Powered By Blogger

Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019

Ολυμπιακός, η κατάρρευση και η αντίδραση μεγάλης ομάδας

Ο Ολυμπιακός μετά το παιχνίδι με τη Μίλαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» και τη μεγάλη νίκη – πρόκριση, πήρε τα πάνω του ψυχολογικά και αυτό βγήκε και στο γήπεδο. Εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι έπαιζε με εύκολες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος, έκανε ένα αξιόλογο σερί νικών, μοίρασε 4αρες σε Λάρισες, Λαμίες και Πανιώνιους και πίστεψε ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα «έχτισε» ομάδα και είναι έτοιμος για τίτλους.
    Πράγματι έπαιζε καλό ποδόσφαιρο και είχε σημαντική βελτίωση αν αναλογιστούμε ότι ξεκίνησε το χτίσιμο μιας νέας ομάδας, με νέο προπονητή και 20 καινούριους παίκτες το καλοκαίρι, αλλά  απέναντι στον ΠΑΟΚ, σε ένα ματς τελικό δεν τα κατάφερε. Στο καπάκι ήρθε και η εντός έδρας ισοπαλία με τη Δυναμό Κιέβου για το Europa league και …. Προσγειώθηκε ανώμαλα στην πραγματικότητα. Εκεί που έπιασε πάτο ήταν το 1ο ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΚ, μιλάμε για τραγική εμφάνιση. Και εκεί που  ήταν πεσμένος στο καναβάτσο έβγαλε αντίδραση πολύ μεγάλης ομάδας. Παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος στο 2ο ημίχρονο, «πάτησε» την ΑΕΚ, πήρε μια μεγάλη νίκη με το ευρύ 4-1, αλλάζοντας το μομέντουμ, ενόψει και του επαναληπτικού στην Ουκρανία.

Για το ματς – τελικό στην Τούμπα και την πλήρη κυριαρχία του ΠΑΟΚ τα είπαμε στην προηγούμενη ανάρτηση μας. Πάμε να δούμε καταρχήν τι έγινε στο παιχνίδι με τη Δυναμό Κιέβου στο Φάληρο και στη συνέχεια το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Europa league

Οι Ουκρανοί είναι μια ομάδα με εμπειρία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αλλά αυτή τη στιγμή διαθέτουν ένα νεανικό σύνολο. Στην άμυνα, ο αριστερός μπακ Μικολένκο είναι μόλις 20 χρονών, στα χαφ ο Σεπέλιεφ 21χρ, ο Σαπαρενκο 20χρ, στην επίθεση ο παιχταράς Τσικάνκοφ 21χρ και ο Ρούσιν που μπήκε αλλαγή, επίσης 20χρ. Από αυτούς που ξεκίνησαν το παιχνίδι, πλην του τερματοφύλακα ουδείς ήταν μεγαλύτερος των 26 ετών. Επιπλέον, από το Δεκέμβριο το Ουκρανικό πρωτάθλημα έχει τελειώσει και η Δυναμό δεν έχει αγωνιστικό ρυθμό. Δεν έχει δώσει επίσημο ματς και λογικά υστερεί σε τρεξίματα, αντοχές, φυσική κατάσταση. Παρόλα αυτά οι Ουκρανοί πέτυχαν 2 γκολ και είχαν και 2 πολύ καλές ευκαιρίες στο παιχνίδι του Φαλήρου.. Παρουσίασαν ένα δεμένο σύνολο που έπαιζε έξυπνα στο χώρο, με σωστές και γρήγορες πάσες. Πολύ διαβασμένος τακτικά ο κόουτς Χάσκεβιτς, είδε τη δύναμη του Ολυμπιακού στα στημένα και η ομάδα του δεν παραχώρησε ούτε ένα κόρνερ !
   Στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός μπήκε με ορμή και αποφασιστικότητα, πίεσε ψηλά, ανάγκασε σε λάθη τους Ουκρανούς, έκλεψε μπάλες και βρήκε το γκολ μόλις στο 9΄. Ενώ δέκα λεπτά αργότερα, στο 19΄, ο Φορτούνης έκλεψε έξυπνα τη μπάλα μες την αντίπαλη περιοχή αλλά απέτυχε να σκοράρει αφού το πλασέ του βρήκε στο δοκάρι. Πλήρη κυριαρχία των ερυθρολεύκων στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα…. Και τότε, στην πρώτη κατεβασιά των Ουκρανών, η άμυνα ολιγώρησε και ήρθε η ισοφάριση.

