Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2018

Τώρα θα δείξει ποιος το θέλει περισσότερο….

Αλλαγή στην 1η θέση της βαθμολογίας με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει τον Ολυμπιακό μετά την απώλεια βαθμών του τελευταίου στην Τρίπολη. Από κοντά και η ΑΕΚ στο -2 από την κορυφή, μετά την άνετη επικράτηση επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ. Είχαμε πει την προηγούμενη εβδομάδα ότι τίποτα δεν κρίθηκε.
      Μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία για το πρωτάθλημα και απομένουν δύσκολα παιχνίδια, πέρα από τα ντέρμπι, έδρες όπως η Τρίπολη και ο Ατρόμητος θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην ανάδειξη του πρωταθλητή. Οι τρεις διεκδικητές έχουν ο καθένας τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους, κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο και κανείς δε μπορεί να ξεχωρίσει και να επιβάλει την ανωτερότητά του. Από δω και πέρα το σημαντικότερο ρόλο στη μάχη για τον τίτλο θα διαδραματίσουν τα ψυχικά αποθέματα, το καθαρό μυαλό και το δέσιμο στα αποδυτήρια.

Την ερχόμενη Κυριακή στο «Γ. Καραϊσκάκης» οι δύο εκ των διεκδικητών, ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ, καλούνται να ξεκαθαρίσουν μια και καλή τους λογαριασμούς τους για το φετινό πρωτάθλημα. Εφόσον υπάρξει νικητής, αυτός θα συνεχίσει στη μάχη για τον τίτλο…ο ηττημένος δύσκολα θα μπορέσει να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και να αποφύγει τη γκρίνια και την εσωστρέφεια…..
      Δύσκολη έξοδο έχει και ο ΠΑΟΚ στα Γιάννενα, ένας ΠΑΟΚ που πέρασε δύσκολα από το Αγρίνιο και με νίκη στην έδρα του ΠΑΣ ελπίζει σε ισοπαλία στο ντέρμπι για να αποσπαστεί κι άλλο από τους αντιπάλους του……Πάμε να αναλύσουμε τα πεπραγμένα του Σαββατοκύριακου……

ΑΕΚ: Άνετη και ξεκούραστη νίκη…..

Η ΑΕΚ παρότι δεν κατάφερε να βρει ένα γρήγορο γκολ (στο 40΄ ο Λάζαρος άνοιξε το σκορ)  και να διώξει το άγχος, πέτυχε εντέλει να πάρει μια άνετη νίκη, με τον Χιμένεθ να αρπάζει την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιους παίκτες. Η «Ένωση» κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο επί της Λαμίας, με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να είναι μεν αρκετά καλά οργανωμένη στην άμυνα, αλλά να μη μπορεί να οργανώσει αντεπιθέσεις και να ξεμυτίσει από την περιοχή της, να ανησυχήσει την ΑΕΚ. Μόνο μία φορά στις αρχές του 2ου ημιχρόνου και από λάθος των παικτών της ΑΕΚ βγήκε σε θέση βολής ο Αναστασόπουλος αλλά ο Τσιντώτας δήλωσε «παρόν» και κατόπιν,  με το 2ο γκολ η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς. Πολύ καλός στο ματς, σε ρόλο αριστερού μπακ στο 4-2-3-1 του Χιμένεθ ο Λόπεζ, που έδειξε ότι είναι απαραίτητος σε αγώνες με μικρές ομάδες, καθώς δίνει δημιουργία από τα αριστερά για να ανοίξουν οι κλειστές άμυνες.
     Μεσοβδόμαδα η ΑΕΚ έφυγε με την ισοπαλία από  το « Καραϊσκάκη» στον 1ο προημιτελικό του κυπέλλου, σε ένα ματς που δε φάνηκε δημιουργικά αλλά λόγω καλύτερης φυσικής κατάστασης και με κορυφαίο και απόλυτο άρχοντα τον Τσιγκρίνσκι, πήρε σχετικά άνετα το αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να την απειλεί δύο φορές στην αρχή του αγώνα και μία φορά στο 2ο ημίχρονο, στη φάση που ο Φορτούνης από ιδανική θέση, σούταρε άουτ. Το παιχνίδι για το πρωτάθλημα που ακολουθεί θα είναι τελείως διαφορετικό. Σε αυτό του κυπέλου οι δύο προπονητές κράτησαν παίκτες και έκαναν διαχείριση του ρόστερ, την Κυριακή το ματς είναι must win.
      Μεγάλη συζήτηση άνοιξε ο Χιμένεθ για το ότι η ομάδα δεν εκμεταλλεύεται τις στημένες φάσεις, αφού στο ματς με τη Λαμία κέρδισε 18 κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Είπε ότι δεν έχει καλούς εκτελεστές….ας δοκιμάσει και τον Μασούντ. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ δε διαθέτει ιδιαίτερα ψηλούς παίκτες, ούτε αλτικούς με εξαίρεση τον Βράνιες, ποιος θα πάρει κεφαλιά? Η ΑΕΚ του Χιμένεθ χτίστηκε με βάση το Ισπανικό μοντέλο και καμιά Ισπανική ομάδα δεν διακρίνεται για το παιχνίδι της με τη μπάλα στον αέρα. Ας δοκιμάσει να εκτελεί τα κόρνερ με κοντινή πάσα, όπως η Μπάρτσα του Πεπ….

