Powered By Blogger

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017

CHAMPIONS LEAGUE & EUROPA LEAGUE (4)

Αυτή την εβδομάδα είχαμε το δεύτερο κύκλο των αγώνων champions league με μεγάλα ματς, ειδικά την Τρίτη και τους επαναληπτικούς  για τη φάση των «32» του Europa league……ζήσαμε μεγάλες βραδιές ποδοσφαίρου. Μεγάλη πρόκριση ο Ολυμπιακός και τιμητική ισοπαλία ο ΠΑΟΚ με την πρόκριση να έχει τελειώσει από το παιχνίδι της Τούμπας…….τρομακτική επιτυχία του ΑΠΟΕΛ που συζητήθηκε σε όλη την Ευρώπη.…. Δυστυχώς η ΟΥΕΦΑ βάζει την ίδια ώρα τα παιχνίδια…..

CHAMPIONS LEAGUE:

Μάντσεστερ Σίτι – Μονακό : 5-3

Μεγάλο παιχνίδι από δύο ταχύτατες και εξαιρετικές ομάδες.  Δύο γκολ ο Φαλκάο, δύο και ο Αγκουέρο στη μεταξύ τους μονομαχία. Έδειξε χαρακτήρα η Σίτι στο μοναδικό στόχο που της έχει απομείνει και για τον οποίο πήρε τον Πεπ.  Κρίσιμο σημείο το χαμένο πέναλντι του Φαλκάο στο 1-2….αλλά και το πέναλντι που δε δόθηκε στη Σίτι στο 1-0 που ήταν και αποβολή.  Η Σίτι φάνηκε με περισσότερες δυνάμεις στο τελευταίο 20λεπτο. Απίστευτο κράτημα της μπάλας από τον αριστεροπόδαρο Μπερνάρντο  Σίλβα.  Μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 83΄ από τον Φαλκάο με το σκορ να έχει διαμορφωθεί, που απέκρουσε δύσκολα με το πόδι ο Καβαγέιρο και που θα έδινε άλλη διάσταση στον επαναληπτικό. Δε βοήθησε την ομάδα ο Ζαρντιμ μετά το 2-3, στο 61΄ από τον Φαλκάο και ενώ έβλεπε τη Σίτι να ανεβαίνει και να πιέζει….αποτέλεσμα τρία γκολ σε 11 λεπτά (71΄ - 77΄-  82΄ ) και εκεί που ήταν στο καναβάτσο ο Πεπ έγινε φαβορί.  Μεγάλο ενδιαφέρον ο επαναληπτικός.

Λεβερκούζεν – Ατλέντικο Μαδρίτης: 2-4

Τη σκότωσε η Ατλέτικο τη Λεβερκούζεν με πλήρη έλεγχο του ρυθμού στο 1ο ημίχρονο με δύο γκολ στο 19΄ και στο 25΄ . Δεν είναι για Τσάμπιονς Λιγκ η άμυνα των Γερμανών. Πιο έμπειρη και πιο παθιασμένη η ομάδα του Τσόλο αν και είχε απουσίες. Στο δεύτερο πίεσε η Λεβερκούζεν, μείωσε δύο φορές το σκορ αλλά μέσα σε ένα δεκάλεπτο οι Ισπανοί ανέβαζαν το δείκτη του σκορ. Μετά το 2-3 πήγαν σε οργανωμένο και ασφυκτικό πρέσιγκ οι Γερμανοί σε μια τελευταία προσπάθεια να πάρουν κάτι από το παιχνίδι αλλά τους σκότωσε το γκολ του Τόρες στο 86΄ . Μια ταχύτητα πάνω οι επιθετικοί της Ατλέτικο από τους αμυντικούς της Λεβερκούζεν και αυτός ήταν ο παράγοντας που έκρινε το ματς.

Πόρτο – Γιουβέντους: 0-2

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 27΄ με τη δίκαιη αποβολή του  Άλεξ Τέγιες της Πόρτο που έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα στους έμπειρους Ιταλούς του Αλέγκρι. Ήλεγξε το ρυθμό η Γιούβε χωρίς  πολλές ευκαιρίες αλλά με υπομονή και κυκλοφορία της μπάλας με σκοπό να κουράσει τους αντιπάλους και είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου με τον Ντιμπάλα. Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο αλλά η Γιούβε ανέβαινε όσο περνούσε η ώρα προς την  αντίπαλη περιοχή, με περισσότερους παίκτες και παίζοντας από τον άξονα.. Με τις αλλαγές του Αλέγκρι, Πιάτσα στο 73΄ και Ντάνι Άλβες στο 75΄, έγινε το 0-2 και καθάρισε το ματς η Γιουβέντους. Η Πόρτο δεν έκανε ούτε ευκαιρία, 70-30 η κατοχή μπάλας.

