Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2017

Μια ματιά ….. στην Ευρώπη……

Το ποδόσφαιρο στην Ευρώπη δε σταματάει καθόλου…..παίζουν κάθε τρεις μέρες χωρίς να διαμαρτύρονται για κούραση και τραυματισμούς και χωρίς να ψάχνουν δικαιολογίες…..δουλεύουν σοβαρά, θέτουν υψηλούς στόχους, έχουν παιχταράδες που τους έχουν καλογυμνασμένους και προσεγμένους από κάθε άποψη και μπαίνουν στις ποδοσφαιρικές αρένες για τη νίκη !

• Παρακολούθησα τη μονομαχία της Λίβερπουλ με την Τσέλσι στο Άνφιλντ για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, τη μάχη του κόκκινου με το μπλε, της πρωτεύουσας και του λιμανιού, τη μονομαχία των δύο καλύτερων προπονητών στην Ευρώπη που συνεχώς δοκιμάζουν πράγματα και εξελίσσονται.
        Μπήκε πιο επιθετικά η Λίβερπουλ στο ματς και προσπάθησε να πιέσει στα 15 πρώτα λεπτά, χωρίς όμως η Τσέλσι να κινδυνέψει, η οποία στη συνέχεια ισορρόπησε και στο 25΄ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με ωραίο φάουλ του Νταβίντ Λουϊζ η γρήγορη εκτέλεση του οποίου έπιασε στον ύπνο όλη τη Λίβερπουλ και ειδικά τον τερματοφύλακα Μινιολιέ. Από εκεί και πέρα η Τσέλσι είχε τον έλεγχο του ματς. Φοβερός ο Καντέ, ήταν παντού, εκρηκτικός και ελαφροπάτειτος. Μόνο με φάουλ σταματιόταν ο Αζάρ που συνεργάζεται άψογα με τον Ντιέγκο Κόστα με τον οποίο βρίσκονται εύκολα. Η Τσέλσι μετά από λίγα λεπτά έδωσε και πάλι γήπεδο στη Λίβερπουλ και την περίμενε με κοντά τις γραμμές και χωρίς να διατρέξει τον παραμικρό κίνδυνο για την εστία της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και προσπαθώντας να βγει μπροστά με διαγώνιες, βαθιές μπαλιές του Νταβίντ Λουϊζ προς τους Αζάρ και Γουϊλαν, που είναι ο συνήθεις τρόπος ανάπτυξης της στις αντεπιθέσεις.
         Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια τεράστια ευκαιρία που σπατάλησε για τη Λίβερπουλ ο Φιρμίνιο στο 49΄. Άσκησε πίεση, με την έναρξη, η Λίβερπουλ και αν και οι Μπλε με κοντινές αποστάσεις ήλεγχαν την κατάσταση και βρισκόταν παντού, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59΄ με τον Βαϊνάλντουμ. Βλέπαμε ένα παιχνίδι με γερές μονομαχίες σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, με υποδειγματικό πρέσινγκ, το οποίο γινόταν συντονισμένα και στο σωστό τάιμινγκ, με 2 και 3 παίκτες να πέφτουν με σπριντ πάνω στον αντίπαλο που έχει τη μπάλα. Πάτησαν περιοχή οι χαφ της Λίβερπουλ, τόσο ο Βαϊνάλντουμ που σκόραρε, όσο και ο Τσαν που σε δυο περιπτώσεις βρέθηκε σε καλή θέση αλλά τα θαλάσσωσε λόγω κακής τεχνικής. Είδαμε παίχτες κοντρολαρισμένους, καλογυμνασμένους με γρήγορη περιστροφή γύρω από τον άξονά τους.

Στο 72΄ο Κόντε κάνει την πρώτη κίνηση του και περνάει τον Πέδρο στη θέση του κουρασμένου Αζάρ και στο 76΄ δόθηκε ένα αστείο πέναλντι υπέρ του Ντίεγκο Κόστα, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση του. Το έστειλε πάνω στον Μινιολιέ και τον εξιλέωσε για τη γκάφα του στο 1ο γκολ της Τσέλσι. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες έριξαν το ρυθμό τους και έγιναν πιο προσεχτικές. Μια ευκαιρία για την Τσέλσι με σουτ του Πέδρο στο 90΄ μετά από κερδισμένες μονομαχίες του αστείρευτου από δυνάμεις Καντέ και μια κεφαλιά του Φιρμίνιο από καλή θέση για τη Λίβερπουλ, η οποία πήγε στα χέρια του Κουρτουά. Προσπάθησε περισσότερο για τη νίκη στο 2ο ημίχρονο η Λίβερπουλ, έκανε καλή εμφάνιση, ίσως έπρεπε να ρισκάρει περισσότερο ο Κλοπ στο τέλος, μετά το χαμένο πέναλντι, αλλά πώς να το κάνει με τις τρεις ήττες που είχαν προηγηθεί μες το Άνφιλντ.

