Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017

Lazaros…..ΑΕΚ – Ολυμπιακός = 3-2

Είδαμε έναν αγώνα ευρωπαϊκών προδιαγραφών, με ρυθμό, με τακτικές, με μπάλα, με μάχες και με νεύρα…….ένα πραγματικό ντέρμπι. Νικήτρια αναδείχθηκε η ΑΕΚ που μετά από αρκετά χρόνια παρουσιάστηκε κυριαρχική σε παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ήταν αυτή που είχε τη μπάλα, την κυκλοφορούσε και έψαχνε διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με τους ερυθρολεύκους να παίζουν πίσω από τη μπάλα και να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις….το ακριβώς αντίθετο από ότι βλέπαμε τα προηγούμενα χρόνια. Ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο πάθος των παικτών του δικεφάλου που δεν τα παράτησαν όταν τους στράβωσε εντελώς το ματς και στην προσωπικότητα κάποιον παικτών……με απόλυτο κυρίαρχο τον Λάζαρο ! …..Πάμε να δούμε αναλυτικά το ντέρμπι…..

11αδες

Και οι δύο προπονητές επέλεξαν δεξιοπόδαρους αριστερούς μπακ καθότι ήταν καλύτεροι αμυντικά, τόσο ο Μπακάκης, όσο και ο Φιγκέιρας, από τις εναλλακτικές που υπήρχαν στα ρόστερ τους. Ο Χάσι έβαλε ύψος και δύναμη στον άξονα με την επιλογή του Ταχτσίδη και πόνταρε στην εμπειρία και την προσωπικότητα του Εμενίκε στην επίθεση. Ο Χιμένεθ έκανε την μίνι – έκπληξη ξεκινώντας τον Αραούχο στο ματς και αφήνοντας τον Λιβάγια στον πάγκο, ποντάροντας στην αίσθηση του γκολ του Αργεντινού. Ξεκίνησε και ο Κλωναρίδης, για το πρέσιγκ στα αντίπαλα στόπερ. Δεν ήταν καλός στο ματς αλλά έκανε δουλειά, με το Χιμένεθ να λέει στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς, ότι ο Κλωναρίδης ήταν καταπληκτικός στα πρώτα 20 λεπτά.

1ο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και χτύπησε με τον Λάζαρο από δεξιά, φτιάχνοντας φάσεις για γκολ, ειδικά η κεφαλιά του Αραούχο στο 2ο λεπτό από εξαιρετική θέση. Στο 13ο λεπτό πέρασε τη σέντρα ο Ολυμπιακός δημιουργώντας μια καλή ευκαιρία και δείχνοντας πόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει. Και μετά το 15΄  οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν το ματς.

Η προειδοποίηση δεν ελήφθη από τους παίκτες της ΑΕΚ και στο 22ο λεπτό η άμυνα της έχασε τον Μαρίν, ο Γκάλο έλειπε από τη θέση του και 0-1, με μαγικό πλασε που «κρέμασε» τον Ανέστη. Ο Χάσι είχε «διαβάσει» τα κενά της άμυνας της ΑΕΚ από δεξιά, από την πλευρά του Γκάλο και από εκεί επιτίθετο ο Ολυμπιακός, με τους Εμενίκε και Οφόε να ντουμπλάρουν τον Μαρίν και να δημιουργούν υπεραριθμία, ακόμα και ο Καρσελά από την απέναντι πλευρά ερχόταν να δώσει επιλογές. Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεζε τους αμυντικούς της ΑΕΚ αναγκάζοντας τους σε ψηλές μακρινές μπαλιές, ίσα για να φύγει η μπάλα. Στο 28ο  λεπτό είχαμε την αναγκαστική αλλαγή  (τράβηγμα στον προσαγωγό) του Σιμόες και το παιχνίδι να δείχνει πως έχει στραβώσει για τα καλά για την ΑΕΚ. Στο 32΄ ο Ολυμπιακός βγαίνει πάλι στην κόντρα από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Καρσελά και στο καλό σουτ του…ο Ανέστης κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι την ΑΕΚ. ….Χαρακτηριστικό του ματς στο 1ο ημίχρονο, το κακό, αργό αμυντικό transition της ΑΕΚ. Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και μετά την επίτευξή του ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο τερέν του ΟΑΚΑ, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του.  Μόνο στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ΑΕΚ αναθάρρησε κάπως, έδειξε να συνέρχεται και να πιέζει ψάχνοντας την ισοφάριση.