Σεβίλλη – Λέστερ: 2-1

Όλη η Ευρώπη συζητά την απόλυση του Ρανιέρι μετά από αυτό το ματς και παρότι πήρε ανέλπιστα καλό αποτέλεσμα που δίνει ελπίδες στη Λέστερ.  Η ομάδα του Ρανιέρι δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα, απλά πρέσαρε συνεχώς στο ματς αυτό, στο οποίο η Σεβίλλη έδειξε πολύ ανώτερη ομάδα στον αγωνιστικο χώρο. Πολλές ευκαιρίες η Σεβίλλη και ήρωας ο Σμάιχελ, που απέκρουσε πέναλντι στο 15΄ .  Μεγάλο ματς ο αριστερός μπακ ο Εσκουδέρο, με καλή συνεργασία με το Βιτόλο που έπαιζε μπροστά του και τον Γιόβετις που έβγαινε από εκεί και έβγαζαν συνεργασίες. Δύο δοκάρια η Σεβίλλη στο ματς και πολλές ευκαιρίες. 70-30 η κατοχή μπάλας για τους Ισπανούς.  Καταιγιστική στο 1ο η Σεβίλλη αλλά μόλις 1-0 το σκορ με το τέρμα του Πάμπλο Σανάμπρια στο 25΄ . Μπήκε καλύτερα η Λέστερ στο 2ο , με εξαιρετικό πρέσιγκ, αλλά η Σεβίλλη βρήκε το γκολ με μαγική ενέργεια του Γιόβετιτς και ασίστ στον Κορέα. Εκεί ο Σαμπαόλι πέρασε τον χαφ Ιμπόρα στη θέση του επιθετικού και σκόρερ Κορέα για να κρατήσει το σκορ. Ο Ρανιέρι βάζει τον Γκρέι στη θέση του αρνητικού Μούσα και ανέβηκε η ομάδα.  Από ενέργεια του ταχύτατου Γκρέι ήρθε και το γκολ από το Βάρντι που έβαλε φωτιά στον επαναληπτικό. Αδίκως  φεύγει αυτή τη φορά ο Κλαούντιο…..καλοφάγωτη η αποζημίωση.

EUROPA LEAGUE:

το γηπεδο του Τελικου

Ορισμένες πινελιές για τα  ζευγάρια του Γιουρόπα  και για τον Ολυμπιακό θα τα  πούμε αναλυτικά. Σε παρένθεση το σκορ του 1ου αγώνα.