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός ήταν  «λίγος» στο παιχνίδι. Μπορεί, αρχικά, μετά το γκολ που δέχτηκε, να αύξησε την πίεση του και να μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τη γκολάρα από 30 μέτρα του Ντίαζ στο 40΄ αλλά στο 2ο ημίχρονο απογοήτευσε. Η Δυναμό ήταν αυτή που πήρε την πρωτοβουλία στο παιχνίδι και κυνήγησε την ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει πίσω και να δείχνει ότι δεν έχει τις δυνάμεις, τη φυσική κατάσταση να ανταπεξέλθει στον αγώνα και στην πίεση των Ουκρανών. Έτσι η Δυναμό είχε δύο καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με Σαπαρένκο και Τσινακόφ και εν τέλει, στο 89΄ έφτασε στην ισοφάριση με τον Βέρμπιτς. Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός είχε δύο φάσεις με τον Ποντένσε ο οποίος για μια ακόμη φορά απέδειξε ότι δεν διαθέτει τα τελειώματα, το γκολ. Τα στατιστικά?  46% - 56% η κατοχή για τη Δυναμό, 7-6 οι τελικές, 0-2 τα κόρνερ (!).

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν είναι συμπαγής ομάδα. Μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα, με κακές τοποθετήσεις των παικτών, χαλαρότητα, πήγαιναν αργά πάνω στον αντίπαλο να τον μαρκάρουν, άφηναν πολλά κενά. Δέχτηκε δύο γκολ στην καρδιά της άμυνας και οι χαφ του δεν ήταν πουθενά να καλύψουν τους χώρους, τα κενά.  Επίσης, μετά το 25΄ η ομάδα ξέμεινε από δυνάμεις και ειδικά στο 2ο ημίχρονο κλείστηκε στην άμυνα αφού δεν υπήρχαν τα κουράγια να βγει μπροστά.

Οι παίκτες

Από εκεί και πέρα, τεράστιο λάθος του Μάρτινς να ξεκινήσει με δεξί μπακ τον Μεριά, έχασε όλη τη δεξιά πλευρά, δεν έχει το σωματότυπο και την ταχύτητα να ανταπεξέλθει στη θέση αυτή ο Τυνήσιος. Έπαιζε με 10 η ομάδα. Τραγικός ήταν ο Τσιμικάς και τα δύο γκολ από αυτόν ξεκίνησαν, ειδικά η χαλαρότητα που πάει πάνω στον αντίπαλο στο 1ο γκολ είναι ενδεικτική. Παρά πολύ κακός ο Σισέ, επιπόλαιος και με πολλά λάθη. Ο γνωστός μέτριος και αργός Βούκοβιτς. Πολύ πεσμένος ο Καμαρά, δεν θυμίζει τον παίκτη που βλέπαμε στην αρχή της σαιζόν. Γι αυτό δεν τον βάζει πλέον ο Μάρτινς. Πολύ ντελικάτος  ο Γκιγιέρμε, χρειάζεται σκληρό χαφ δίπλα του. Ωραίο γκολ ο Ντίαζ που παίζει έξυπνα τακτικά αλλά δεν βλέπω να έχει αντοχή στην ταχύτητα και να «μπαίνει στη μάχη». Θέλω να τον ξαναδώ. Χωρίς ουσία ο Ποντένσε και κυρίως χωρίς γκολ, παρότι ήταν από τους λίγους που ανταπεξήλθαν από άποψη δυνάμεων στο παιχνίδι. Καλός ο Χασάν που σκόραρε, αν και δεν τροφοδοτήθηκε, άγγιξε πολύ λίγες φορές τη μπάλα. Ο Φορτούνης όσο είχε δυνάμεις ήταν μια ταχύτητα πάνω από τους αντιπάλους του, αλλά χάθηκε στο 2ο ημίχρονο ίσως επηρεασμένος και από τον τραυματισμό του. Ο Νάτχο έβγαλε την κάθετη στον Ποντένσε στην ευκαιρία του Πορτογάλου στο 72΄, αλλά έδειξε ότι δεν είναι για μεγάλα ματς και για Ευρώπη. Δεν έχει τα τρεξίματα και τις δυνάμεις.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει αποκλειστεί ακόμη, έχει ελπίδες να φύγει νικητής από την Ουκρανία. Η Δυναμό δεν είναι καμιά υπερομάδα. Χρειάζεται προσοχή ανασταλτικά και τύχη.

