Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

Κάτι περισσότερο από ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι

Όταν το ποδόσφαιρο είναι πολλά περισσότερα από ένα παιχνίδι, όταν ο αγώνας θυμίζει Ρωμαϊκή αρένα, όταν τα λεφτά δε μετράνε, όταν η νίκη είναι ζήτημα τιμής και ο ηττημένος δε μπορεί να βγει από το σπίτι του την επόμενη ημέρα και για πολύ καιρό. Τότε μιλάμε για ποδοσφαιρικό αγώνα στη Λατινική Αμερική…τότε μιλάμε για Ρίβερ Πλέιτ – Μπόκα Τζούνιορς !

Επιτέλους το παιχνίδι έγινε, έστω και σε ευρωπαϊκό έδαφος. Το πρώτο ματς αναβλήθηκε για μια μέρα λόγω κακοκαιρίας και ο επαναληπτικός για βδομάδες λόγω επεισοδίων. Το αποτέλεσμα του 1ου αγώνα στο «Μπομπονέρα», 2-2, άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς και ουσιαστικά ο χθεσινός τελικός στο «Μπερναμπέου» της Μαδρίτης ήταν «μία και έξω», μιας και τα εκτός έδρας γκολ δε μετράνε. Το ματς μπορεί να μην είχε την ποιότητα των μεγάλων ευρωπαϊκών παιχνιδιών, αλλά είχε μια άγρια ομορφιά, μια πρωτόγονη σκληράδα και πολύ συναίσθημα.  Στη Λατινική Αμερική, η φτώχια, η μιζέρια, οι στερήσεις, ο πόνος και ο θάνατος ακόμα, είναι καθημερινά φαινόμενα και οι άνθρωποι εκεί βλέπουν το ποδόσφαιρο ως μια διαφυγή από τη σκληρή καθημερινότητα τους, οι δε παίκτες ως ένα εφαλτήριο για να φτιάξουν τη ζωή τους. Είναι όμως αλλιώς γαλουχημένοι και ενώ αντέχουν τις καθημερινές κακουχίες, δε μπορούν να αποδεχτούν την ντροπή και την ταπείνωση της ήττας. Γι αυτό, ένας τελικός Λιμπερταδόρες, μεταξύ Ρίβερ και Μπόκα, είναι κάτι παραπάνω από ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι !

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Στις 23 του περασμένου Σεπτέμβρη, η Μπόκα είχε υποδεχτεί τη Ρίβερ στο «Μπομπονέρα» για το πρωτάθλημα Αργεντινής, με τους Εκατομμυριούχους του Μαρσέλο Γκαγιάρδο να φεύγουν με καθαρό διπλό και σκορ 0-2. Από τότε είχαν δείξει ότι φέτος διαθέτουν πιο ποιοτική ομάδα, αν και η σύγκριση των δύο ρόστερ είναι ισορροπημένη. Κατόπιν, η  Μπόκα έφτασε πιο εύκολα στον τελικό του Λιμπερταδόρες κόντρα στην Παλμέιρας, ενώ η Ρίβερ πέτυχε ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο του επαναληπτικού στη Βραζιλία, κόντρα στην Γκρέμιο και ενώ ήταν με το ένα πόδι εκτός τελικού.

Στον πρώτο τελικό η Μπόκα προηγήθηκε δύο φορές αλλά η Ρίβερ απάντησε. Το παιχνίδι ήταν σχετικά μοιρασμένο, αν και η Μπόκα είχε την κατοχή και κυνήγησε περισσότερο τη νίκη στο τέλος. Η ουσία είναι ότι οι λογαριασμοί έμειναν ανοιχτοί και πηγαίναμε για το τελικό ξεκαθάρισμα στο «Μονουμεντάλ» . Όμως μιλάμε για Λατινική Αμερική, για Αργεντινή. Ο φανατισμός κυριάρχησε, φίλαθλοι της Ρίβερ επιτέθηκαν στο λεωφορείο που μετέφερε την ομάδα της Μπόκα και υπήρξαν εκτεταμένα επεισόδια στους δρόμους του Μπουένος Άιρες. Ο 2ος τελικός δεν ξεκίνησε. Η Conmebol αποφάσισε να γίνει το παιχνίδι οπωσδήποτε και ο τίτλος να κριθεί στο γήπεδο. Προκρίθηκε η λύση να γίνει ο τελικός σε ουδέτερο έδαφος και επιλέχθηκε το «Μπερναμπέου» της ΡΕΑΛ.