Σεντ Ετιέν - Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ : 0-1 (0-3)  Τυπική διαδικασία το ματς, τελείωσε με γκολ του Μιχταριάν στο 17΄ ….είχε απώλειες με τραυματισμούς η ομάδα του Μουρίνιο στη συνέχεια του αγώνα.
Ζενίτ -Άντερλεχτ :3-1 (0-2)  Χωρίς τελική οι Βέλγοι σε όλο το ματς πήραν την πρόκριση με γκολ του Τελίν στο 90΄ . Για το συγκεκριμένο παίκτη είχε ενδιαφερθεί ο Παναθηναϊκός το Γενάρη. Δεν ήταν σε καλή κατάσταση η Ζενιτ καθότι δεν έχει ρυθμό αγώνων αλλά σίγουρα έδειξε καλύτερη ομάδα από την Άντερλεχτ και τσάμπα αποκλείστηκε.
Τότεναμ - Γάνδη : 2-2 (0-1)  Έκρινε το ματς η αποβολή του Ντελέ Άλι στο 39΄ αφού στέρησε από την Τότεναμ την ευκαιρία να ψάξει πολλά γκολ…..Έξυπνη τακτική οι Βέλγοι.
ΦενέρΜπαχτσέ -Κράσνονταρ : 1-1 (0-1) Το γκολ σου Σμολόφ στο 7΄ οι Ρώσοι έγιναν αφεντικά του ζευγαριού και κράτησαν το σκορ πρόκρισης.
Ρόμα - Βιγιαρεάλ: 0-1 (4-0)  Τυπική διαδικασία το ματς μετά το σκορ του 1ου αγώνα, παρατάχθηκε με αλλαγές η Ρόμα και τον Τότι φορ.
Λιόν  - Αλκμάαρ : 7-1 (4-1)  Μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Οι Λακαζέτ και Τολιζό μπήκαν αλλαγή στο τέλος….πάρτυ με χακ-τρικ ο Φεκίρ.
Γκένκ - Άστρα : 1-0 (2-2)  Ανώτεροι οι Βέλγοι πήραν τη νίκη πρόκριση, πίεσαν στο τέλος οι Ρουμάνοι αλλά δεν είχαν την ποιότητα για κάτι παραπάνω.
Μπεσίκτας - Χάποελ Μπερ Σεβά : 2-1 (3-1)   Τυπική διαδικασία το ματς….πήραν και τη νίκη οι Τούρκοι στο τέλος.
Σαχτάρ Ντόνετσκ - Θέλτα :0-2 παρ. (1-0)  Πολύ καλό ματς με ρυθμό. Τελικά το γκολ ήρθε με αμφισβητούμενο πέναλντι στο 90΄.  Εκεί οι Ουκρανοί άδειασαν από δυνάμεις και στην παράταση πήραν την πρόκριση οι Ισπανοί.
Σπάρτα Πράγας - Ροστόφ : 1-1 (0-4)  Τυπική διαδικασία το ματς που τελείωσε με το γκολ νωρίς των Ρώσων.
Φιωρεντίνα - Γκλάντμπαχ :2-4 (1-0)   Ρε Πάολο Σόουζα έχεις πάρει διπλό στο 1ο ματς, στον επαναληπτικό στην έδρα σου προηγήσε 2-0 στο 30΄ , τρως ένα γκολ με πέναλντι στο τέλος του 1ου ημιχρόνου και πας στα αποδυτήρια. Δεν κάνεις τίποτα …..στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου τρως άλλα δύο γκολ από τον ίδιο παίκτη τον Στιντλ και παίρνουν σκορ πρόκρισης οι αντίπαλοι και πάλι δεν κάνεις τίποτα…..ε, στο 60 τρως και 4ο. Και τότε στο 64΄ βάζεις 2 επιθετικούς αλλά και πάλι δεν απειλείς…..Κοιμόσουν? Δεν παραιτήθηκες ακόμα? Μπράβο στους παίκτες της Γκλάντμπαχ που δεν παράτησαν το ματς.
Άγιαξ - Λέγκια Βαρσοβίας : 1-0 (0-0)  Πάλεψαν στις αντεπιθέσεις οι Πολωνοί να κλέψουν την πρόκριση αλλά ανώτερος ο Άγιαξ.
Κοπεγχάγη - Λουντογκόρετς : 0-0 (2-1)  Καλύτεροι οι Βούλγαροι αλλά δεν είχαν ποιότητα μπροστά για να βρουν το γκολ….με αμυντική προσέγγιση οι Δανοί πήραν την πρόκριση.

ΑΠΟΕΛ - Μπιλμπάο : 2-0 (2-3)  Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τεράστια νίκη πρόκριση…… 36-64 η κατοχή, 0-10 τα κόρνερ, 2-7 τα σουτ, 1-6 οι τελικές, όλα υπέρ των Ισπανών αλλά……με εξαιρετική άμυνα στο 1ο ημίχρονο κράτησε το 0. Μπήκε δυνατά στο 2ο και ευτύχησε να προηγηθεί αμέσως με τον καλό φορ Σωτηρίου, που πρέπει να έρθει σε κάποια από τις ομάδες μας, και στο 10λεπτο του 2ου ημιχρόνου 2-0 με πέναλντι του Γιαννιώτα…..Η Μπιλμπάο του Βαλβέλδε χωρίς Αντούριθ δε βρήκε το γκολ παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 65΄ λόγω της αποβολής του Σωτηρίου. Πρέπει να κάνει αλλαγές και να φέρει άλλον αέρα στην ομάδα ο Ερνέστο. Το ΑΠΟΕΛ έγραψε ιστορία και αποκτά μέταλλο. Χαίρομαι για τον Γιαννιώτα που δείχνει να βρήκε την Ιθάκη του!

Οι ομάδες μας:

Σάλκε - ΠΑΟΚ : 1-1 (3-0)   Αδιάφοροι οι Γερμανοί που είχαν καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το 1ο ματς…..Με πολλές αλλαγές, λόγω τιμωριών ο ΠΑΟΚ που έπαιξε πάλι με τριάδα στην άμυνα. Εκτός από το δίδυμο στην επίθεση η Σάλκε κατέβηκε με βασικούς και μάλιστα πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο για τη νίκη και εκεί κράτησε ο Γλύκος. Είχε ευκαιρία να κλέψει τη νίκη με τον Ενρίκε ο ΠΑΟΚ άλλα η Σάλκε ήταν η καλύτερη ομάδα. Στάθηκε ο νεαρός Πουγγουράς. Πολύ καλός ο Ουάρντα με καλές κινήσεις για να ανοίξει την άμυνα των Γερμανών…..  Δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε για ένα αδιάφορο ματς που οι Γερμανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο.