Και μια αποσαφήνιση. Γράφουν όλοι ότι πρέπει να δίνουν βοήθειες τα εξτρεμ. Το έχουμε γράψει και εμείς από δω. Βοήθειες όμως, όχι να γίνονται αμυντικοί και να ακολουθούν σε κάθε κατεβασιά τον αντίπαλο μπακ μέχρι τη γραμμή του άουτ της δικής τους περιοχής. Δεν παίζουν έτσι οι μεγάλες ομάδες. Δε μπορεί να κάνει τόσα μέτρα και συνέχεια, ένας από τους 3-4 επιθετικούς σου παίκτες. Θα εξαντληθεί. Δεν παίζεται έτσι το ποδόσφαιρο. Να είναι παιχταράς ο εξτρεμ πρέπει ώστε να μην τολμάει ο μπακ να ξεμυτίσει και να ανέβει ψηλά. Ο εξτρέμ είναι για να κάνει επελάσεις στην επίθεση, αν γυρνάει συνεχώς πίσω και κάνει μεγάλες αποστάσεις θα εξαντληθεί και δε θα έχει ενέργεια να πάει στο ένας με έναν, ούτε να κάνει κούρσες με τη μπάλα και τον αντίπαλο ώμο με ώμο, στην επίθεση. Πως θα σκοράρεις μετά. Ούτε οι π.χ. Ρόμπεν και Ριμπερί γυρνάγανε έτσι πίσω, ούτε κανένας τεχνίτης επιθετικός παίκτης. Ακόμα και παίκτες όπως ο Μαλουντά στην εθνική Γαλλίας του Ντεσάμπ  ή ο Πέδρο Ροντρίγκεζ στην Τσέλσι του Κόντε, έδιναν βοήθειες στα χαφ, κλείνοντας διαγώνια προς τα μέσα ώστε να γίνονται ο 4ος χαφ όταν αμύνεται η ομάδα στο 4-3-3 και να είναι κοντά για να βγει και πάλι στην επίθεση όταν ανακτήσει η ομάδα τη μπάλα, όχι να έχει φτάσει μέχρι τη γραμμή του άουτ ακολουθώντας τον μπακ.

