Παρασκευή 12 Μαΐου 2017

CHAMPIONS LEAGUE & EUROPA LEAGUE (10)

Μεγάλα ματς και αυτή τη βδομάδα και μεγάλη μπάλα…..επιτέλους έχουμε τα ζευγάρια των τελικών του Κάρντιφ και της Στοκχόλμης…..Μετά τα πρώτα ματς που προέκυψαν ξεκάθαρα φαβορί, με σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης κάποιες ομάδες αρνήθηκαν να παραδοθούν και πάλεψαν με νύχια και με δόντια για τη μεγάλη ανατροπή…..άσχετα αν τελικά δεν τα κατάφεραν, μας χάρισαν σπουδαίους ημιτελικούς και φοβερές ποδοσφαιρικές συγκινήσεις….. πάμε να δούμε ένα – ένα τα παιχνίδια.…

champions league:

Γιουβέντους - Μονακό : 2-1 (2-0)   Στο μοναδικό ζευγάρι που δεν υπήρξε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για το ποιος θα προκριθεί…..Η Μονακό μπήκε δυνατά στο ματς και είχε δοκάρι στο 4΄ με τον Μ’ Μπαπέ (σε μια φάση που τελικά υποδείχτηκε οφσάιντ) και ένα σουτ άουτ του Φαλκάο λίγο μετά και γενικά ήταν καλύτερη στο 1ο  20λεπτο του παιχνιδιού, προσπαθώντας να πιέσει τη Γιουβέντους, να βρει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης. Κάπου εκεί η Γιουβέντους αποφάσισε να βγει μπροστά και δημιούργησε 2-3 καλές φάσεις, ειδικά το τετ-α-τετ του Μάντζουκιτς και την απόκρουση του Σούμπασιτς……και στο 33΄ από σέντρα ακριβείας του Ντάνι Άλβες, ο Μάντζουκιτς, με διπλή προσπάθεια, νίκησε το Σούμπασιτς και έγραψε το 1-0…..το ματς συνέχισε να παίζεται σε υψηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν φάσεις……και στο 44΄ο Ντάνι Άλβες και πάλι βγάζει τετ-α-τετ τον Ντιμπαλά, με τον Σούμπασιτς να διώχνει σε κόρνερ….από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ντάνι Άλβες πήρε την απόκρουση των αμυντικών και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0…..Ένας Ντάνι Άλβες που έμοιαζε σα 18χρονος σ’ αυτά τα παιχνίδια…..είχε τρεις ασιστ και ένα γκολ, ανεβοκατέβαινε συνεχώς την πλευρά του και περιόρισε την επιθετικότητα των Μεντί και Μ’Μπαπέ που του έριξε ο Ζαρντίμ από την πλευρά του στον επαναληπτικό.  Στο 2ο ημίχρονο η Γιούβε έσβησε το ματς…..έδωσε μεν τη μπάλα στη Μονακό αλλά δεν της επέτρεψε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Μπουφόν….στο 69΄ ο Μ’ Μπαπέ μείωσε το σκορ σε 2-1 και έγραψε ιστορία νικώντας τον Μπουφόν και από εκεί και πέρα την ησυχία του ματς διατάραξαν μόνο κάποια σκληρά μαρκαρίσματα του Γκλικ στον Ιγκουαϊν……Δικαία στον τελικό η «Βέκια Σινιόρα».

