για να απειλήσει. Στο 57΄ο Αίαντας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, σε μια εξίσου άτυχη στιγμή για τον ΠΑΟΚ, όταν από λανθασμένη απόκρουση του Βαρέλα η μπάλα κόντραρε στον Χούντελαρ και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Από εκεί και έπειτα οι Ολλανδοί έσβησαν το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ δεν είχε κουράγια να αντιδράσει και έτσι ήρθε η ισοπαλία.
   Στατιστικά…40%-60% η κατοχή, 0-5 τα κόρνερ και 6-13 οι τελικές. Ανώτεροι οι Ολλανδοί.
   Με 15 λεπτά καλό ποδόσφαιρο δεν κερδίζεις τον Άγιαξ. Πιο δυνατοί στις μονομαχίες οι Ολλανδοί και πιο γρήγοροι. Είχαν την κατοχή της μπάλας και μέσω αυτής έλεγξαν τον ρυθμό. Ενίσχυσε τα χαφ του ο Φερέιρα εκεί γύρω στο 70΄ βλέποντας ότι η ομάδα του δεν είχε δυνάμεις να επιτεθεί  και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, κοίταξε να κρατήσει το σκορ.

2ος  αγώνας

Στον επαναληπτικό του Άμστερνταμ ο Άγιαξ μπήκε δυνατά στο ματς αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σχέδιο, πίεσε ψηλά στο πρώτο 20λεπτο, έβγαλε κλεψίματα και απείλησε. Στο 12΄ο Ζαμπά έκλεψε τη μπάλα, προχώρησε από αριστερά, γύρισε στον Άπκομ ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 20΄σουτ του Πέλκα έδιωξε σε κόρνερ ο Ονανά και στο 23΄ κλέψιμο της μπάλας για τον ΠΑΟΚ που στη συνέχεια ο Άπκομ παίζοντας με πλάτη στο τέρμα, έσπασε τη μπάλα στον Μπίσεβαρ που με καταπληκτικό σουτ με το εξωτερικό, άνοιξε το σκορ. Ο ΠΑΟΚ, στο διάστημα αυτό, κατάφερε να βρει τρεξίματα και να βάλει δύσκολα στον Άγιαξ, στην κατοχή και στις ευκαιρίες των Ολλανδων απαντούσε με αντεπιθέσεις φωτιά.
  Στο 29΄ είχαμε το 1ο πέναλτι στο παιχνίδι με τον Ελ Καντουρί να σπρώχνει τον Νέρες. Όμως ο Πασχαλάκης νίκησε τον Τάντιτς ! Δεν μπόρεσε να το ξανακάνει όμως στο 43΄ σε νέο πέναλτι μετά από χέρι του Μπίσεβαρ μες την περιοχή, με τον Τάντιτς να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο.
    Στο 2ο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη φάση στο 53΄με τον Πέλκα να μη βρίσκει τη μπάλα στο μισό μέτρο από την εστία. Από εκεί και μετά ο Άγιαξ πήρε την κατοχή και δημιουργούσε συνεχώς φάσεις με υπομονή. Στο 79΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μάτος, έχοντας ξεμείνει από δυνάμεις, προτίμησε να βουτήξει φωνάζοντας για φάουλ και έτσι ο Τραγλιαφίκο ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Πασχαλάκη. Στο 84΄ ο Μάτος σε σέντρα ανατρέπει τον Τραγλιαφίκο και ο Τάντις νικάει τον Πασχαλάκη και γράφει το 3-1. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ στα λεπτά που απέμεναν ήταν να μειώσει στο 94΄ με ωραίο γκολ του Μπίσεβαρ, ενώ αμέσως πριν είχε  δοκάρι με σουτ του Άπκομ.