Πριν το χθεσινό ματς είχαμε δυνατές στιγμές στις εξέδρες αλλά και εντός αγωνιστικού χώρου. Με την έναρξη οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και ως αναμενόταν το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα, χωρίς φυσικά να βγαίνουν κάρτες. Εκείνο που κυριαρχούσε στους παίκτες ήταν το άγχος, όχι μόνο για τον τίτλο που διακυβεύονταν σε αυτό το παιχνίδι καθώς και τα όσα άλλα το ακολουθούσαν, αλλά και γιατί το ματς γινόταν σε κοινή θέα, είχε ξεφύγει από το «μεταξύ μας», από τις γειτονιές του Μπουένος Άιρες και διεξαγόταν στη διεθνή σκηνή. Αυτά τα «λαϊκά», σκληρά παιδιά, με την Ινδιάνικη φάτσα κλήθηκαν να δώσουν τη μεγάλη παράστασή τους στα σαλόνια, στο «Μπερναμπέου» της Μαδρίτης.

Σε σχέση με τον 1ο τελικό η Μπόκα είχε τρεις αλλαγές στην 11αδα της, ο Αντράντα πήρε τη θέση του Ρόσι κάτω από τα δοκάρια, ο Μπουφαρίνι ξεκίνησε δεξί μπακ ως πιο αμυντικογεννής σε σχέση με τον Χάρα και πράγματι ο Γκονζάλο Μαρτίνεζ τον πέρασε για πρώτη φορά στο 73΄ και φυσικά ο Μπενεντέτο αντί του Άμπιλα στην επίθεση. Η Ρίβερ άλλαξε διάταξη, μιας και στον 1ο τελικό είχε παραταχθεί, αρχικά, με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και τη θέση του στόπερ Κουάρτα πήρε ο αρχηγός Πόνσιο. Στην επίθεση αντί του τιμωρημένου Σάντος Μπόρε ξεκίνησε ο χαφ Νάτσο Φερνάντεζ. Το ματς κυλούσε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικές και κυριαρχούσαν οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Τότε, λίγο πριν πάμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, για μια ακόμα φορά, μίλησε ο Ντάριο Μπενεντέτο. Πήρε την κάθετη του Νάντεζ, ξέφυγε από τον αμυντικό και με άψογο πλασέ έβαλε τη Μπόκα μπροστά στο σκορ. Μπορούμε να πούμε και κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού. Η Ρίβερ είχε τη μπάλα στο 1ο ημίχρονο και η Μπόκα ήταν οργανωμένη στην περιοχή της, η κατοχή ήταν στο 67% - 33% για τη Ρίβερ, η οποία όμως δεν είχε φάση, δε μπορούσε να διασπάσει τις γραμμές άμυνας της Μπόκα και να πατήσει περιοχή, σε αντίθεση με τη Μπόκα που πέραν του γκολ είχε και άλλες δύο καλές ευκαιρίες.