Κάτι ακόμα, είχα γράψει πρόσφατα ότι ο Γκάλο γυρίζει πολύ τη μπάλα προς τα πίσω. Στο ματς με τον Ολυμπιακό από δύο τέτοια δικά του γυρίσματα στον τερματοφύλακα δημιουργήθηκε κίνδυνος. Ας το προσέξει αυτό ο Χιμένεθ, καλύτερα να διώχνει τη μπάλα μπροστά σαν απόκρουση όταν κλείνεται.
     Τις τελευταίες ώρες δίνεται μάχη για την απόκτηση του Χουλτ, ασφαλώς με τα λεφτά που θέλει η ΑΕΚ. Σίγουρα θα βοηθήσει την ομάδα….

ΠΑΟΚ: Άφησε πίσω ένα ακόμα εμπόδιο στη μάχη για τον τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε έστω και δύσκολα από το Αγρίνιο, με πέναλντι στο 87΄ και πλέον στρογγυλόκάθισε στην κορυφή της βαθμολογίας.  Περιμένει απώλειες των άλλων δύο διεκδικητών στο μεταξύ τους ματς την προσεχή Κυριακή και προετοιμάζεται για νίκη στα Γιάννενα για να εδραιωθεί στην 1η θέση. Στο Αγρίνιο ξεκίνησε δυνατά το ματς στα 15 πρώτα λεπτά αλλά κατόπιν και μέχρι το ημίχρονο ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και μόνο μετά το 40΄ είχαν από μια καλή ευκαιρία οι δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ με τον Τζάλμα και ο Παναιτωλικός με τον Κλέσιο, που αποσόβησε ο Πασχαλάκης. Στο 2ο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ παθητικά στο παιχνίδι, με φουλ άμυνα και διωξίματα της μπάλας στα τυφλά  και έτσι  ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος. Δημιούργησε ευκαιρίες, έκλεισε τον αντίπαλο στα καρέ του και τον σφυροκοπούσε, ώσπου τελικά δικαιώθηκε παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.   Ο ΠΑΟΚ βγάζει φρεσκάδα και τρεξίματα, ενώ πλέον διαθέτει υπομονή και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του. Όλα τα λεφτά ο Μάτος, ο αναμφισβήτητος MVP της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα, που βγάζει προσωπικότητα στο παιχνίδι της ομάδας και δείχνει να ξέρει το μονοπάτι που οδηγεί στον τίτλο. Πολύ καλός και ο Βιεϊρίνια, ο οποίος όμως παίζει μόνο επιθετικά και δε δείχνει να ασχολείται με τα ανασταλτικά του καθήκοντα. Ο ΠΑΟΚ έχει δημιουργία και ανάπτυξη κυρίως από τα άκρα, με πρωταγωνιστές τους δύο πλάγιους μπακ του. Από τον άξονα και με την  έλλειψη του Πέλκα υπήρξε πρόβλημα. Ευτυχώς που τραυματίστηκε νωρίς ο ανύπαρκτος Ελ Καντουρί και βγήκε. Ο Μπίσεβαρ στη θέση του προσπάθησε, πέρασε μπαλιές, έδειξε την καλή του τεχνική και πως σίγουρα μπορεί να βοηθήσει περισσότερο την ομάδα. Διαθέτει βάθος μεσοεπιθετικά ο ΠΑΟΚ αλλά του λείπει παίκτης στον άξονα να προωθήσει το παιχνίδι της ομάδας στους τέσσερις παίκτες που παίζουν μπροστά. Ο Τσίμιροτ που έφυγε είχε πολλά τρεξίματα αλλά δεν ήταν box to box παίκτης αφού δημιουργικά η παρουσία του κρίνεται τουλάχιστον ανεπαρκής. Ο Κάνιας αν και soft βοηθάει αμυντικά αλλά οι περισσότερες πάσες του καταλήγουν σε αντίπαλο. Ο Σαχόφ πατάει αντίπαλη περιοχή σαν κρυφός φορ και πέρυσι σκόραρε κιόλας, αλλά αδυνατεί να κουβαλήσει μπάλα και να φιξάρει το παιχνίδι της ομάδας. Ο Μαουρίτσιο που αποκτήθηκε γι’ αυτή ακριβώς τη δουλειά, είναι εξαφανισμένος, έχει κάνει ένα μόνο καλό παιχνίδι, μετά τραυματίστηκε και από την επιστροφή του παίζει σε πολύ χαμηλές στροφές. Είναι απαραίτητο να παίξει ο Πέλκας στα Γιάννενα.