Μόνο μέχρι το 30΄ άντεξε ο ΠΑΟΚ στον επαναληπτικό, όταν ανταπεξήλθε στον ρυθμό των Ολλανδών, η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω και έβγαζε κόντρα επιθέσεις με ταχύτητα. Από το 30΄και μετά ο Άγιαξ είχε συνεχώς τη μπάλα, έφτιαχνε συνέχεια φάσεις και ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει. Ειδικά στο 2ο ο ΠΑΟΚ φανερά κουρασμένος οπισθοχώρησε. Χαρακτηριστικό τα πολλά φάουλ του Εσίτι όπως και στο 1ο ματς. Πήγαινε με δύναμη στις φάσεις αλλά οι αντίπαλοι πιο γρήγοροι τον προλάβαιναν, του τσιμπούσαν τη μπάλα και τον ανάγκαζαν να υποπίπτει συνεχώς σε φάουλ. Οι αλλαγές του Φερέιρα, με σκοπό να κάνει τον ΠΑΟΚ πιο επιθετικό, δε βοήθησαν καθόλου.
  Στατιστικά…65%-35% η κατοχή μπάλας, 12-3 τα κόρνερ και 16–4 οι τελικές.
  Οι παίκτες του ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης, δε φέρει ευθύνη στα γκολ στο 1ο παιχνίδι, έκανε μεγάλο παιχνίδι στον επαναληπτικό αλλά πολλές φορές προσπαθούσε να εντυπωσιάσει. Μάτος περιόρισε τον Τάντιτς στο πρώτο ματς και ήταν καλός ανασταλτικά και στο Άμστερνταμ, αλλά μετά το 75΄κατέρευσε. Γιαννούλης, έχανε τον Ζίγιεκ στο 1ο ματς αλλά στο 2ο ήταν συγκλονιστικός και έκανε παιχνίδι καθιέρωσης. Τίποτα το ιδιαίτερο οι δύο στόπερ που δέχτηκαν πολλές φάσεις. Αργός ο Εσίτι, έκανε πολλά φάουλ. Τόσα χρόνια και ουδείς στον ΠΑΟΚ δε βλέπει ότι η ομάδα χρειάζεται έναν γρήγορο παίκτη ως αμυντικό χαφ? Απλά λίγος ο Ελ Καντουρί. Ο Ζαμπά όσο άντεξε έτρεξε πολύ και στα δύο ματς, ενώ του καταγράφεται η εντυπωσιακή ντρίμπλα στο πρώτο παιχνίδι πάνω στον Φέλτμαν που αστόχησε μετά ο Πέλκας. Ο Πέλκας ήταν άφαντος στην Τούμπα ενώ στο πρώτο ημίχρονο στην Ολλανδία τα χάλασε στην τελική προσπάθεια. Παιχταράς ο Μπίσεβαρ, ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ στα δύο παιχνίδια. Ο Άπκομ με εντυπωσίασε στην Τούμπα που πάλεψε σα θηρίο με όλη την άμυνα του Άγιαξ και τους πήρε παραμάζωμα σε κάποιες φάσεις. Δεν ήταν το ίδιο καλός στον επαναληπτικό…

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς δέχτηκε δύο γκολ από τραγικά δικά του λάθη και στον επαναληπτικό υπέπεσε σε τρία πέναλτι, που και τα τρία ήταν ξεκάθαρη παράβαση. Δεν πας πουθενά με τόσα μαζεμένα λάθη σε αυτό το επίπεδο.
   Η Σλόβαν Μπρατισλάβας φαντάζει αντίπαλος στα μέτρα του δικεφάλου του βορά αν παρουσιαστεί σοβαρός. Να μπει σε όμιλο του Γιουρόπα και να κάνει πορεία στη 2η την τάξη ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ώστε να μαζέψει βαθμούς και η ομάδα και η χώρα μας. Μας προσπέρασαν οι Κύπριοι…

Ολυμπιακός

Η ομάδα εισπράττει το γεγονός ότι διατήρησε μετά από πολλά χρόνια τον ίδιο προπονητή και έναν καλό κορμό από παίκτες, έτσι παρουσιάζεται με ομοιογένεια και συνοχή. Επίσης προχώρησε σε κάποιες μεταγραφές από το πάνω ράφι όπως ο Βαλμπουενά και κυρίως ο Σεμέδο στην άμυνα που ανεβάζουν όλη την ομάδα. Απέναντι στη Μπασακσεχιρ ήταν καθοριστική η εμπειρία του Ολυμπιακού αν και δεν έλειψαν τα λάθη ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στο «Γ. Καραϊσκάκης».
     Για τον επαναληπτικό είδαμε ότι άπαντες ήταν βέβαιοι για το Πόρτο – Ολυμπιακός στον επόμενο γύρω, στα play off του Champions league, μετά τα πρώτα παιχνίδια. Κι όμως, ο Ολυμπιακός κινδύνεψε σοβαρά και γλίτωσε χάριν στις επεμβάσεις του Σα και η Πόρτο βρέθηκε να χάνει με 0-3 στην έδρα της, μείωσε στο τέλος σε 2-3 αλλά δεν αρκούσε και έτσι προκρίθηκε η Κράσνονταρ.
        Επιβάλλεται ο Ολυμπιακός να παρουσιαστεί πιο συγκεντρωμένος απέναντι στους Ρώσους και να μην επαναλάβει τα ίδια λάθη αν θέλει να βρεθεί στους ομίλους. Έχει την ποιότητα άλλα χρειάζεται προσοχή.
Πάμε να δούμε πως προκρίθηκε…

