Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017

CHAMPIONS LEAGUE & EUROPA LEAGUE (5)

Αυτή την εβδομάδα είχαμε τους επαναληπτικούς σε τέσσερις  αγώνες του champions league με μεγάλα ματς και μεγάλα σκορ και φυσικά την απίστευτη ανατροπή της Μπάρτσα που συζητάει όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης…… και τους πρώτους αγώνες  για τη φάση των «16» του Europa league……ζήσαμε μεγάλες βραδιές ποδοσφαίρου. Θα τα πούμε και αναλυτικά για το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού της νέας εποχής και την ευκαιρία που έχασε για νίκη και προβάδισμα πρόκρισης.…..

CHAMPIONS LEAGUE:

Νάπολι – Ρεάλ Μαδρίτης = 1-3 (1-3)

Πάρα πολύ καλό παιχνίδι από τη Νάπολι στο 1ο ημίχρονο που έβαλε προβληματισμούς στη Ρεάλ και αμφισβήτησε έντονα την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Φοβερός ο Μέρτενς με απίστευτες κινήσεις στο χώρο, σκόραρε, είχε δοκάρι και γενικά ήταν κίνδυνος – θάνατος για την άμυνα της Ρεάλ. Απίστευτο το πρέσιγκ ψηλά της ομάδας του Σάρι (παρακολουθεί της προπονήσεις της ομάδας του με drone και διορθώνει τα λάθη) και πολύ κοντά οι γραμμές. Ανάγκασε τη Ρεάλ να παίζει με βαθιές μπαλιές από τα στόπερ. Ο Χάμσικ χωνόταν έξυπνα ανάμεσα στις γραμμές της Ρεάλ και δημιουργούσε φάσεις…..Δοκάρι είχε και η Ρεάλ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.  Στο 2ο μέρος η Ρεάλ ισοφάρισε στο 51΄ με κεφαλιά του συνήθης ύποπτου Σέρχιο Ράμος μετά από κόρνερ. Και στο 57΄ είχαμε το ίδιο σκηνικό…..νέο κόρνερ , από την άλλη γωνία αυτή τη φορά, κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος και 1-2 και η ιστορία έλαβε τέλος. Και στα δύο κόρνερ εκτελεστής – σερβιτόρος ο Κρόος. Από εκεί και πέρα η Ρεάλ πήρε την κατοχή, η Νάπολι «άδειασε» και στο 91΄ ο Μοράτα απλά έγραψε το τελικό 1-3 και η «Βασσίλισα» και φέτος στους «8».  Διαφορά φανέλας.

Άρσεναλ – Μπάγερν Μονάχου = 1-5 (1-5)

Μπήκε παθητικά η Μπάγερν στο ματς και η Άρσεναλ ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Γουόλκοτ που πέτυχε το γκολ, είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία και δεν του δόθηκε και ένα πέναλντι. Είχε δηλαδή η Άρσεναλ την ευκαιρία να πάει με ένα 2-0 στο ημίχρονο και να μπει δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Στο 2ο μέρος και ενώ οι ομάδες ζύγιζαν η μία την άλλη ήρθε η φάση του 54΄ . Ο Λεβαντόφσκι πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ και στη συνέχεια κέρδισε το πέναλντι και την αποβολή του Κιοσελινί…..Το πέναλντι έγινε γκολ από το Λέβα και από εκεί και μετά η Άρσεναλ δε μαζεύτηκε, συνέχιζε να βγαίνει στην επίθεση και η Μπάγερν τη σκότωσε. Από το 68΄ και έως το 85΄ η Μπάγερν πέτυχε άλλα τέσερα γκολ και είχε και ένα δοκάρι. Τραγική η άμυνα της Άρσεναλ, πελαγοδρομούσαν και δε μπορούσαν να αλλάξουν δεύτερη πάσα, τραγικά λάθη. Ο Βενγκέρ μετά την αποβολή και για 20΄ λεπτά δεν έκανε αλλαγή και έπαιξε με τον Τσάκα σέντερ μπακ…..  Δεν ήταν καλή η Μπάγερν μέχρι την αποβολή, ούτε είναι τόσο δυνατή όσο δείχνουν τα σκορ των δύο αγώνων της με την Άρσεναλ.

