Παρασκευή 19 Μαΐου 2023

Χρησμοί των γηπέδων : Η βραδιά του Μπαρτζώκα, τα Γιουρόπα, ο Πρεσιάδο και όλοι θέλουν φορ ......

-   Απόψε είναι η μεγάλη βραδιά του Μπαρτζωκα και των παικτών του…. παίζονται οι κόποι μιας χρονιάς…. Ναι, είναι ήδη επιτυχημένος ο Ολυμπιακός και μόνο που είναι εδώ…. επιπλέον για την όλη πορεία του και την πρωτιά του στην Ευρωλίγκα… συν το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξε….. αλλά ανθρώπινο είναι στην ομάδα να θέλουν το κάτι παραπάνω…. Πέρυσι δεν πήγαν τελικό χάρη στο τελευταίο σουτ του μεγάλου Μίσιτς….. Φέτος η μοίρα τους οφείλει το παραπάνω….. Σε αναλύσεις δε θα προβώ….. είναι βέβαιο ότι αυτή η ομάδα μπορεί….. θέλω να δω σε τι βραδιά θα βρεθεί ο τρελό Τζέιμς…. θέλει και τύχη….. καθαρό μυαλό και ψυχή….. πιστεύω στον κόουτς Μπι !

-   Στα Γιουρόπα τώρα…. η Σεβίλλη έδειξε ότι αυτή είναι η διοργάνωση της και πως δεν καταλαβαίνει από μεγάλες φανέλες….. και σε μια κακή σαιζόν βρήκε σωσίβιο στη δικιά της διοργάνωση….. η Γιουβέντους ήταν καλύτερη μέχρι το 65΄που έβαλε το γκολ…. από εκεί και μετά όμως μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο ….οι παίκτες του Μποντιλίμπαρ ισοφάρισαν στο 71΄με τον Σούσο και είχαν κι άλλες φάσεις να προκριθούν από το 90λεπτο….στην παράταση η Σεβίλλη βρήκε το γκολ νωρίς και οι Ιταλοί έδειξαν να μην έχουν τα κουράγια να κυνηγήσουν την ισοφάριση…..

Στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου είχαμε και μια φάση που η Πανάθα στον 1ο γύρο θα έπαιρνε 100τα 100 μπέναλτι…. ο Μάκελι με το VAR δεν το έδωσαν στη Σεβίλλη…. αν η Πανάθα δεν το έπαιρνε θα ήταν αλλοίωση…. θα βγάζαμε σκάρτο το VAR και στημένο τον elite διαιτητή….. Τι όχι ρε Τάσο?

Στο Λεβερκούζεν η Ρόμα του Μουρίνιο δεν είχε ούτε φάση…. έκλεισε τους χώρους πίσω και παρότι η Λεβερκούζεν έβγαλε αρκετές φάσεις δεν κατάφερε να βρει το γκολ… έτσι ο Μουρίνιο πάει σε 2ο σερί τελικό και φωνάζει σε όλους πως είναι ακόμα εδώ….

Η Φιωρεντίνα είναι καλύτερη ομάδα από τη Βασιλεία… αλλά όπως έχει πει και ο Μόντσι…. «πρέπει να είσαι εκεί»….. για να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία…. τη στιγμή, την κακή βραδιά του φαβορί, το λάθος, την εύνοια της τύχης…. η Βασιλεία πάλεψε αλλά οι Βιόλα έφτασαν στην ισοφάριση του σκορ του 1ου αγώνα με τον Νίκο Γκονζάλεζ….. στα τελευταία λεπτά της παράτασης οι Ελβετοί περπατούσαν και η Ιταλοί βρήκαν το γκολ της πρόκρισης….. Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας Χιτζ των Ελβετών όπως και ο φορ Αμπντουανί….

Στην Ολλανδία η Γουέστ Χαμ έλεγξε το ματς και δε δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση από την Αλκμάαρ…. η ομάδα των Παυλίδη – Χατζηδιάκου είχε κάποιες ευκαιρίες αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο…. στο τέλος η Άγγλοι βρήκαν και ένα γκολ και έφυγαν νικητές….

-   Για τον δεξιό μπακ Άνχελο Πρεσιάδο της Γκένκ διάβασα ότι ενδιαφέρεται ο Παναθηναϊκός….25χρονών από το Εκουαδόρ, ήταν παρόν στο τελευταίο Μουντιάλ…. προϊόν της Ιντερπεντιέντε Ντελ Βάλλε, οπότε καταλαβαίνετε ότι τον ξέρω καλά…. τον προτείνω ανεπιφύλακτα…. να τον πάρουν με κλειστά μάτια…. θα έχουν μπακ για 7-8 χρόνια ….

-   Όπως τις είδα φέτος και τις 4 μεγάλες ομάδες μας… από μια θέση πρέπει να ξεκινήσουν τη μεταγραφική τους  ενίσχυση…. αυτή του φορ…. καμιά δεν είχε το εύκολο γκολ….. τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε…. Για τον Λιβάι τα έχω πει επανειλημμένως….. σε αυτό το πρωτάθλημα έκανε 10 γκολ με το ζόρι χωρίς τα πέναλτι…. για τον Σπόραρ και τον Ιωαννίδη ας το αφήσουμε καλύτερα…. .ο Ολιβέιρα του ΠΑΟΚ είναι παλαίμαχος….. όπως και ο Ελ Αραμπί πλέον…. δε μπορείς να ποντάρεις ότι θα βγάλεις όλη τη σαιζόν με τον Μαροκινό βασικό…. ο Μακαμπού είναι μόνο για την κόντρα… και για αυτό φάνηκε στα play off που η ομάδα του έπαιζε πίσω από τη μπάλα…. παίχτης για να φύγει στο χώρο και όχι για να σκοράρει απέναντι σε κλειστές άμυνες….