*              Μετά από τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής κερδισμένη βγαίνει η Τσέλσι. Πήρε ισοπαλία στο Άνφιλντ και πήγε στους 56 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ υπέστη ήττα σοκ στην έδρα της από τη Γουότφορντ και έμεινε στους 47, όσους έχει και η Τότεναμ που έφερε λευκή ισοπαλία στην έδρα της Σάντερλαντ. Η Λίβερπουλ πήγε στους 46, όσους και η Σίτι που πέρασε με το εμφατικό 0-4 από την έδρα της Γουεστ Χαμ και τέλος η Γιουνάϊτεντ με τη λευκή ισοπαλία στο Όλντ Τράνφορντ με τη Χαλ του Μάρκο Σίλβα, έμεινε πίσω και στους 42 βαθμούς. Χαμός για τις θέσεις που οδηγούν στο champions league και το Σάββατο έχουμε Τσέλσι – Άρσεναλ.

• Στη Γαλλία το περασμένο σαββατοκύριακο είχαμε το ντέρμπι Παρί – Μονακό να λήγει ισόπαλο με τη Μονακό του Ζαρντίμ να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του παιχταρά Μπερνάρντο Σίλβα. Έτσι η Νις που επανήλθε στις νίκες καθώς επιβλήθηκε με 3-1 στη Νίκαια της Γκινγκαμπ ξαναβρέθηκε στη κορυφή όπου ισοβαθμεί στους 49 βαθμούς με τη Μονακό και την Παρί να ακολουθεί με 46. Και Σάββατο απόγευμα στις 6μμ έχουμε το Μονακό – Νις…..μεγάλο ματς.

• Τον ματιάσαμε τον Πιόλι και την Ίντερ….ήττα και αποκλεισμός από τη συνέχεια του κυπέλου, με 1-2 από τη Λάτσιο μέσα στο «Μεάτσα». Ξεκίνησε με αλλαγές, καταλογίστηκε σε βάρος της ένα πέναλντι που δεν ήταν, που σήμαινε και την αποβολή του στόπερ Μιράντα και έτσι η Λάτιο που διαθέτει εξαιρετική ομάδα και έδωσε περισσότερη σημασία στο ματς πήρε τη νίκη – πρόκριση. Η Ίντερ φαίνεται να δίνει προταιρεότητα στο πρωτάθλημα και στην έξοδο στο επόμενο champions league. Και το βράδυ της προσεχούς Κυριακής τι έχουμε? Γιουβέντους – Ίντερ…..αίμα και άμμος !

• Στα 5 μεγαλύτερα πρωταθλήματα μόνο μία ομάδα δεν είχε γνωρίσει ήττα μέχρι το περασμένο Σάββατο. Η εκπληκτική Χοφενχάιμ του νεαρού προπονητή της Τζούλιαν Ναγκελσμαν, μέχρι που συνάντησε τη Λειψία και έχασε με 2-1 στην πρώην Ανατολική Γερμανία, στη Red Bull Arena. Μια Λειψία που συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της και κρατιέται σε απόσταση μόλις τριών βαθμών πίσω από τη μεγάλη Μπάγερν Μονάχου.
Η Ντόρντμουντ μπορεί να έχει μαζέψει ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε ταλαντούχους παίκτες νεαρής ηλικίας αλλά δε δείχνει για φέτος ομάδα πρωταθλητισμού. Με συνεχείς απώλειες βρίσκεται αρκετά πίσω στη βαθμολογία και ο φυσιολογικός της στόχος είναι πλέον μια θέση στην 4αδα και το επόμενο champions league.