Ντόρντμουντ – Μπενφίκα = 4-0 (0-1)

Προηγήθηκε μόλις στο 4΄ η Ντόρντμουντ με τον Ομπαμεγιαγκ αλλά στη συνέχεια η Μπενφίκα ισορρόπησε το ματς και το ημίχρονο έκλεισε μοιρασμένο, χωρίς ιδιαίτερη δράση ή κάποια κραυγαλέα ευκαιρία. Με το ξεκίνημα του 2ου μέρους η Μπενφίκα απώλεσε την καλύτερη της ευκαιρία στον αγώνα……στη συνέχεια όμως οι Γερμανοί πάτησαν γκάζι και στο 59΄ έκαναν το 2-0 με εξαιρετικό πλασέ του 19χρονου Πούλισιτς, που με κίνηση στο χώρο προκαλεί την κάθετη πάσα του συμπαίκτη του. Και 2 λεπτά αργότερα ο Ομπαμεγιαγκ κλείδωσε την πρόκριση με το 3-0. Από εκεί και πέρα η Μπορούσια έλεγξε πλήρως το ματς και στο 84 ο Ομπαμεγιαγκ πέτυχε χακ-τρικ και έγραψε το τελικό 4-0……Δίκαια στους «8» η Ντόρντμουντ που στον επαναληπτικό ο Τούχελ κατέβηκε διαβασμένος, με 5 στην άμυνα, κλείδωσε τον Μήτρογλου και δεν απειλήθηκε…..χαφ στιλ Τσάμπι Αλόνσο αυτός ο Βάιγκλ  !

REMONTADA

Μπαρτσελόνα- Παρί Σεν Ζερμέν = 6-1 (0-4)