Οσμάνλισπορ - Ολυμπιακός : 0-3 (0-0)

Πρόκριση για τον  Ολυμπιακό και δικαίωση για Μπέντο που πήγε να παίξει το πιο κρίσιμο ίσως παιχνίδι της σαιζόν με τους παίκτες που αυτός πιστεύει, τους μικρούς της ακαδημίας. Από το 2012 είχε ο Ολυμπιακός να πάει στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, μπήκε στο ματς με πρωταρχικό στόχο να κρατήσει το 0 στην άμυνα και προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό. Κινδύνεψε βέβαια 2-3 φορές στο 1ο ημίχρονο αλλά ο Λεάλι δήλωσε παρόν όπως και αργότερα στο 2ο ημίχρονο στο 0-1. Παθητικό ρόλο ο Ολυμπιακός στο 1ο ημίχρονο με την Οσμάνλι να πιέζει ψηλά, να κλείνει τον κουρασμένο Μάρτινς και ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να αναπτυχθεί, να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να παίζει με γεμίσματα από τους στόπερ. Με το που μπήκαν οι ομάδες στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ανσαριφάτ ,μετά από κόρνερ και εκεί άλλαξε όλο το παιχνίδι καθώς οι Τούρκοι άνοιξαν τις γραμμές τους διότι έπρεπε να βγουν μπροστά για να βρουν δύο γκολ πλέον. Και τότε στο 70΄ ήρθε η εκπληκτική ενέργεια του Ανδρούτσου και το 0-2 από τον Ελιονούσι. Ο Ανδρούτσος με το που μπήκε ήταν εκπληκτικός και έδωσε περισσότερα από τον Μάρτινς στο παιχνίδι της ομάδας, Από εκεί και μετά οι ομάδες ανοίχτηκαν και είχαν ευκαιρίες για γκολ και κυρίως ο Ολυμπιακός που έδειξε ότι έχει παίκτες επιθετικά για να κρατήσουν τη μπάλα και να τη μοιράσουν σωστά όταν η ομάδα κλέβει τη μπάλα και βγαίνει στην αντεπίθεση. Ο Ανσαριφάτ με το 2ο γκολ στο 86΄ μετέτρεψε τη νίκη σε θρίαμβο και έδειξε ότι «έχει» το γκολ , πράγμα που δεν είχε ο Ιντέγιε και δεν έχει πλέον ούτε ο Καρντόσο. Μεγάλο ματς ο Μποτία, πολλά χιλιόμετρα και άπειρες μάχες στα χαφ ο Ρέτσος.   Πέρασε η καλύτερη ομάδα.

Η κλήρωση:

Θέλτα –Κράσνονταρ:  Φαβορί οι Ισπανοί

ΑΠΟΕΛ – Αντερλεχτ: Έμπειρη ομάδα οι Βέλγοι αλλά με αυτόν τον ΑΠΟΕΛ ποτέ δεν ξέρεις. Μεγάλη απώλεια ο τιμωρημένος φορ Σωτηρίου.

Σάλκε – Γκλάντμπαχ: Γερμανική μονομαχία με απόλυτη ισορροπία.

Λιόν –Ρόμα : Έδειξε σε φοβερή κατάσταση η Λιόν που δεν έχει και άλλο στόχο για φέτος, αλλά προσωπικά θεωρώ φαβορί τους Ρωμαίους.

Ροστόφ – Μαντσεστερ Γιουνάιντεντ : Το μεγαλύτερο όνομα της διοργάνωσης και το απόλυτο φαβορί η Γιουνάιντεντ, αλλά και η Ρώσοι δεν είναι αμελητέοι ως ομάδα.

Γάνδη –Γκενκ : Βέλγικη μονομαχία με φαβορί την πιο έμπειρη Γάνδη.

Κοπεγχάγη –Άγιαξ : Γενικά ο Άγιαξ πρέπει να είναι η πιο τυχερή ομάδα στην Ευρώπη φέτος….η καλύτερη δυνατή κλήρωση αφού του ταιριάζουν σαν ομάδα οι Δανοί.

Ολυμπιακός –Μπεσίκτας : Νέα ελληνοτουρκική κόντρα……Θα έχουμε ανάλυση πριν τα ματς…..