Powered By Blogger

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2019

Αυτός ο Ολυμπιακός είναι μια ευρωπαϊκή ομάδα, είναι ομάδα Champions league !

Ο φετινός Ολυμπιακός είναι μια δουλεμένη ομάδα, μια ομάδα που διαθέτει ταλαντούχους παίκτες που κάποιοι έχουν παραστάσεις από το κορυφαίο επίπεδο, ενώ κάποιοι άλλοι διαθέτουν το ταλέντο και φιλοδοξούν να φτάσουν στο κορυφαίο επίπεδο. Όλο αυτό δημιουργεί μια ομάδα με αυτοπεποίθηση! Αυτό έδειξε χθες απέναντι στην Τότεναμ.
      Στα προκριματικά πέρασε εύκολα από τις Πλζεν, Μπασάκσεχιρ και Κράσνονταρ οι οποίες διαθέτουν ποιότητα και εμπειρίες αλλά το όνομα τους δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό των ερυθρολεύκων οπότε η επιτυχία δεν χαρακτηρίστηκε και ως ιδιαίτερο κατόρθωμα. Η Τότεναμ όμως είναι άλλο πράγμα. Δεν είναι ότι πέρυσι έφτασε ως τον τελικό της διοργάνωσης, ούτε ότι διαθέτει στις τάξεις της μερικά από τα κορυφαία αστέρια του παγκοσμίου ποδοσφαίρου σήμερα, ούτε η λάμψη που της δίνει το νέο, διαστημικό της γήπεδο. Είναι, πολύ περισσότερο από όλα αυτά,  το γεγονός ότι είναι μια ομάδα της πρώτης τετράδας της Πρέμιερ Λιγκ, της κορυφαίας λίγκας στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, που το ρυθμό του παιχνιδιού των ομάδων της δυσκολεύονται να τον ακολουθήσουν ακόμα και τοπ ευρωπαϊκά κλαμπ, πόσο μάλλον μια ελληνική ομάδα. Και όμως ο Ολυμπιακός τα κατάφερε και στάθηκε ως ίσος στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης».
     Ο Ολυμπιακός δεν κατέβηκε στο γήπεδο για να παίξει πίσω από τη μπάλα, μαζική άμυνα και ότι μπορέσει να κλέψει από το παιχνίδι, αλλά αντίθετα είχε πλάνο και έβγαινε απαιτητικά στην επίθεση, οργανωμένα και μέσα από εξαιρετικό passing game και στοχευμένες επιθέσεις. Έτσι παρότι αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω με δύο γκολ, συνέχισε να παίζει σύμφωνα με το σχέδιο του και κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς και να μη φύγει ηττημένος από το γήπεδο.

Ο αγώνας

Ο Ποκετίνο άφησε στην Αγγλία τους βασικούς πλάγιους μπακ Οριέ και Ρόουζ και ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ντέιβις αριστερά που φέτος είχε μόλις 16 λεπτά χρόνο συμμετοχής και τον σέντερ μπακ Ντάβινσον Σάντσεζ στο δεξί άκρο της άμυνας. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο Αλντερβάιλεντ και Βερτόγκεν, ενώ στο τέρμα ο Γιορίς. Στα χαφ Γουϊγκς και Ν’ Ντόμπελε, μπροστά τους η τριάδα Λούκας Μόουρα, Έρικσεν και Ντελέ Άλι και φορ ο Κέιν. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με την γνωστή 11αδα του Πέδρο Μάρτινς με την οποία πήγε ο κόουτς σε όλα τα προκριματικά και έφτασε ως τους ομίλους. Σα – Ομαρ – Σεμέδο- Μεριά –Τσιμικάς- Γκιγιέρμε – Μπουχαλάκης – Βαλμπουενά – Ποντένσε – Μασούρας – Γκερέρο.
   Εξ αρχής ο Ολυμπιακός προσπάθησε να χτυπήσει την Τότεναμ από δεξιά, εκμεταλλευόμενος την αγωνιστική απραξία του Ντέιβις και την ταχύτητα και ποιότητα του Ποντένσε. Από εκεί συνέκλινε ο Βαλμπουενά και παίζοντας κοντά στον Ποντένσε, είχαν άψογη συνεργασία, βρισκόταν με κλειστά μάτια και δημιούργησαν ορισμένες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Γιορίς.
   Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο 20λεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει ωραία κυκλοφορία της μπάλας, να μην κάνει λάθος μεταβιβάσεις και να ξεκινάει τις επιθέσεις του από την άμυνα. Βρήκε χώρους και χτύπησε την Τότεναμ στην κόντρα, ενώ στο 18΄ είχε και δοκάρι με το Γκερέρο, μετά από ωραία επίθεση από τα αριστερά, σέντρα του Τσιμικά και πάσα με το στήθος του Ποντένσε.