Η ομάδα κέρδισε για 11ο σερί παιχνίδι και χτίζει χαρακτήρα μέσα από τα αποτελέσματα, μέσα από τις νίκες. Καθοριστική η παρουσία του Πασχαλάκη στο τέρμα, που διαθέτει εξαιρετικά προσόντα και αντανακλαστικά και εμπνέει σιγουριά στους συμπαίκτες του. Έδεσε την άμυνα ο Λουτσέσκου και βλέπουμε έναν εξαιρετικό Βαρέλα που έχει βρει χημεία και επικοινωνία τόσο με τον Κρέσπο, όσο και με τον Μαλεζά. Γι αυτό και δε θέλει στόπερ ο Λουτσέσκου, αλλά αμυντικό χαφ, με ταχύτητα και σκληράδα και αν γίνεται με καλή κάθετη πάσα για να βγάζει την ομάδα μπροστά.
      Μεσοβδόμαδα ο ΠΑΟΚ πήρε καθαρή νίκη με 2-0 έναντι του Ατρόμητου για το κύπελο αλλά εγώ επιμένω ότι ο  επαναληπτικός στο Περιστέρι θα είναι δύσκολος για τον δικέφαλο του βορρά. Έχει φτιάξει καλή ομάδα ο Κάναντι και οι Περιστεριώτες δείχνουν σε καλή κατάσταση αυτή την εποχή. Ενισχύθηκαν και μεταγραφικά και θα χτυπήσουν το ματς. Ένα γρήγορο γκολ μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα. Χρειάζεται προσοχή…..

Ολυμπιακός: Χρειάζονται χρόνο οι Γκαρσία και Μιραλάς…..

Ο Ολυμπιακός άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για τον τίτλο, στην Τρίπολη, όπου αντιμετώπισε έναν εξαιρετικό Αστέρα. Ο Σάββας Παντελίδης έχει δημιουργήσει μια ρολαρισμένη ομάδα και ήταν πολύ καλά διαβασμένος για τον αντίπαλο του. Παρουσίασε έναν Αστέρα με αλληλοκαλύψεις και ρίσκαρε πιέζοντας ψηλά, στην πρώτη πάσα. Ο Γκαρσία με τον Μιραλάς σε ρόλο 10αριού και μόνο δύο χαφ, τους κουρασμένους Ρομαό και Ζιλέ, έχασε το κέντρο. Στο 1ο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν σαφώς καλύτερος και ισοφαρίστηκε από ένα ανόητο πέναλντι που υπέπεσε ο Τριανταφυλλόπουλος. Αλλά και στο 2ο ημίχρονο υπήρξαν στιγμές που οι παίκτες του Παντελίδη έβαζαν τη μπάλα κάτω, δημιουργούσαν και γινόταν απειλητικοί για την εστία του Προτό. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε ο νεαρός Κυριακόπουλος, ενώ ο Αστέρας πήρε επιτέλους ένα μεγάλο ματς από τον πιο ακριβοπληρωμένο παίκτη του, τον Τόνσο, που στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν εκπληκτικός, με οργάνωση, δημιουργία, τρεξίματα, πάθος και υψηλή τεχνική. Ο Γκαρσία άλλαζε συνεχώς συστήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα αλλά αδυνατούσε να βρει τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση. Μόνο με την είσοδο του Οφόε ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει τον Αστέρα στα καρέ του, γιατί ο Βέλγος χαφ έπαιξε κάθετα, αλλά μετά από 10 λεπτά και αυτός ξεθύμανε.