*         Στην Ισπανία είχαμε ημιτελικά κυπέλου με το μεγάλο παιχνίδι να διεξάγεται στο Βιθέντε Καλντερόν ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Μπαρτσελόνα.  Η Μπάρτσα αιφνιδίασε με γκολ του Σουάρεζ στο 6΄ που στον ανοιχτό χώρο έβαλε πλάτη τον Σάβιτς και σκόραρε με το δεξί. Μέτριο παιχνίδι, χωρίς φάσεις μέχρι το 30΄ και στο 33΄ μίλησε ο Μέσι με ασύλληπτο σουτ και 0-2 και χωρίς κάτι το επιπλέον πήγαμε στο ημίχρονο.   Η Ατλέτικο παρατάχθηκε με 4-4-2, Μογιά στο τέρμα, δεξί μπακ Βρσάλικο και αριστερό Φελίππε Λουϊς, Γκοντίν και Σάβιτς κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Χουανφραν-Γκάμπι-Κόκε-Σαουλ στα χαφ, από δεξιά προς αριστερά, σε διάταξη flat, στην ευθεία και Καράσκο με Γκριεζμάν στην επίθεση.
     Η Μπάρτσα στο κλασικό της 4-3-3, με Σίλενσεν στο τέρμα, Σέρχι Ρομπέρτο δεξιά και Τζόρντι Άλμπα αριστερά στην άμυνα, με κεντρικό δίδυμο Πικέ και Ουμτιτί. Στα χαφ Ο Ματσεράνο αμυντικό χαφ, με τους Ράκιτιτς και Αντρέ Γκόμεζ που χθες δεν ήταν καλός. Μέσι- Σουάρεζ – Νεϊμάρ στην επίθεση, η τριάδα ΜΣΝ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Σιμεόνε πέρασε τον Φερνάντο Τόρες στο παιχνίδι στη θέση του Βρσάλικο, με τον Χουανφράν να πάει δεξί μπακ και τη διάταξη να γίνεται 4-3-3. Μπήκε δυνατά η Ατλέτικο χάνοντας και μια καλή ευκαιρία από ωραία ατομική ενέργεια του Γκάμπι. Η Μπάρτσα δεν είχε τη συνιθησμένη της κατοχή μπάλας, αλλά προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις με τους ΜΣΝ. Στο 58΄ ο Λουϊς Ενρίκε περνάει τον Ντένις Σουάρεθ αντί του Ράκιτιτς και στο επόμενο λεπτό απαντάει ο Σιμεόνε με Νίκο Γκαϊτάν αντί του Σαούλ. Και στο ίδιο λεπτό η Ατλέτικο παίζει βόλεϊ με κεφαλιές στη μικρή περιοχή του Σίλενσεν και μειώνει το σκορ σε 1-2 με τον Γκριεζμάν. Από εκεί και πέρα η Ατλέτικο με σκυλίσιο πρέσινγκ δεν άφηνε τη Μπαρτσελόνα να ανασάνει, την έπνιγε αλλά δεν είχε ευκαιρίες εκτός από ένα τακουνάκι του Γκριεζμάν πάνω στον Σίλενσεν στο 63΄ μετά από ανέβασμα του Φελίππε Λουϊς. Στο 70΄ έξω ο Καράσκο μέσα ο Γκαμεϊρό για τον Σιμεόνε και δυο λεπτά μετά απαντάει ο Λουϊς Ενρίκε ρίχνοντας στη μάχη τον Ραφίνια στη θέση του Αντρέ Γκόμεζ. Σκάκι…!!!!

Στο 75΄ μεγάλη απόκρουση του Μογιά στο «Γ» της εστίας του μετά από φάουλ του Μέσι, με τη Μπάρτσα να ισορροπεί για λίγο το ματς και στο 77΄ ο Νειμάρ να σουτάρει ψηλά από καλή θέση μετά από μαγική ενέργεια του Μέσι. Από το 80΄ και μετά μίλησε ο εγωισμός και το πάθος των παικτών του Σιμεόνε και ιδίως των Γκάμπι, Κόκε, Φελίππε Λουϊς Γκοντίν και Γκριεζμαν.  Με σουτ και πλαγιοκοπήσεις του Φελίππε Λουϊς έκαναν 5 ευκαιρίες να σκοράρουν και έκλεισαν τη Μπάρτσα στα καρέ της, με απίστευτη πίεση και πάθος, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς. Σε μια βδομάδα θα παίξουν τα ρέστα τους στο Καμπ Νιου όσο δύσκολο κι αν φαίνεται. Λάθος οι αλλαγές του Λουϊς Ενρίκε, έδωσαν ευκαιρία στην Ατλέτικο να κερδίσει κατά κράτος του χώρου του κέντρου και να απειλεί συνεχώς. Κέρδισε το σκάκι ο Τσόλο αλλά έχασε το ματς. Στο 2ο ημίχρονο αποδείχτηκε ότι μπορεί ακόμα να επηρεάσει τους ποδοσφαιριστές – στρατιώτες του και να τους παθιάσει για τη νίκη…..όλα όμως δείχνουν ότι έκλεισε ο κύκλος του Τσόλο στη Μαδρίτη.