Όλος ο πλανήτης συζητά τη μεγαλύτερη ανατροπή (remontada) στην ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων…..Με 3-3-4 κατέβηκε στο ματς ο Ενρίκε περνώντας το μήνυμα ότι πιστεύει στην πρόκριση. Ουσιαστικά χωρίς πλάγια μπακ …..και στο 3΄….. 1-0 με τον Λουίς Σουάρεζ και το «Καμπ Νόου» παίρνει φωτιά…..Δεν περνούσε τη σέντρα η Παρί που μπήκε παθητικά και φοβισμένα στον αγωνιστικό χώρο και με διπλή ζώνη άμυνας , τον Καβάνι να παίζει 10 μέτρα έξω από την περιοχή του, προσπάθησε να κρατήσει τη Μπάρτσα και το κατάφερε αφού οι Μπλαουγκράνα δε δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες, δεν έγιναν επικύνδινοι,  παρότι είχαν την κατοχή και επιτείθονταν συνεχώς ……οι αστέρες της Μπάρτσα ήταν εγκλωβισμένοι. Όταν όμως δεν κρατάς καθόλου μπάλα και είσαι συνεχώς μέσα στην περιοχή σου θα κάνεις και λάθη. Ένα τέτοιο συνέβη στο 40΄ από έξυπνη και επίμονη προσπάθεια του Άντρες Ινιέστα και ήρθε το αυτογκόλ του Κουρζάβα ……για να φτάσει η Μπάρτσα στο σκορ που στόχευε για το ημίχρονο…..Απίστευτο πάθος από την Μπαρτσελόνα με συνεχές πρέσιγκ και πίεση ψηλά, οι παίκτες της έδωσαν ότι είχαν……Περίμενα στο ημίχρονο ο Ενρίκε να κάνει δύο αλλαγές (Τζόρντι Άλμπα στη θέση του Ουμτιτί που ήταν πάντως πολύ καλός, αλλά για βοήθεια στον Νέιμαρ και Σέρτζι Ρομπέρτο στη θέση του Ραφίνια που είναι ίδιοι σχεδόν παίκτες) για να φρεσκάρει την ομάδα που είχε κάνει υπερπροσπάθεια και να προσέξει την άμυνα, να πάει πιο προσεκτικά στην ανατροπή. …..Δεν το έκανε…..
Με πίεση ψηλά ξεκίνησε το 2ο μέρος η Παρί που αποφάσισε να ξεμυτίσει…..όμως στο 48΄ είχαμε απλά….Άντρες Ινιέστα….με έξυπνη πάσα στο χώρο και στον κατάλληλο χρόνο ανάγκασε τον Μουνιέ να χάσει την ισορροπία του και ο Νειμάρ να του πάρει το πέναλντι…..Μέσι και 3-0……Η Παρί όμως ήταν επικύνδινη και προειδοποίησε στο 52΄ με δοκάρι του Καβάνι, στην 1η φάση που χτύπησε από δεξιά της επίθεσής της, μια πλευρά που την έπαιζε όλη ο Νέιμαρ…..Ο Έμερι κάνει 1ος κίνηση στη σκακιέρα, περνάει τον Ντι Μαρία στο παιχνίδι στη θέση του ανύπαρκτου Λούκας Μόουρα και δίνει το σύνθημα ότι η Παρί πάει για το γκολ που θα της δώσει την πρόκριση. Και….στο 62΄ ο Καβάνι με υποδειγματική εκτέλεση πετυχαίνει το χρυσό, εκείνη τη στιγμή, γκολ….σε μια φάση που οι παίκτες της Μπάρτσα (Ράκιτιτς) δείχνουν εξουθενωμένοι. Δύο λεπτά αργότερα ο Καβάνι σε τετ-α-τετ χάνει την ευκαιρία να τελειώσει το ματς αφού τον νίκησε ο Τερ Στέγκεν., διατηρώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες της Μπάρτσα. Μεγάλο παιχνίδι ο Βεράτι, ειδικά στο 2ο μέρος, ο μόνος από την Παρί που έβγαλε προσωπικότητα . Το παιχνίδι πήγαινε σε χαλαρό τέμπο, με τη Μπάρτσα, να έχει πέσει λόγω ψυχολογίας από το σκορ και κούρασης από την υπερπροσπάθεια, αλλά να διατηρεί την κατοχή και να επιτίθεται (81-12 οι επιθέσεις που πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες)  προσπαθώντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, αλλά να μην απειλεί ουσιαστικά και την Παρί λεπτό με το λεπτό να αγκαλιάζει την πρόκριση, την οποία όμως δεν κλείδωσε ο Ντι Μαρία στο 85΄ σε τετ-α-τετ που σούταρε άουτ. Συγκλονιστικός ο Νέιμαρ δεν έπαψε να προσπαθεί και να πιστεύει στην ανατροπή και μεγάλος μαχητής ο Λουίς Σουάρεζ…..Ούτε ο Ενρίκε τα παράτησε….πέρασε τον Πικέ φορ στα τελευταία λεπτά …….Και τότε….στο 88΄ εκπληκτικό φάουλ του Νέιμαρ (το 1ο που του άφησε ο Μέσι) και 4-1…..Ο Σουάρεζ σε όλο το ματς πέφτει διαμαρτύρεται δίνει μάχες, προσποιείται τον τραυματία, φωνάζει ….και δικαιώνεται στο 90΄που παίρνει το πέναλντι……Νέιμαρ (πάλι τον άφησε ο Μέσι που έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Σουάρεζ) και 5-1……Οι καθυστερήσεις είναι 5 λεπτά….οι ακριβοπληρωμένοι σταρ της Παρί πελαγοδρομούν….η Μπάρτσα προλαβαίνει να κάνει ήδη δύο γεμίσματα στην περιοχή, με τον Τερ Στέγκεν να έχει ανέβει κι αυτός……και στο 3ο γέμισμα του Νέιμαρ….Σέρτζι Ρομπέρτο και 6-1…..REMONTADA…….Αυτό είναι το ποδόσφαιρο !!!!!