2ο ημίχρονο

Η ΑΕΚ ξεκινάει με αλλαγή και τον Λιβάγια να περνάει στη θέση του Κλωναρίδη. Όμως ο Ολυμπιακός χτύπησε με γκολ από τα αποδυτήρια…..μόλις στο 19ο δευτερόλεπτο του 2ου ημιχρόνου….σύγχυση των παικτών της ΑΕΚ στην άμυνα, αδυνατούν να διώξουν απλά τη μπάλα, η οποία φτάνει στον Οφόε που με ωραίο πλασέ…γράφει το 0-2. Ο Ολυμπιακός είναι ο απόλυτος οδηγός στο παιχνίδι, έχει τα πάντα στα πόδια του. Από εκεί και πέρα και μέχρι το 64ο λεπτό το ματς πήγαινε σβηστά…..Με την ΑΕΚ να πιέζει αλλά τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, με άνεση και χωρίς να κινδυνεύει. Στο 64΄ όμως ο Ένγκελς δεν πάει πάνω στον Αραούχο μέσα στην περιοχή, του επιτρέπει να κοντρολάρει και να πασάρει στο Λάζαρο ο οποίος με μονοκόμματο σουτ νικάει τον Καπίνο….η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του τερματοφύλακα των ερυθρολεύκων….τον «τρύπησε»…..και 1-2….

Ο Λιβάγια έδινε πολλές λύσεις επιθετικά στην ΑΕΚ με την ικανότητα του να επιτεθεί κατά μέτωπο, να περάσει σε θέση φορ αλλάζοντας θέση με τον Ααούχο και μετατοπίζοντας τον Μάνταλο αριστερά από όπου δημιουργούσε παιχνίδι, με την ΑΕΚ να μην είναι μονοδιάστατη όπως στο 1ο ημίχρονο που επιτίθετο μόνο από δεξιά με τον Λάζαρο, αλλά να βρίσκει ανάπτυξη τόσο από αριστερά με τον Μάνταλο, όσο και από τον άξονα με τον παιχταρά Λιβάγια. Μετά τη μείωση του σκορ ο Χάσι περνάει τον Σεμπά στη θέση του Μαρίν στον αγώνα, με στόχο περισσότερα τρεξίματα, περισσότερες βοήθειες ανασταλτικά…..Στο 71ο λεπτό είχαμε τη διακοπή του ματς λόγω καπνογόνων…μια διακοπή που φαινόταν σε βάρος της ΑΕΚ που εκείνη την ώρα έμοιαζε να έχει βρει ρυθμό και να πιέζει για την ισοφάριση…..όμως…. όπως είπε ο Λάζαρος, μετά στη συνέντευξη, την ηρέμησε, μίλησαν στα αποδυτήρια και βγήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο…..Με την επανέναρξη του ματς ο Χάσι βγάζει τον Ρομάο που έπαιζε στόπερ και φλέρταρε με τη 2η κίτρινη και την αποβολή και περνάει στη θέση του τον Ζντίελαρ, γυρνώντας τον Ταχτσίδη στόπερ…..προτιμάει αμυντικό χαφ και πάλι για σέντερ μπακ, μη δείχνοντας εμπιστοσύνη στον νεαρό Νικολάου που είχε στον πάγκο. Η ΑΕΚ συνεχίζει να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις, αλλά ο Αραούχο δε δείχνει να είναι απόλυτα έτοιμος…..έχει χάσει ευκαιρίες που η κλάση του θα τις είχε κάνει γκολ….

