Powered By Blogger

Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017

CHAMPIONS LEAGUE & EUROPA LEAGUE (6)

Αυτή την εβδομάδα είχαμε και πάλι τους επαναληπτικούς σε τέσσερις  αγώνες του champions league με  δύο μεγάλες προκρίσεις και δύο αδιάφορα ματς…… και τους επαναληπτικούς αγώνες  για τη φάση των «16» του Europa league…… Θα τα πούμε και αναλυτικά για το  παιχνίδι του Ολυμπιακού που δυστυχώς δεν τα κατάφερε.…..

CHAMPIONS LEAGUE:

Γιουβέντους - Πόρτο = 1-0 (2-0)

Μπήκε δυνατά στο ματς η Γιούβε και ήταν η ανώτερη ομάδα στο γήπεδο. Είχε κάποιες ευκαιρίες και στο 40΄ ήρθε το πέναλντι και η αποβολή του Μάξι Περέιρα για την Πόρτο…..Ντιμπάλα και 1-0….. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε  με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία, ειδικά το τετ-α-τετ της Πόρτο, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Από εκεί και μετά το ματς κύλησε ήρεμα με δύο καλά σουτ για τη Γιουβέντους που πέρασαν άουτ και την Πόρτο να μη μπορεί να κάνει περισσότερα αφού έπαιζε με παίκτη λιγότερο όπως και στον 1ο αγώνα.

Λέστερ - Σεβίλλη = 2-0 (1-2)

Η Σεβίλλη είχε την κατοχή της μπάλας στον αγώνα, με το ξεκίνημα έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Νασρί και μέχρι το 25΄ δεν είχε απειληθεί…..αλλά στο 27΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ η Λέστερ πήρε προβάδισμα πρόκρισης με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Μόργκαν……Από εκεί και μετά και μέχρι το ημίχρονο είχαμε από μία καλή ευκαιρία, με σουτ άουτ του Μπεν Γεντέρ για τη Σεβίλλη και αδύναμο σουτ του Ντρινκγουότερ για τη Λέστερ……Στο 53΄ μακρινό σουτ του Εσκουδέρο αιφνιδίασε τον Σμάιχελ αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του…..και στο επόμενο λεπτό σε φάση διαρκείας η Λέστερ έκανε το 2-0 με σουτ του Άλμπριγκτον. Η Σεβίλλη επηρεάστηκε από την εξέλιξη του ματς και αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Σμάιχελ….και στο 74΄ ήρθε η ανόητη αποβολή του Νασρί …..Όμως στο 78΄ η Σεβίλλη κερδίζει πέναλντι και την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Ν’ Ζονζί ……κάκιστη εκτέλεση, στο κέντρο της εστίας και ο Σμάιχελ γίνεται ήρωας……Στο τέλος προσπάθησε πάλι να πιέσει η Σεβίλλη αλλά η Λέστερ ήταν αυτή που απείλησε με μια κεφαλιά από καλή θέση του Βάρντι που πήγε πάνω στον τερματοφύλακα Σέρχιο Ρίκο και δύο καλές αντεπιθέσεις…..έτσι η ομάδα που έκανε το θαύμα πέρυσι με την κατάκτηση του τίτλου στην Πρέμιερ Λιγκ, φέτος βρίσκεται στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ και πάει για νέο….θαύμα ! Η Σεβίλλη έδειξε κουρασμένη και εκτός ρυθμού, δεν ήταν επικίνδυνη και καταιγιστική όπως την είχαμε συνηθίσει φέτος….έχει και μικρή φανέλα…… και το Τσάμπιονς Λιγκ δεν είναι Γιουρόπα.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν = 0-0 (4-2)