EUROPA LEAGUE:

Ορισμένες πινελιές για τα  ζευγάρια του Γιουρόπα  και για τον Ολυμπιακό θα τα  πούμε αναλυτικά.

Θέλτα –Κράσνονταρ: 2-1 Κυριάρχησε η Θέλτα στο 1ο που δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες…..Επικίνδυνοι οι Ρώσοι στο 2ο ισοφάρισαν και είχαν ακόμα 1-2 καλές ευκαιρίες….Η νίκη για τους Ισπανούς ήρθε στο 90΄ . Πάλι γκολ ο Βας που είναι από τα αγαπημένα χαφ της σελίδας…….

ΑΠΟΕΛ – Αντερλεχτ: 0-1  Έχασε τη μάχη του κέντρου ο ΑΠΟΕΛ εξαιτίας και του οργανωμένου πρέσιγκ των Βέλγων….Από λάθος της άμυνας το γκολ της Άντερλεχτ στο 29΄ . Πήρε την κατοχή ο ΑΠΟΕΛ αλλά έλειψε πολύ ο φορ Σωτηρίου…..Δώσε τη μπάλα δίπλα ρε Μπαράλ… Δοκάρι στο 87΄ οι Ελλαδίτες…..έχουν κάποιες ελπίδες στον επαναληπτικό..

Σάλκε – Γκλάντμπαχ: 1-1 Γερμανική μονομαχία με καλύτερη τη Σάλκε που κυριάρχησε στο 2ο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες με Τσούπο Μοτιγκ και Μπουγκστάλερ που είναι εξαιρετικός φορ και αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από τη Νυρεμβέργη με μόλις 1,5 εκ. ευρώ.!

Λιόν –Ρόμα : 4-2 Έδειξε σε φοβερή κατάσταση η Λιόν που με τους Λακαζέτ – Τολιζό – Γκρεζάλ – Βαλμπουενά και Φεκίρ έχει πολύ ταλέντο και δεξιότητες στην επίθεση και το έδειξε στον αγώνα με τους Ρωμαίους που δείχνουν ντεφορμέ.

Ροστόφ – Μαντσεστερ Γιουνάιντεντ : 1-1  Το ματς διεξήχθη σε πολύ κακό αγωνιστικό χώρο….για 1η φορά με τρεις στην άμυνα ομάδα του Μουρίνιο …..Με Ζλάταν και Πογκμπά βασικούς πήρε ισοπαλία η Γιουνάϊντεντ και εξακολουθεί να φαντάζει  το απόλυτο φαβορί του ζευγαριού.

Γάνδη –Γκενκ : 2-5  Έκπληξη με εκτός έδρας 5αρα από τη Γκενκ του τραυματία Νίκου Καρέλη, που ήταν το αουτσάϊντερ του ζευγαριού αλλά με εμφατικό 1ο ημίχρονο που έκλεισε με σκορ 1-4 και τη Γάνδη να χάνει πέναλντι στο 2-4, έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη συνέχεια.  Αφελής παρουσιάστηκε η ομάδα της Γάνδης με τρεις στην άμυνα και τα μπακ να παίζουν πολύ επιθετικά και με ένα βαρύ παίχτη μπροστά από τα σέντερ μπακ που τον παιρνούσε σα σταματημένο ο σβέλτος Ποθουέλο……

Κοπεγχάγη –Άγιαξ : 2-1  Στα 30΄΄ άνοιξαν το σκορ οι Δανοί. Μοιρασμένο ματς….Πολύ καλοί για τον Αίαντα, που είχε την κατοχή,  οι Ντόλμπεργκ (σκόρερ) και Κλάασεν.