Ο Ολυμπιακός σε όλο τον αγώνα προσπαθούσε να βγει μπροστά με γεμίσματα του Σισέ με μακρινές 30αρες μπαλιές, που όλες ήταν λάθος. Καλός παίκτης ο  Σισέ, γρήγορος αλτικός, έχει προσόντα αλλά χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα. Είναι επιρρεπής στο λάθος αμυντικά, ενώ το build up παιχνίδι του είναι τραγικό, με τις 9 στις 10 πάσες του να καταλήγουν σε αντίπαλο.
   Ο Μιραλάς ήταν ορεξάτος, έδειξε όμως να μην ανταπεξέρχεται στο να παίξει στον άξονα, πίσω και κοντά στον Ανσαριφάντ. Από τα άκρα ήταν πιο απειλητικός. Σε καμιά περίπτωση πάντως και μέχρι τώρα, δε θυμίζει τον παίκτη που είχαμε δει στην πρώτη θητεία του στον Ολυμπιακό στα 23 του. Στα 30 του πλέον, περνάει έναν αντίπαλο και μετά δε μπορεί, ο επόμενος τον κόβει, δεν έχει εκείνη τη διείσδυση, ούτε το σουτ. Μακάρι να επανέλθει στα στάνταρ που τον είχαμε μάθει.
     Ο Ολυμπιακός έχει πρόβλημα φυσικής κατάστασης. Είναι καλός μόνο στα 20-25 πρώτα λεπτά και μετά στα πρώτα 15 λεπτά του 2ου μέρους, έπειτα ξεθυμαίνει, μένει από δυνάμεις. Φάνηκε και στο ματς κυπέλου με την ΑΕΚ. Στα πρώτα λεπτά ο Φορτούνης άφηνε συνεχώς πίσω τον Γαλανόπουλο, μετά ο μικρός τον κατάπιε, τον εξαφάνισε. Είδαμε τους Ρομαό και Ζιλέ (κορυφαίος στο ματς με την ΑΕΚ) σε 2ο σερί ματς εντός τριών ημερών να μοιάζουν εξαντλημένοι, το ίδιο και ο Μαρίν που έγινε αλλαγή στο ημίχρονο στην Τρίπολη. Στο ματς με τον Αστέρα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πιέσει ψηλά ούτε για 10 λεπτά. Δεν ξέρω αν τους επιβαρύνει και στις προπονήσεις στου Ρέντη ο Γκαρσία. Χρειάζεται προσοχή και διαχείριση μεσούσης της σαιζόν, μην τυχόν και προκύψουν τίποτα τραυματισμοί, ενώ η μάχη για τον τίτλο μαίνεται.
    Από εκεί και πέρα ήταν ρίσκο η αλλαγή προπονητή εξαρχής. Μέχρι να μάθει ο Γκαρσία τους παίκτες του, τις δυνατότητες και τις δεξιότητες τους και ποιο αγωνιστικό προφίλ μπορούν να υπηρετήσουν, αλλά και να κατανοήσει το ελληνικό πρωτάθλημα και τους αντιπάλους της ομάδας του, τα γήπεδα – «χωράφια», το σκληρό παιχνίδι που πολλές φορές αφήνουν οι διαιτητές και τις μαζικές άμυνες των μικρών ομάδων, θα υπάρξουν γκέλες. Στο 1ο παιχνίδι του μακριά από το «Καραϊσκάκης» παρουσιάστηκε αδιάβαστος, με ένα 4-4-2, με δύο μόνο χαφ και τους Μαρίν και Πάρντο τραγικούς, δεν άξιζε ούτε την ισοπαλία.

Ακολουθεί το must win ντέρμπι με την ΑΕΚ. Αναμένεται να ρίξει όλα του τα όπλα στη μάχη ο Γκαρσία. Μέσα ο Ανσαριφάντ, μέσα ο Μιραλάς, ο Φορτούνης, ο Μαρίν και ίσως ο Οφόε. Ποιοτικά υπερέχει, τουλάχιστον στα χαρτιά. Το ζητούμενο είναι να βρει το γρήγορο γκολ και να γίνει αφεντικό στο ματς. Αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα, ειδικά αν τον τρέξει η ΑΕΚ που είναι καλοπροπονημένη από τον Χιμένεθ.

Υ.Γ.  Τον Παναθηναϊκό δεν μπορούμε να τον κρίνουμε ποδοσφαιρικά πλέον, μετά από τόσες απώλειες βασικών παικτών. Ο Ουζουνίδης έδειξε να το γυρνάει στην άμυνα, να κρατάει το σκορ και να κοιτάζει να τσιμπήσει βαθμούς όπου μπορέσει.

Υ.Γ.1      Πολυεργαλείο αυτός ο Σάκιτς που έφερε ο Κάναντι από την Αυστρία για τον Ατρόμητο. Καλύπτει και τις δύο θέσεις των πλάγιων μπακ με άνεση, ενώ στο ματς με τη Λάρισα έπαιξε στα χαφ. Γρήγορος και τσαγανός παίκτης, θα βοηθήσει πολύ. Επίσης καλά στοιχεία έδειξε και ο Μπρούνο, αλλά αυτόν πρέπει να τον ξαναδούμε. Προετοιμάζεται και για το αύριο ο Ατρόμητος, όταν ενδεχομένως να του φύγουν οι δανεικοί.