Μπήκαν δυνατά στο ματς οι Γερμανοί και πήραν την κατοχή, μόλις στο 4΄ είχαν μια καλή ευκαιρία με σουτ του Φόλαντ που πέρασε λίγο άουτ….. Το ματς κυλούσε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες με τους Γερμανούς να προσπαθούν να βρουν ένα γκολ αλλά την Ατλέτικο να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να μην κινδυνεύει ουσιαστικά. Προς το τέλος του ημιχρόνου οι Ροχιμπλάνκος είχαν και δύο καλές ευκαιρίες με τον Κορέα και σουτ του Κόκε που απέκρουσε ο Λένο, ο εξαιρετικός αυτός τερματοφύλακας……Στο 2ο ημίχρονο μπήκε πιο απειλητικά η Λεβερκούζεν αλλά στο 55΄ με ωραία ενέργεια του, ο Κορέα, πλάσαρε άουτ. Μαγικές κοφτές ντρίμπλες σε ελάχιστο χώρο μες την αντίπαλη περιοχή από τον νεαρό Αργεντινό μάγο, με την απαράμιλλη τεχνική! Και στο 68΄ είχαμε την τεράστια ευκαιρία της Λεβερκούζεν με την εκπληκτική, τριπλή απόκρουση του Όμπλακ που ήταν το χάι-λάιτ του αγώνα και σίγουρα η απόκρουση της χρονιάς. Συνέχισε να πιέζει η Λεβερκούζεν αλλά ο Όμπλακ ήταν, πλέον, ανίκητος και κατέγραψε τρεις πολύ καλές αποκρούσεις στη συνέχεια σφραγίζοντας την πρόκριση της ομάδας του Τσόλο.

Μονακό – Μάντσεστερ Σίτι = 3-1 (3-5)

Η Μονακό μπήκε αποφασισμένη στο ματς να πάρει την πρόκριση……μεγάλη ευκαιρία στο 7΄ με τον Μ’ Μπαπέ που απέκρουσε ο Καμπαγιέρο σε κόρνερ……και στο επόμενο λεπτό έγινε το 1-0 με τον…..Μ’ Μπαπέ……κυρίαρχος η Μονακό στον αγωνιστικό χώρο και στο 29΄ έγινε το 2-0 με τον Φαμπίνιο….τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου που το καλοκαίρι είναι για τις βαριές φανέλες ……Ανύπαρκτη η Σίτι, χάνουν εύκολα τη μπάλα οι παίκτες της και δε μπορεί να ξεμυτίσει από την περιοχή της. Έτσι πήγαμε συντηρητικά ως το ημίχρονο αφού οι Μονεγάσκοι είχαν πλέον σκορ πρόκρισης και έριξαν το ρυθμό τους.  Στο 2ο ημίχρονο η Σίτι πήρε την κατοχή της μπάλας και ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο, δημιούργησε και 3-4 καλές φάσεις και στο 71΄ ήρθε η μείωση του σκόρ με τον Σανέ και η υπόθεση πρόκριση πέρασε στα δικά της χέρια……Η Σίτι όμως δε μπόρεσε να κρατήσει για πολύ το σκορ που της έδινε την πρόκριση αφού στο 77΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ η Μονακό έκανε το 3-1 με κεφαλιά του Τιμουέ Μπακαγιόκο…… Η Σίτι είχε τη μπάλα μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού αλλά είναι χαρακτηριστικό ότι δεν κατάφερε να δημιουργήσει την παραμικρή ευκαιρία, ούτε καν απείλησε και η Μονακό πήρε μεγάλη και πανάξια πρόκριση. Αποτυχία για τον Πεπ στην 1η του χρονιά στη Σίτι…..καλύτερα πήγε πέρυσι, ο εξαιρετικός και αδικημένος προπονητής, Πελεγκρίνι.

EUROPA LEAGUE:

Ορισμένες πινελιές για τα  ζευγάρια του Γιουρόπα  και για τον Ολυμπιακό θα τα  πούμε αναλυτικά. Χαρακτηριστικό πάντως είναι ότι στα 4 από τα 5 ζευγάρια που οι αγώνες τους διεξήχθησαν στις 10 το βράδυ, η μία από τις δύο ομάδες ήθελε ένα γκολ στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, είτε για να πάρει την πρόκριση όπως η Ρόμα και η Γκλάντμπαχ, είτε για να στείλει το ματς στην παράταση όπως η Ροστόφ και η Κοπεγχάγη ……και καμία τους δεν κατάφερε να σκοράρει….όπως δε σκόραραν και οι αντίπαλοι τους σε κάποια αντεπίθεση……

Κράσνονταρ - Θέλτα: 0-2 (1-2) Πιο εύστοχη και πιο ποιοτική η Θέλτα πήρε και 2η νίκη στο Κράσνονταρ μη αφήνοντας καμία αμφιβολία ότι προκρίθηκε η καλύτερη ομάδα.