1ος αγώνας

Στην Τουρκία ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού ποιος είναι το αφεντικό, η έμπειρη ομάδα. Μπορεί η Μπασάκσεχιρ να είχε τη μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια της, ήταν όμως ξεκάθαρο ότι ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έλεγχε το παιχνίδι. Η Μπασάκ έβγαλε 2-3 φάσεις στο 1ο ημίχρονο που όλες ήταν από λάθη των ερυθρολεύκων και ευτυχώς δε στοίχισαν. Στην αρχή μάλιστα του ματς οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιπαραβάλουν σκληράδα αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να φορτωθούν με κάρτες.
   Ο Μάρτινς ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα όπως και στον επαναληπτικό με την Πλζεν και ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συμπαγής και με ομοιογένεια. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στο 53΄, με υποδειγματική σέντρα ο Βαλμπουενά βρήκε στην κίνηση τον Μασούρα, που με «πλασαριστή» κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός κρατούσε με άνεση τη νίκη και μάλιστα οι Τούρκοι είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καχβέτσι στο 80΄. Αλλά κάπου εκεί ο Μάρτινς έριξε στο ματς τον Μπρούνο. Σε 10 λεπτά αγώνα ο Βραζιλιάνος ήρθε τρεις φορές σε επαφή με τη μπάλα και τα έκανε μαντάρα. Έθεσε εαυτόν εκτός ομάδας. Λες και δεν ήταν στον πάγκο, καμιά πνευματική προετοιμασία καμιά αυτοσυγκέντρωση. Αποκορύφωμα το πέναλτι – χέρι στο 91΄που ευτυχώς απέκρουσε ο Σα και διατήρησε τη νίκη των ερυθρολεύκων.
  Στατιστικά…. 58% - 42% η κατοχή, 11-1 τα κόρνερ και 15-8 οι τελικές.
   Επικράτησε με την εμπειρία και τη φανέλα του ο Ολυμπιακός, που έδειξε και πιο ομάδα από τη Μπασάκ που βασίζεται περισσότερο στην ατομική ποιότητα των παικτών της. Έκανε διαφορά ο Βαλμπουενά με τη μαγική ασίστ στον Μασούρα. Τέτοιοι παίκτες χρειάζονται μια φάση σε κάθε ματς για να το καθορίσουν.

2ος αγώνας

Η Μπασάκ κατέβηκε στο Φάληρο με επιθετική τακτική για να διεκδικήσει τις πιθανότητές της. Με Κλίβερλι και Ρομπίνιο στην επίθεση και τους Ελία και Βίστσα, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός, που παρατάχθηκε και πάλι με την ίδια ενδεκάδα από τον Μάρτινς,  μόλις στο 4΄είχε δοκάρι σε σουτ – κεραυνό του Γκιγιέρμε και μετά αποκοιμήθηκε. Οι Τούρκοι, ομάδα με μεγάλη ατομική ποιότητα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις επιπολαιότητες των ερυθρολεύκων  και δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες. Αποκορύφωμα η φάση στο 35΄ όταν ο Ρομπίνιο πλασάρει από τη μικρή περιοχή αλλά ο Σα πρόλαβε και αποσόβησε το γκολ. Η Μπασάκ απείλησε με ολική ανατροπή τον Ολυμπιακό στο 1ο ημίχρονο τον οποίο κράτησε όρθιο ο Σα με 4 εντυπωσιακές επεμβάσεις.  Ήταν πάντως γνωστό ότι η τουρκική ομάδα είναι καλύτερη στα εκτός έδρας παιχνίδια και κακώς αιφνιδιάστηκε έτσι ο Ολυμπιακός.
   Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, αρχικά έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά έφτασε στη νίκη με 2-0. Στο 50΄σουτ του Γάλλου ελάχιστα άουτ, στο 55΄φάουλ του Γάλλου, Γκερέρο 1η κεφαλιά, διώχνει ο τερματοφύλακας και από κοντά ο Σεμέδο ανοίγει το σκορ. Στο 77΄ο Ραντζέλοβιτς μπήκε στην περιοχή, κέρδισε πέναλτι και ο Βαλμπουενά το μετέτρεψε σε γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Ενδιάμεσα ο Σα είχε δύο καλές αποκρούσεις σε σουτ των Βίτστα και Καϊσαρά.
   Στατιστικά… 48%-52% η κατοχή για τους Τούρκους, 5-6 τα κόρνερ και 7-11 οι τελικές.