Το παιχνίδι με την ΑΕΚ και η πλήρη ανατροπή

Πάμε και στο ντέρμπι, για τη 2η θέση στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» που ακολούθησε. Ένα ματς που ο Ολυμπιακός είχε «το πρέπει» μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα και ήταν πιεσμένος και αγχωμένος για το συγκεκριμένο παιχνίδι.  Ο Μάρτινς έδωσε συνέχεια στο λάθος του και ξεκίνησε με την ίδια 11αδα της Πέμπτης, όπερ σημαίνει με τον Μεριά δεξί μπακ. Επίσης το παιχνίδι στράβωσε από την αρχή γα τους ερυθρόλευκους, με το διπλό λάθος των Βούκοβιτς (κυρίως) και Σα, η ΑΕΚ μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ, μόλις στο 3΄. Από εκεί και μετά ακολούθησε μια τραγική εμφάνιση για τους ερυθρολεύκους και ένας διαγωνισμός λαθών από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Το χειρότερο 45λεπτο της ομάδας τη φετινή σαιζόν. Η ΑΕΚ έπαιξε το ποδόσφαιρο του Χιμένεθ που την έκανε πρωταθλήτρια πέρυσι. Πίεσε ψηλά τους στόπερ του Ολυμπιακού και μπλόκαρε τα χαφ του. Οι αμυντικοί των Πειραιωτών έκαναν τη μια λάθος μεταβίβαση μετά την άλλη και οι χαφ ήταν εξαφανισμένοι μες το παιχνίδι, με τον Φορτούνη να αναγκάζεται να γυρίσει πολύ πίσω για να πάρει μπάλα. Η ΑΕΚ βρήκε ευκαιρίες αλλά τις σπατάλησε και δεν καθάρισε το ματς, πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 0-1, ενώ τα στατιστικά έδειχναν 60% - 40% κατοχή για τον Ολυμπιακό, 2-4 τελικές και 1-2 κόρνερ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Μάρτινς πέρασε τους Τοροσίδη και Λάζαρο στη θέση των Βούκοβιτς (περνώντας στόπερ τον Μεριά) και Ντίαζ, αλλάζοντας την δεξιά πλευρά της ομάδας του. Η ΑΕΚ πήγε να βγάλει μια αντεπίθεση στο 48΄ αλλά μπερδεύτηκαν οι Πόνσε και Κλωναρίδης και η κόντρα επίθεση δεν ολοκληρώθηκε. Εκεί ο δικέφαλος τελείωσε. Στο 51΄ με σουτ ο Καμαρά ισοφάρισε και τα πάντα άλλαξαν. Η ΑΕΚ δεν ήταν έτοιμη από πλευρά φυσικής κατάστασης και δυνάμεων να παίξει με τον περυσινό τρόπο, δεν είχε τα τρεξίματα, άδειασε από δυνάμεις. Ακόμη, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν τον εγωισμό τους στο χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης». Οι Γκιγιέρμε και Καμαρά ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κυριάρχησαν στη μεσαία γραμμή απελευθερώνοντας τον Φορτούνη, ο οποίος δεν αναγκαζόταν πλέον να γυρίσει τόσο πίσω κάνοντας πολλά μέτρα και μεγάλες αποστάσεις. Επίσης σταμάτησαν τα «παιδικά» λάθη στις μεταβιβάσεις από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Τοροσίδης έδωσε ισορροπία στα ανεβάσματα των μπακ και εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που άφηνε ο Μάνταλος που συνέκλινε, από τη δεξιά πλευρά.  Στο 72΄ ο Σιμόες έκανε το λάθος και στη συνέχεια δε μπόρεσε ούτε με φάουλ να σταματήσει τον Φορτούνη, ο οποίος μπήκε κάθετα στην περιοχή και με άπιαστο σουτ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό. Από εκεί και μετά το ματς ήταν ένα πάρτι για τους ερυθρολεύκους, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να προβάλει καμιά αντίσταση. Το σκόρ έφτασε στο 4-1 !!! Κορυφαίος του γηπέδου ο Φορτούνης, βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας του. Χθες κυριολεκτικά σκόρπισε την ΑΕΚ και πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε, η εμφάνιση του ήταν τέτοια που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Ήταν μια κλάση πάνω από κάθε άλλο παίκτη στο γήπεδο. Κάθε λόγος για  σύγκριση του με τον Μάνταλο μοιάζει με αστείο, τεράστια η διαφορά τους.

Πλην Φορτούνη όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν τραγικοί στο 1ο ημίχρονο, αλλά τους αξίζουν συγχαρητήρια για την αντίδραση που έβγαλαν στο 2ο και τον ποδοσφαιρικό εγωισμό που κατέθεσαν. Έδειξαν ότι αυτή η ομάδα του Ολυμπιακού διαθέτει ποιότητα και μέλλον. Χρειάζεται πολύ λίγα πράγματα για να εκτοξευθεί και κυρίως επιβάλλεται να συνεχίσει να δουλεύει.
    Με τη χθεσινή του εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο και την αντίδραση που έβγαλε ο Ολυμπιακός, άλλαξε τα δεδομένα και για το ματς της Πέμπτης, τον επαναληπτικό με τη Δυναμό Κιέβου για το Europa league. Πάει με άλλη διάθεση και με άλλη ψυχολογία η ομάδα στην Ουκρανία. Η αντίδραση που έβγαλε και η εμφάνιση που πραγματοποίησε της δίνουν δύναμη και πίστη για την πρόκριση.

Για την ΑΕΚ τι να πούμε? Έφτιαξε ομάδα που πήρε πρωτάθλημα πέρυσι και το καλοκαίρι έδιωξε τον πρωτομάστορα Χιμένεθ, που το μισό πρωτάθλημα του ανήκει και πήγε και έφερε τον Ουζουνίδη. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε… το ποδόσφαιρο άλλαξε από τα ’90 ‘s. Τα πάντα κρύβονται πίσω από την κατασκευή του γηπέδου…

Μεγάλος άτυχος ο Λάζαρος…. καλή δύναμη και ταχεία ανάρρωση και επιστροφή στα γήπεδα.