Αντερλεχτ - ΑΠΟΕΛ : 1-0 (1-0)  Πάλεψε ο ΑΠΟΕΛ, που αυτή τη φορά είχε τον εξαιρετικό φορ Σωτηρίου στη σύνθεση του, είχε την κατοχή στο γήπεδο της Άντερλεχτ, αλλά οι Βέλγοι ήταν ανώτερη ομάδα και πιο ποιοτική και επιπλέον είχαν και το υπέρ τους σκορ του 1ου αγώνα που τους έδινε την ευκαιρία να προσεγγίσουν με προσοχή και υπομονή το ματς…..Βρήκαν και το γκολ με τον Οτσεαμπόγκ που μόλις είχε μπει αλλαγή και πήραν μια δίκαιη πρόκριση.

Γκλάντμπαχ - Σάλκε : 2-2 (1-1)  Από ένα ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με τη Γκλάντμπαχ να κυριαρχεί στο 1ο και να επιτυγχάνει σκορ πρόκρισης 2-0 και τη Σάλκε να μπαίνει δυνατά στο 2ο και να ισοφαρίζει το ματς μέχρι το 68΄. Η Γκλάντμπαχ βγήκε κατόπιν στην επίθεση για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης αλλά η Σάλκε ήταν καλά οργανωμένη, με κοντά τις γραμμές της, σφιχτή τακτική και έμοιαζε πιο επικίνδυνη όταν ξεμύταγε……

Ρόμα - Λιόν : 2-1 (2-4) Η Λιόν πάγωσε το «Ολίμπικο» στο 16΄ αλλά στο επόμενο λεπτό η Ρόμα βρήκε την ισοφάριση και χρειαζόταν και πάλι 2 γκολ για να προκριθεί. Οι Ρωμαίοι πήραν την κατοχή της μπάλας, 61%-39%, είχαν 11 κόρνερ έναντι 4……12 σουτ έναντι 2….. 9 τελικές προσπάθειες έναντι 4……αλλά το 2ο γκολ το πέτυχαν με αυτογκόλ…..και δε βρήκαν το 3ο που θα τους έδινε την πρόκριση παρά την είσοδο στο ματς του «Καπιτάνο», Φραντζέσκο Τότι, για τα τελευταία λεπτά του αγώνα……επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις η Λιόν με τους ποιοτικούς επιθετικούς της παίκτες……..

Μαντσεστερ Γιουνάιντεντ - Ροστόφ : 1-0 (1-1)  Κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη πρόκριση η ομάδα του Μουρίνιο, που ήταν ανώτερη στο παιχνίδι αλλά οι Ρώσοι είχαν κάποιες στιγμές για να κλέψουν την πρόκριση……χαρακτηριστικά, η εκπληκτική απόκρουση του τερματοφύλακα Ρομέρο στο «Γ» της εστίας του, σε εκτέλεση φάουλ, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού…..

Γκενκ - Γάνδη: 1-1 (5-2) Τα πάντα είχαν κριθεί από το 1ο ματς και την ευρεία νίκη της Γκένκ…..οι όποιες ελπίδες της Γάνδης τελείωσαν στο 20΄ με το γκολ της Γκενκ, με το ματς από εκεί και πέρα να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα……η Γάνδη απλά ισοφάρισε στο 84΄.

Άγιαξ - Κοπεγχάγη : 2-0 (1-2)  Πολύ ανώτερος ο Αίαντας πήρε σκορ ασφαλείας από το 1ο ημίχρονο και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκρισή του…..προσπάθησε μήπως και βρει κάποιο γκολ στο τέλος η Κοπεγχάγη για να πάει το ματς στην παράταση, χωρίς αποτέλεσμα….ξεκάθαρα πέρασε η καλύτερη ομάδα.