Οι παίκτες : Ο Σα αξίζει τη μισή πρόκριση, έπιασε πέναλτι στο 1ο ματς και είχε εντυπωσιακές αποκρούσεις στον επαναληπτικό. Δεν απέφυγε πάντως κάποια επιπόλαια λάθη. Ο Ομάρ ήταν προσεχτικός ανασταλτικά χωρίς πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες. Ο Τσιμικάς έδωσε πολλές μάχες με τον Βίστσα και στα δύο ματς και κατάφερε να τον περιορίσει αισθητά στο Φάληρο. Είχε τσαμπουκά στο παιχνίδι του. Σταθερός ο Μέρια. Βράχος, απροσπέλαστος ο Σεμέδο, πολύ δυνατός ανεβάζει επίπεδο όλη την ομάδα. Σκόραρε πάλι από στημένη φάση και προσθέτει δυναμική στην ομάδα και σε αυτόν τον τομέα του παιχνιδιού της. Φάνηκαν πολύ αργοί οι δύο χαφ του Ολυμπιακού, Γκιγιέρμε – Μπουχαλάκης και σοφτ ανασταλτικά. Ειδικά ο Μπουχαλάκς απέναντι σε γρήγορους αντιπάλους. Με τον Γκιγιέρμε να βγάζει κάποια κλεψίματα και να έχει σωστές μεταβιβάσεις αλλά να δείχνει πως χρειάζεται καθαρό ανασταλτικό χαφ δίπλα του, στιλ Καμαρά. Ντεφορμέ ο Ποντένσε που ήταν κινητικός αλλά δεν είχε ουσία. Καλύτερος στα εξτρεμ ο Μασούρας που είχε και το γκολ στην Τουρκία. Απλός «χαμάλης» ο Γκερέρο που δεν έχει το γκολ, δεν είναι φορ για το επίπεδο του Ολυμπιακού. Φέρνει το παιχνίδι της ομάδας στα μέτρα του ο έμπειρος Βαλμπουενά, τη μεταλλάσει από «ομάδα του Φορτούνη» σε δική του ομάδα. Με εμπνεύσεις στο παιχνίδι του, εξαιρετικά χτυπήματα στα στημένα και έξυπνη οργάνωση του παιχνιδιού. Καλός και ο Ραντζέλοβιτς που πήρε το πέναλτι στο Φάληρο.

Ξεπέρασε με δύο νίκες και το εμπόδιο της Μπασάκσεχιρ ο Ολυμπιακός και χωρίς να δεχτεί γκολ και τώρα πάει πάνω στη Ρώσικη Κράσνονταρ που επίσης δεν έχει εμπειρίες, φανέλα και τίτλους, αλλά διαθέτει ακριβό ρόστερ και φυσικά τον Μάρκους Μπεργκ που έχει τους λόγους του να νικήσει τον Ολυμπιακό. Θεωρώ ότι η Κράσνονταρ δεν είναι φόβητρο και ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στους ομίλους.

Υ.Γ.   Ο Άρης αποκλείστηκε από τραγικά δικά του λάθη και έλλειψη εμπειρίας. Απουσίαζε αρκετά χρόνια από το υψηλό επίπεδο και είναι δύσκολο να επανέλθει άμεσα, χρειάζεται υπομονή.  Ο Σάββας Παντελίδης είναι ξεκάθαρο ότι κάνει καλή δουλειά και αποτελεί ελπίδα για το σύλλογο.

Υ.Γ.1   Ο Ατρόμητος με δανεικούς από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και εκμεταλλευόμενος το πολύ χαμηλό επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος καταφέρνει να τερματίζει στην1η πεντάδα και να βγαίνει Ευρώπη. Παίζει με μια – δυο αντιπάλους κάθε καλοκαίρι και αποκλείεται με «κάτω τα χέρια» χωρίς να προσφέρει το παραμικρό στο ελληνικό αλλά και στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο.

Υ.Γ.2   Τραγική η ΑΕΚ…Θα μιλήσουμε σύντομα…. μήπως έχει δίκιο ο Λιβάγια?