Στο 80΄ φάουλ «αλά Πίρλο» από τον Λάζαρο, άγαλμα ο Καπίνο και 2-2. Πλέον η ψυχολογία είχε αλλάξει και το γήπεδο έγερνε……Παρόλα αυτά, μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά στο 89΄ήρθε το μοιραίο…..μετά από ωραία προσωπική ενεργεία του Λιβάγια και σέντρα – σουτ, ο Μάνταλος από κοντά …μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα…3-2 και απόλυτη ανατροπή ! Κατόπιν αψιμαχίες, νεύρα, καθυστερήσεις και 2 αποβολές των Ένγκελς και Τσόσιτς……. Το ματς έληξε με την ΑΕΚ μεγάλη νικήτρια.

Οι παίκτες

-          Ο Καπίνο φέρει μεγάλη ευθύνη στο 1ο γκολ του Λάζαρου και μένει άγαλμα σε ένα φάουλ από 40 μέτρα στο 2ο….είχε και κάποιες καλές επεμβάσεις….λίγα πράγματα από τους δύο πλάγιους μπακ, Ομάρ και Φιγκέιρας, ανύπαρκτοι επιθετικά….με νεύρα ο Ρομάο και λίγος ο Ένγκελς, δεν είναι στόπερ αυτοί για τον Ολυμπιακό….κάλυψε χώρους, βοήθησε τον Φιγκέιρας από αριστερά και κέρδισε μονομαχίες ο Ταχτσίδης, δεν βοήθησε όμως στο κράτημα της μπάλας και στη δημιουργία παιχνιδιού…..δεν υπήρχε ο Ζιλέ, από τόσους χαφ ο Χάσι επέμενε όλο το καλοκαίρι σε έναν 33χρονο αργό παίκτη, κάλυπτε λίγα μέτρα και δε μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα….κράτησε μπάλα ο Οφόε, ήταν σχετικά καλός αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, έπρεπε να βγει από το ματς γύρω στο 60΄ αφού ξέμεινε από δυνάμεις….χωρίς ουσία και πάλι ο Καρσελά…..ο Μαρίν δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις και εξέθεσε τον Γκάλο, είχε και το υπέροχο γκολ, ανασταλτικά ήταν «τρύπα»….έτρεξε ο Εμενίκε αλλά δεν τροφοδοτήθηκε και δεν διαθέτει την ατομική φάση…..Σεμπά, Ζντίελαρ και Πάρντο…..σαν να μην μπήκαν…..με το Φορτούνη να μένει στον πάγκο….

-          Ο Ανέστης δίστασε να βγει στο 1ο γκολ του Μάριν και τον «κρέμασε», κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ στο 32΄, γενικά ενέπνεε εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του…αρνητικός ο Γκάλο, από αυτόν θα χανόταν το ματς, μεγάλα τα κενά που άφηνε στην πλευρά του και πολύ κακές οι σέντρες του….μεγάλος μαχητής ο Μπακάκης αλλά δε βοήθησε επιθετικά με ανάποδο πόδι…Βράνιες και Τσόσιτς έσβησαν τον Εμενίκε αλλά δεν ενέπνεαν εμπιστοσύνη, εκτέθηκαν στο κόντρα παιχνίδι του Ολυμπιακού και δε διαθέτουν bild up παιχνίδι, δεν είχαν καλή μεταξύ τους επικοινωνία….ο Σιμόες είχε πρόβλημα από νωρίς και ο Ολυμπιακός χτύπαγε στην πλάτη του….έδωσε μάχες ο Γιόχανσον και κέρδισε μονομαχίες, έκανε αθόρυβη δουλειά…. «μπήκε στα παπούτσια» του Σιμόες ο νεαρός Γαλανόπουλος που με την είσοδο του στον αγώνα κόπηκαν οι κόντρα επιθέσεις του Ολυμπιακού, οι παίκτες του οποίου στην αρχή έβγαιναν φάτσα με τα στόπερ…..Για τον Λάζαρο ότι και να πούμε είναι λίγο…Ηγέτης και ψυχάρα ! Στο 2ο ημίχρονο από αριστερά ο Μάνταλος έκανε μεγάλο ματς, στο πρώτο στον άξονα ήταν αισθητά περιορισμένος, πέτυχε το γκολ της νίκης…..ο Κλωναρίδης απλά βοήθησε στο πρέσιγκ  στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα αλλά, γενικά ήταν κακός….δεν έχει βρει ακόμα τη φόρμα του ο Αραούχο και έχασε φάσεις που τις είχε γκολ, έχει μαγικά αγγίγματα στη μπάλα…..ο Λιβάγια άλλαξε το ματς, εξαιρετικός μπαλαδόρος, έμπαινε κατά μέτωπό, κρατούσε μπάλα, έβγαζε πάσες, κέρδιζε φάουλ και «έφθειρε» τους αντιπάλους του και… δημιούργησε το 3ο γκολ της νίκης.