Στο 2ο ημίχρονο η Ρίβερ μπήκε δυνατά και δημιουργούσε φάσεις. Όμως μετά το 10λεπτο του δευτέρου μέρους έπεσε ο ρυθμός λόγω συνεχών διακοπών από τραυματισμούς παικτών, κυρίως της Μπόκα. Στο 58΄ ο βοηθός του τιμωρημένου Γκαγιάρδο, Ματίας Μπισκάι, ρίχνει στο ματς τον Χουάν Κιντέρο αντί του Λεονάρντο Πόνσιο, μια αλλαγή που αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα και μεταμόρφωσε προς το καλύτερο τη Ρίβερ, την έκανε πιο δημιουργική, πιο επιθετική με τη μπάλα στα πόδια. Με την είσοδο του Κιντέρο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του ο Νάτσο Φερνάντεζ ο οποίος οργίασε στο 2ο ημίχρονο και έδωσε την ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης. Επιπλέον, ο Κιντέρο, στο 109΄,  ήταν ο σκόρερ του 2ου, καταπληκτικού γκολ της Ρίβερ που την έβαλε σε θέση οδηγού για το τρόπαιο. Την ίδια ώρα, στο 62΄, ο Σκελότο έριξε στο ματς τον Άμπιλα αντί του Μπενεντέτο, ο οποίος είναι μεν πιο μαχητικός και τρέχει περισσότερο να πιέσει στη μπάλα, αλλά δεν διαθέτει την ποιότητα και το φονικό ένστικτο του Ντάριο. Από το αποτέλεσμα συνεπάγεται ότι βιάστηκε να αποσύρει τον γκολτζή του. Έτσι με το γκολ του Πράτο στο 68΄ και παρότι η Ρίβερ πίεσε ως το τέλος, το ματς πήγε στην παράταση. Λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Σκελότο αντικαθιστά τον κουρασμένο, πλην όμως ψυχωμένο αρχηγό, Πάμπλο Πέρεζ και στη θέση του περνά τον άψυχο Γκάγκο, τον παίκτη που λόγω τραυματισμού φοβήθηκε να συνεχίσει και άφησε την ομάδα του με 9 παίκτες στα τελευταία 5 λεπτά του τελικού, να παλέψουν μόνοι τους για την ισοφάριση. Πάλι βιάστηκε ο Σκελότο και το αποτέλεσμα δεν τον διακαίωσε ούτε γι αυτή την επιλογή του.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του τελικού το γεγονός ότι με την έναρξη της παράτασης, αποβάλλεται με 2η κίτρινη ο χαφ της Μπόκα, Βίλμαρ Μπάριος, εκ των κορυφαίων παικτών της , κυματοθραύστης των επιθέσεων της Ρίβερ που πίεζε και ο παίκτης που έπαιρνε την απόκρουση της άμυνας και έβγαζε την ομάδα την κόντρα με τις μπαλιές του.  Έτσι στο 109΄ είχαμε τη γκολάρα, με άπιαστο σουτ του Κιντέρο, που επικύρωσε την ανωτερότητα της Ρίβερ.  Ο Σκελότο κοιτάζει αποσβολωμένος, ξέρει πολύ καλά ότι δύσκολα, πλέον, αντιστρέφεται η κατάσταση, είναι πρώτα απ’ όλα οπαδός της Μπόκα και μοιάζει να θέλει να ανοίξει η γη να τον καταπιεί. Ρίχνει στο ματς τον Τέβεζ , ως έσχατη επιλογή και ελπίδα και οι παίκτες του βγάζουν αντίδραση με ψυχή, κυνηγώντας την τελευταία πιθανότητα τους. Χαρακτηριστικό το ότι τερματοφύλακας Αντράντα από το 115΄ είχε εγκατασταθεί στην περιοχή της Ρίβερ.

Στο 120΄ ο Λέο Χάρα μέσα από την περιοχή επιχειρεί γυριστό σουτ, η μπάλα κοντράρει, πάει στο κάθετο δοκάρι και περνάει κόρνερ….μια ανάσα από την ισοφάριση, την επική επιστροφή με 9 παίκτες και τη διαδικασία των πέναλντι….όμως ο Θεός του ποδοσφαίρου είχε άλλη γνώμη. Από την εκτέλεση του κόρνερ, η άμυνα της Ρίβερ αποκρούει, στο τέρμα της Μπόκα δεν υπάρχει τερματοφύλακας, η μπάλα φτάνει στον Γκονζάλο Μαρτίνεζ, ο οποίος στο 122΄του τελικού καλπάζει μόνος του προς τη δόξα, σε κενή εστία γράφει το τελικό 3-1 και σφραγίζει τη νίκη της Ρίβερ.

Αναμφίβολα ματς με ιδιαιτερότητες, που ανέδειξε θριαμβεύτρια την ομάδα της Ρίβερ και αναμένουμε να δούμε τις επιπτώσεις που θα έχει για  ηττημένους και  νικητές τα επόμενα χρόνια. Πόσο θα επηρεάσει και θα «ρίξει» αυτή η ήττα την ομάδα της Μπόκα και αντίστοιχα αν θα καταφέρει η Ρίβερ να εκτοξευτεί και να επιβάλει την κυριαρχία της, τόσο στην Αργεντινή, όσο και στη Λατινική Αμερική γενικότερα μετά το χθεσινό της θρίαμβο. Όσον αφορά τους παίκτες, οι δύο ομάδες είχαν ένα κράμα από έμπειρους και μπαρούτο-καπνισμένους παίκτες, που κάποιοι είχαν πέρασμα και από τα ευρωπαϊκά γήπεδα, κάποιοι άλλοι έχουν στο παλμαρέ τους διεθνείς συμμετοχές, αλλά και νέους αστέρες που τώρα χτίζουν την καριέρα τους και το όνομά τους. Παίκτης που άντεξε την πίεση του χθεσινού αγώνα, που ανταπεξήλθε στις απαιτήσεις και στις ιδιαιτερότητές του, είναι βέβαιο ότι μπορεί να σταθεί σε κάθε ματς από δω και πέρα στην καριέρα του, να παίξει παντού και να νικήσει. Αυτά τα παιχνίδια χτίζουν χαρακτήρες και διαμορφώνουν σκληρό μέταλλο, είτε νικήσεις, είτε ακόμα και αν χάσεις. Η μάχη που έδωσες, πρώτα απ’ όλα η πνευματική με τον εαυτό σου, σε ατσαλώνει για πάντα !