Ολυμπιακός –Μπεσίκτας : 1-1

O Ολυμπιακός ήταν παθιασμένος στο ματς αλλά έδειξε να του λείπει η ποιότητα που είχε άλλες χρονιές…..Μπήκε με διάθεση να μοχθήσει στο παιχνίδι. Ο Βούζας παράταξε την ομάδα με 4-4-2 αφού ο Φορτούνης έπαιζε πολύ κοντά στον Ανσαριφάτ. Οι γραμμές του Ολυμπιακού ήταν κοντά, στα 7-8 μέτρα, με σφιχτή τακτική δηλαδή για να κλείσει τα μετόπισθεν. Με δικλείδα ασφαλείας τους Ρομάο και Καμπιάσο στα χαφ….Και με βασικούς τους νεαρούς, Ρέτσο, μου άρεσε πάρα πολύ, έμοιαζε ογκόλιθος σε κάποιες φάσεις και Μανθάτη που είχε διάθεση, έτρεξε και προσπάθησε για το παραπάνω αλλά δεν είχε βοήθεια από τον κακό απόψε Φορτούνη που δεν είχε δημιουργικό παίκτη στην πλάτη του για να παίρνει τη μπάλα σωστά.   Διαχειρίστηκε άψογα το ματς ο Ολυμπιακός στο 1ο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με τον συγκινητικό Καμπιάσο…..απλά ΗΓΕΤΗΣ και προπονητής μέσα στο γήπεδο ο αειθαλής Αργεντινός…..Στο 2ο ημίχρονο μπήκε επίσης πολύ καλά ο Ολυμπιακός και πήγε με μια- δυο ευκαιρίες να ψάξει το 2ο γκολ……αλλά κόντρα στη ροή του ματς ήρθε το τραγικό λάθος του Λεάλι και οι Τούρκοι ισοφάρισαν. Δεν ήταν η πρώτη φορά για τον Ιταλό που δεν έχει καθόλου παιχνίδι με τη μπάλα στα πόδια και πρέπει να το δουλέψει πολύ…..μετά κράτησε τον Ολυμπιακό με 2-3 εξαιρετικές και δύσκολες αποκρούσεις……. Το γκολ της Μπεσίκτας έριξε τον Ολυμπιακό και οι Τούρκοι κυριάρχησαν στο ματς βγάζοντας και ψήγματα της ποιότητάς τους…..Ο Γκουνίες με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου είχε περάσει στο παιχνίδι τον Οζιακούμπ που ανέβασε όλη την ομάδα….ήταν και ο μόνος πραγματικά ξεχωριστός παίκτης της Τουρκικής ομάδας που έχει αρκετά αστέρια…..από τους επιθετικούς της δε μου έκαναν καμία ιδιαίτερη εντύπωση οι Μπάμπελ, Κουαρέσμα και Ταλίσκα…..ούτε καν ο Αμπουμπακάρ που πάντως έδειξε πως έχει το γκολ….ο Αντριάνο δεν έχει καμιά σχέση με τον παλιό του εαυτό, ενώ ο Χάντσινσον δεν είναι καλύτερος του Ρομάο που ήταν εξαιρετικός απόψε. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται ενέσεις ποιότητας και παρότι μόχθησε και πάλεψε στο ματς τα στατιστικά του αγώνα δείχνουν ότι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο ήταν οι Τούρκοι κάτι που φάνηκε και κατά την παρακολούθηση του αγώνα……36%-64% η κατοχή μπάλας, 0-5 τα κόρνερ και 3-18 τα σουτ…..φανερώνουν την κυριαρχία της Μπεσίκτας…. Πάντως ο Πρωταθλητής δεν έχει αποκλειστεί ακόμα……….