Οι προπονητές

Διαβασμένος παρουσιάστηκε ο Χάσι. Ο Ολυμπιακός περίμενε και έδωσε γήπεδο στην ΑΕΚ, ενώ χτύπησε στην κόντρα, κυρίως από αριστερά με τον Μαρίν. Έφερε το ματς στο 0-2 και ήταν καβαλάρης αλλά εκεί τον πρόδωσαν οι παίκτες που αυτός επέλεξε και η δουλειά του. Ο Ζιλέ είναι αργός και δεν έχει τη σκληρότητα για μεγάλα ματς και μπορεί μόνο στα λίγα μέτρα….ο Καρσελά δεν έχει ουσία, ο Οφόε δεν είναι Φορτούνης σα 10αρι, ο Ρομαό δεν είναι στόπερ όπως τον βάζει, ο Ένγκελς δεν είναι για το επίπεδο του Ολυμπιακού αυτή τη στιγμή και θέλει πολύ δουλειά…ο Ζντίελαρ είναι πολύ χειρότερος από τον Σιώπη και έκανε λάθος επιλογή που τον έδωσε δανεικό. Απέτυχε στο rebuilding…..Η δουλειά του χωλαίνει….η ομάδα δεν έχει δυνάμεις μετά το 60ο λεπτό, οι παίκτες περπατάνε στο γήπεδο και στο κοουτσάρισμα διστακτικός, ούτε αμυντικό πέρασε, ίσως σε μια αλλαγή διάταξης με τρεις στην άμυνα να κλειδώσει το ματς, ούτε επιθετικό να δώσει δημιουργία, κράτημα της μπάλας και ανάσες, να «σκοτώσει» τον αντίπαλο που ήταν πεσμένος στο καναβάτσο…….ξέχασε στον πάγκο τους Φορτούνη και Ντζούρντζεβιτς στον πάγκο…δεν έχει coaching πρωτοβουλίας…ο Χιμένεθ πήγαινε να γυρίσει το ματς με τον Λιβάγια και ο Χάσι περίμενε το μοιραίο….

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρουσίασε μια ομάδα που μετά από πολλά χρόνια έκανε παιχνίδι πρωτοβουλίας απέναντι στον Ολυμπιακό. Η κατοχή στο 60% - 40%, 10-2 οι τελικές προσπάθειες, 7-2 τα κόρνερ και 7-3 τα σουτ. Πλήρης υπεροχή. Είχε προετοιμάσει ψυχολογικά την ομάδα του και στα πρώτα λεπτά έπιασε από το λαιμό τον αντίπαλο της. Το πρόβλημα του Σιμόες επέτρεπε στον Ολυμπιακό να βγει στην κόντρα, η ομάδα είχε αργό αμυντικό transition και η έλλειψη ρυθμού και φόρμας του Γκάλο άφηνε τρύπα από δεξιά...έτσι το ματς στράβωσε. Υπήρχαν και ελλείψεις με σημαντικότερες αυτές του Λόπεζ και του Τσιγκρίνσκι. Ο Μανόλο πίστεψε στην ομάδα του και δε δίστασε να εμπιστευτεί τον νεαρό Γαλανόπουλο από το 28΄ στη θέση του Σιμόες και ο μικρός πήγε πολύ καλά. Ο Κλωναρίδης ξεκίνησε το ματς για το πρέσιγκ μπροστά….το περίμενα αυτό και πίστευα ότι θα έβγαινε στο ημίχρονο όπως και έγινε. Είναι ξεκάθαρο ότι αυτό το ρόλο έχει δώσει στον Βίκτωρα ο Μανόλο στο παιχνίδι της ομάδας, το ξέρει και ο ίδιος και όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ. Έκπληξη που ξεκίνησε τον Αραούχο αντί του Λιβάγια….αφενός ήθελε το γκολ, αφετέρου επέλεξε να έχει ξεκούραστο τον Κροάτη στο 2ο αντί του Αργεντινού, γιατί ο πρώτος κάνει περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Αναμενόμενο και επιτυχημένο που μετατόπισε τον Μάνταλο αριστερά…βγήκαν συνεργασίες με τον Μπακάκη και είχε και παιχνίδι από αυτή την πλευρά η ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο. Φάνηκε η δουλειά που έγινε στην προετοιμασία…..πολλές δυνάμεις η ομάδα…. «έσκασε» τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Η ΕΠΌΜΕΝΗ ΜΈΡΑ