Μπεσίκτας - Ολυμπιακός : 4-1 (1-1)

Το εύκολο είναι να τα ρίξουμε όλα στον Λεάλι και να καθαρίσουμε….αν και πράγματι φέρει κάποια ευθύνη στα 3 γκολ των Τούρκων…..η υπόλοιπη ομάδα όμως που ήταν? O Ολυμπιακός μπήκε μαζεμένος στο ματς και προσπάθησε να κλείσει τους χώρους, όμως αιφνιδιάστηκε και στο 22΄ βρέθηκε να χάνει με 2-0 και το γήπεδο να γέρνει……τρικυμία…….Στο 1ο γκολ που είναι τα σέντερ μπακ του Ολυμπιακού? Στο 2ο  αφήνουν, τον Μπάμπελ, ανενόχλητο και ξεμαρκάριστο μες την περιοχή να σουτάρει….στο 3ο ο Ρέτσος  χάνει τον Μπάμπελ…..τον κερδίζει κατά κράτος ο Ολλανδός και στο 4ο οι Τούρκοι περνάνε άνετα κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και ο Τοσούν βγαίνει τετ-α-τετ και σκοράρει…… Ο Ολυμπιακός κόντρα στη ροή του αγώνα και χάρη στην επιμονή του Μανθάτη και την ωραία σέντρα του Σισοκό πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ με τον Ελιονούσι και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης στο 31΄. …..και κατόπιν στο 36΄ ο Αμπουμπακάρ αποβάλλεται ανόητα και η Μπεσίκτας μένει με 10 παίκτες…….. και ξαφνικά ο Ολυμπιακός γίνεται φαβορί χωρίς να το περιμένει….πλέον ΠΡΕΠΕΙ να σκοράρει, να νικήσει, να προκριθεί……Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε δημιουργία, δεν είχε κίνηση και προσπάθησε να απειλήσει μόνο από στημένες φάσεις…..δεν έβγαλε προσωπικότητα και ενέργεια στο παιχνίδι του….η Μπεσίκτας του Γκουνιές κλείστηκε στα καρέ της, κρατήθηκε πίσω από τη μπάλα, ο Τούρκος προπονητής μετά την αποβολή δεν προέβη σε αλλαγή αλλά έπαιξε 4-5-0….έκανε αλλαγή στο 60΄ με χαφ στη θέση χαφ για περισσότερες δυνάμεις στο χώρο του κέντρου…… Από τον Σισοκό προήλθαν τα 2 πρώτα γκολ των Τούρκων…. Ο Ρομάο είναι αργός και περιορίζεται μόνο στα αμυντικά του καθήκοντα…….Ο Καμπιάσο περισσότερο μιλούσε και λιγότερο έπαιζε…..Ο Ανσαριφαντ δεν ήταν απειλητικός…..ανύπαρκτος ο Φορτούνης…..ο Μαρίν απλά δεν κάνει…..Απαγορεύεται και είναι εκνευριστικό αυτό που κάνει ο Ντα Κόστα, που προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι με βαθιές μπαλιές από πίσω, καταργώντας τα χαφ, οι περισσότερες εκ των οποίων είναι λανθασμένες, ας τον σταματήσει κάποιος…..αφού ο Ολυμπιακός είχε αριθμητική υπεροχή και  οι Τούρκοι είχαν κλειστεί στην περιοχή τους και χρειαζόταν δημιουργία φώναζε ότι έπρεπε να μπει πολύ νωρίτερα στο ματς ο Μάρτινς (ίσως και από το ημίχρονο) …..ηττήθηκε κατά κράτος και στο κοουτσάρισμα και στην προετοιμασία του ματς και στην ψυχολογική ετοιμότητα που παρουσιάστηκαν οι παίκτες ο Βούζας…….

Πάουλο Μπέντο αν εσύ έτρωγες 4 τι θα άκουγες σήμερα?