Και ενώ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ένα λάθος του Μεριά στη γωνία της μεγάλης περιοχής, που ανέτρεψε τον Κέιν και παραχώρησε πέναλντι, έδωσε την ευκαιρία στην Τότεναμ να ανοίξει το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση του Κέιν. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Λονδρέζοι εκμεταλλεύτηκαν την παγωμάρα και το ολιγόλεπτο σάστισμα των ερυθρολεύκων και με κεραυνό του Μόουρα στο 30΄ έκαναν το 0-2, παγώνοντας το «Γ. Καραϊσκάκης». Εκεί που ο Ολυμπιακός είχε φάσεις και δοκάρι, δεν τις εκμεταλλεύτηκε και η Τότεναμ δείχνοντας την κλάση της τον τιμώρησε.
   Πηγαίνοντας προς την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Τότεναμ να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και τον Ολυμπιακό να μην έχει ψυχολογία μετά το 0-2, ο Ποντένσε ξέφυγε από τον Ντέιβις, μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Γιορίς και μείωσε το σκορ. Ένα γκολ που έδωσε ζωή στον Ολυμπιακό και νέο ενδιαφέρον για το υπόλοιπο του αγώνα.
    Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Λονδρέζους να πιέζουν ψηλά στο πρώτο πεντάλεπτο και τον Ολυμπιακό να ανταπεξέρχεται με καταπληκτικό passing game και χωρίς να υποπίπτει σε λάθη. Έτσι μετά το 5λεπτο οι ερυθρόλευκοι βγήκαν στην επίθεση, δημιούργησαν φάση διαρκείας, με συνεχή γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή, κατάληξη της οποίας ήταν το πέναλντι που κέρδισε ο Βαλμπουενά από τον Βερτόνγκεν. Ο ίδιος ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς στα ίσα.
   Από εκεί και μετά αμφότερες οι ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, καθεμιά με τον δικό της τρόπο. Η Τότεναμ κυκλοφορώντας τη μπάλα και έχοντας την κατοχή, ειδικά μετά το 60΄,  ενώ ο Ολυμπιακός με στοχευμένες επιθέσεις και γρήγορη μετάβαση στην επίθεση, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Ποντένσε. Εντυπωσίασε και ο Βαλμπουενά που έκανε τάκλιν στο αράουτ ακόμα και δυο λεπτά πριν αντικατασταθεί στο 69΄.

Ο Ποκετίνο κυνήγησε τη νίκη ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Σισοκο, Λαμέλα και Σον αλλά και ο Μάρτινς απάντησε με επιθετικογεννείς αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι τους Μπενζιά, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί ! Περνώντας μήνυμα νίκης στους παίκτες του. Ο Ολυμπιακός παρότι αντιμετώπισε δυσκολίες με την είσοδο του παιχταρά Σον, άντεξε και κράτησε την ισοπαλία χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα, δεν μπόρεσε όμως κι αυτός να βγάλει επικίνδυνες αντεπιθέσεις και να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός. Μέτρησε η κούραση και η απουσία του οργανωτή Βαλμπουενά.

Η δουλεία του Μάρτινς φάνηκε και βγήκε στο χορτάρι. Ο κόουτς έχει βάλει ξεκάθαρα τη σφραγίδα του σε αυτή την ομάδα. Έπαιξε 90 λεπτά με ένταση και άντεξε στο ρυθμό μιας ομάδας της Πρέμιερ Λιγκ, άλλη ομάδα του Ελληνικού πρωταθλήματος (και ο ίδιος ο Ολυμπιακός άλλων σαιζόν) θα είχε σκορπίσει μετά το 0-2 και θα συντριβόταν. Ο Ολυμπιακός του Μάρτινς έπαιξε οργανωμένα και με αυτοπεποίθηση, με εξαιρετικό passing game και σταθερή αμυντική λειτουργία που κατάφερε να περιορίσει μια επίθεση όπως αυτή της Τότεναμ με αυτοματισμούς και παίκτες παγκόσμιας κλάσης. Από τους παίκτες και πέραν των εκπληκτικών Ποντένσε και Βαλμπουενά, ξεχώρισαν ο Σεμέδο που περιόρισε εμφανώς τον Κέιν ενώ σταμάτησε κάθε επίθεση της Τότεναμ από την πλευρά του, ο Γκιγιέρμε που έβγαλε πολλά και ποιοτικά τρεξίματα στα χαφ και ο Σα με δύο μεγάλες αποκρούσεις όταν το χρειαζόταν η ομάδα. Από τους υπόλοιπους ουδείς υστέρησε σε πάθος και τακτική προσήλωση. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι ως σύνολο, ως ομάδα, ο Ολυμπιακός παρουσίασε, σε ένα ματς κορυφαίου επιπέδου, τέτοιο πρόσωπο, τέτοιο ποδοσφαιρικό πλάνο ώστε ο κόσμος του να ευχαριστιέται με αυτό που βλέπει στο γήπεδο !!!

Υ.Γ.   Εντυπωσιακή νίκη της Δυναμό Ζάγκρεμπ επί της Αταλάντα με το εμφατικό 4-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή των 26χρονο, Κροάτη εξτρέμ Μίσλαβ Όρσιτς που σημείωσε χακ τρικ !

Υ.Γ. 1   Παίκτης της 1ης αγωνιστικής για το φετινό Champions league αναδείχθηκε ο σέντερ φορ της Σάλτσμπουργκ, Έρλιγκ Χάλαντ, που στο ντεπού το του στη διοργάνωση σημείωσε χακ τρικ ! Ο 19χρονος Νορβηγός, γεννημένος το 2000 στην Αγγλία, με ύψος 191 εκ και βάρος 87 κιλά διακρίνεται για την ταχύτητά του και τα εξαιρετικά του τελειώματα. Μέχρι στιγμής σε 7 αγώνες στο Αυστριακό πρωτάθλημα έχει 11 γκολ ! και στο ντεπούτο του στο Champions league σημείωσε χακ τρικ σε ένα ημίχρονο !!!