Για την ΑΕΚ οι πανηγυρισμοί πρέπει να σταματήσουν εδώ και να συγκεντρωθεί στα επόμενα δύο ματς…..νίκη επί της Αούστρια Βιέννης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ τη βάζει σε θέση οδηγού για την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα και νίκη επί του Αστέρα στην Τρίπολη θα κεφαλαιοποιήσει τη νίκη στο ντέρμπι και θα δείξει ξεκάθαρα ότι η ομάδα πάει για πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην εσωστρέφεια. Ήδη ο Χάσι αποτελεί παρελθόν. Οι παίκτες που έφερε όμως μένουν και θα κληθεί να τους διαχειριστεί ο επόμενος προπονητής. Όπως μένουν και οι επιλογές του…δημιούργησε μια αργή ομάδα στον άξονα και με κακή φυσική κατάσταση. Για προπονητή θα ρισκάρω την πρόβλεψη….Τάκης Λεμονής….στρατιώτης της ομάδας και ξέρει τα αποδυτήρια της. Έχει νοοτροπία πρωταθλητισμού και γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα τι εστί Ολυμπιακός. Το παιχνίδι στο Τορίνο με τη Γιουβέντους περνάει σε δεύτερη μοίρα. Κακώς….χρειάζεται μεγάλη προσοχή…θα είναι κρίμα να έρθει κάποια πολύ βαριά ήττα. Με τον Καπίνο δε γνωρίζω ακόμη τι συνέβη και τέθηκε εκτός ομάδας. Είναι όμως άδικο να φορτώνεται η ήττα σε έναν παίκτη. Ο Καπίνο είναι παίκτης σε εξαιρετική ηλικία και με μεγάλες δυνατότητες και προσόντα….αποτελεί περιουσιακό στοιχείο και επένδυση της ομάδας….θα είναι άδικο να «καεί»…..Όχι αποφάσεις εν βρασμό…..

Αντί επιλόγου…..

Όλοι αυτοί που λιβανίζανε όλο το καλοκαίρι και γράφανε για τις εξαιρετικές επιλογές του προπονητή στις μεταγραφές, τι έχουν να μας πουν τώρα βλέποντας τον Ζιλέ στα τελευταία 4 ματς? Έναν 33χρονο αργό και σοφτ παίκτη τον είχαν «βαπτίσει» ανώτερο του Μακελελε……επίσης ο προπονητής επιλέγει συνέχεια τους δικούς του….μεγάλη αδικία για τον Σιώπη έναντι του Ζντίελαρ, ήταν ο μόνος χαφ του Ολυμπιακού με ταχύτητα…..ο Ανσαριφαντ πόσο χειρότερα θα έπαιζε από τον Εμενίκε και ο Χάσι….. δεν τον έβλεπε? Ο Μίλιτς που ήρθε από το Καμπιονάτο τόσο κακός παίκτης είναι?

Νόμος στο ποδόσφαιρο…..Τις μεταγραφές δεν τις κάνει ο προπονητής και ο μάνατζερ του……τις κάνει η ομάδα και τα στελέχη της….αυτοί που και αύριο θα είναι στο σύλλογο…….