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μ . : 2-1 (0-3)  Η Ατλέτικο του «Τσόλο» δεν έχει μάθει να τα παρατάει…..μπήκε δυνατά στο ματς και στο 12’ μετά από κόρνερ και άπιαστη κεφαλιά του Σαούλ έκανε το 1-0……Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 15’ ο Φερνάντο Τόρες κέρδισε πέναλντι από τον Βαράν, που μετέτρεψε σε γκολ στο επόμενο λεπτό ο Γκριεζμάν…..και η Μαδρίτη πήρε φωτιά! Πλέον η Ατλέτικο έψαχνε ένα ακόμη γκολ για να φέρει την πρόκριση στα ίσα…..έριξε το ρυθμό του ματς και πήγε στο γνώριμο παιχνίδι της….περιμένοντας τη Ρεάλ…..η «Βασίλισσα» πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε με τον δραστήριο Ίσκο να ανοίξει διαδρόμους προς την εστία του Όμπλακ…..Παρακολουθήσαμε ένα ματς με ταχύτητα, απίστευτο ρυθμό, μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα….με τον Κρόος και τον Μόντριτς να παίζουν μακριά από την αντίπαλη περιοχή, πολύ πίσω, στη σιγουριά και μόνο ο Ίσκο να μπαίνει στις μάχες έξω από την περιοχή, στη φωτιά….και μια Ατλέτικο να περιμένει και με βαθιές μπαλιές να ψάχνει τους ταχύτατους Γκριεζμάν και Καράσκο στην αντεπίθεση…….Και στο 42’  ο Καρίμ Μπενζεμά έγραψε την ιστορία του ματς…..σε μια φάση για χαϊλάϊτ…..πέρασε τρεις παίκτες της Ατλέτικο πάνω στη γραμμή του κόρνερ και γύρισε τη μπάλα….ο Ομπλακ απέκρουσε το πρώτο σουτ του Κρόος αλλά ο Ίσκο πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 2-1…..η Ατλέτικο πλέον χρειαζόταν 3 γκολ σε ένα ημίχρονο……έψαχνε το θαύμα!  Το 2ο ημίχρονο παίχτηκε και αυτό σε αρκετά υψηλό ρυθμό με τη Ράλ να είναι καλύτερη και την Ατλέτικο να δείχνει πως έχει αδειάσει ψυχικά…..έχασε μια τρομερή ευκαιρία στο 66’ με τον Νάβας να πραγματοποιεί διπλή απόκρουση στο σουτ του Καράσκο αρχικά και στην κεφαλιά του Γκαμεϊρό από την επαναφορά…..ένας εξαιρετικός Νάβας στο ματς από τους κορυφαίους μαζί με Ίσκο και Μπενζεμα, πραγματοποίησε κάποιες εξαιρετικές επεμβάσεις……(απορώ που η Ρεάλ πάει να δώσει 75εκ για τον Ντε Χέα)…….Στο τελευταίο 15λεπτο και μετά από μια καλή ευκαιρία στο 77΄ που ο Ράμος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ πριν ο Γκαμέϊρο σκοράρει σε κενή εστία από γύρισμα του Κορέα….

η Ατλέτικο έβγαλε την ψυχή της στο χορτάρι και έπαιξε για τον κόσμο της που όρθιος αποθέωνε τους παίχτες της ομάδας…..πίεσε τη Ρεάλ και έψαξε το 3ο γκολ…..έπαιξε για το τελευταίο ευρωπαϊκό ματς στο «Βιθέντε Καλντερόν», αφού από του χρόνου θα παίζει στο νεόκτιστο γήπεδο της…..έπαιξε για το ευρωπαϊκό αντίο του Τσόλο, του Γκριεζμάν και μερικών άλλων από τα αστέρια της, που πιθανότατα η νέα σαιζόν δε θα τους βρει στη Μαδρίτη…..η τελευταία ευρωπαϊκή παράσταση μιας τεράστιας ομάδας που μας χάρισε απίστευτες βραδιές Τσάμπιονς Λιγκ την τελευταία πενταετία…..και που η χθεσινή της αντίπαλος, η Ρεάλ, της στέρησε όλα αυτά τα χρόνια, μια κούπα που της άξιζε…..με δύο αποκλεισμούς στα νοκ άουτ και δύο χαμένους τελικούς από τη Ρεάλ…….Ότι και να λέμε, η καλύτερη ομάδα στα δύο ματς, η «Βασίλισσα», πάει άξια στον τελικό!

europa league:

Λιόν - Άγιαξ : 3-1 (1-4)    Με φουλ επίθεση ξεκίνησαν οι δύο ομάδες τον αγώνα και με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ειδικά ο Άγιαξ που είχε και το προβάδισμα από το πρώτο ματς και ούτε στιγμή δε σκέφτηκε να κλειστεί στα καρέ του. Συνεχώς έβγαινε στο επιθετικό trantzition και έτσι στο 27΄ από κάθετη πάσα του Γιουνές, ο Ντόλμπεργκ βγήκε από αριστερά φάτσα με τον Λόπεζ και τον νίκησε με περίτεχνο πλασιέ…..παρόμοια φάση είχε βγάλει από την ίδια πλευρά και λίγα λεπτά πριν ο Άγιαξ όμως ο Ζίγιετς είχε νικηθεί από τον Λόπεζ…..κίνηση στοχευμένη λοιπόν από την αριστερή πλευρά και στην πλάτη της άμυνας τον Λιονιέ…….Και εκεί που ο ρυθμός του ματς είχε πέσει κάπως και ετοιμαζόμασταν να πάμε για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Λακαζέτ κέρδισε πέναλντι από τον Ντε Λιχτ, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος στο 45΄ .Στο επόμενο λεπτό, από γέμισμα, ο Φεκίρ κατέβασε τη μπάλα και ελίχθηκε μες την περιοχή με τους αμυντικούς του Άγιαξ να τον μαρκάρουν με τα μάτια, γύρισε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Λακαζέτ έγραψε το 2-1 βάζοντας φωτιά στο 2ο ημίχρονο…….Μπήκε επιθετικά η Λιον στο 2ο, με την ομάδα να τρέχει όλη μαζί στην επίθεση και να δημιουργεί φάσεις…..τεράστια ευκαιρία στο 65΄ με τον Φεκίρ να μη δίνει τη μπάλα δίπλα στον συμπαίκτη του και να σουτάρει άουτ…..Δοκάρι ο Άγιαξ στο 78΄ με τεχνικό σουτ του Κλάασεν…..και στο 81΄ ο Γκουζέλ με κοντινή κεφαλιά κάνει το 3-1 και το τελευταίο 10λεπτο του αγώνα να γίνεται δραματικό…..Στο 84΄ ο Φίργεφερ κάνει φάουλ λίγο έξω από την περιοχή στον Φεκίρ και αποβάλλεται….με 10 ο Άγιαξ……το φάουλ το χαράμισε με πολύ κακή εκτέλεση ο Φεκίρ…..στο 87΄ ωραία κίνηση στην περιοχή ο Λακαζέτ, βγήκε πρώτος στη μπάλα αλλά σούταρε ψηλά, άουτ…….

Στο 88΄  …..ο Κορνέ βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής, κατέβασε τη μπάλα, σούταρε και η μπάλα……αποφάσισε ποιος θα μπει στο αεροπλάνο για Στοκχόλμη……πέρασε λίγο (ξυστά) άουτ και ο ανώτερος στα δύο ματς Αίαντας πήρε το εισιτήριο για τον τελικό!

Μαντσεστερ Γιουνάιντεντ - Θέλτα :1-1 (1-0)      Το παιχνίδι ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο….και στο 17΄ ο Φελαϊνί με κεφαλιά στην κλειστή γωνιά του τερματοφύλακα, μετά από σέντρα του Ράνσφορντ άνοιξε το σκορ και η Γιουνάιντεντ έγινε το απόλυτο φαβορί…..Είδαμε ένα 1ο ημίχρονο χωρίς μεγάλες φάσεις, παρά μόνο μια κεφαλιά του Γκουϊντέτι στο 42΄ που πέρασε άουτ……Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Μιχταριάν και εξαιρετική απόκρουση του Άλβαρεθ και τη Θέλτα να είναι πιο επιθετική, από εκεί και πέρα, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Σίσκο, αλλά όχι ιδιαιτέρα επικίνδυνη……Στο 58΄ο Γκουιντέτι σούταρε άουτ από καλή θέση μετά από γύρισμα του Σίστο….στο 64΄ ο Ράνσφορντ χόρεψε τρεις αμυντικούς της Θέλτα μες την περιοχή αλλά το πλασιέ του απέκρουσε ο Άλβαρεθ…..στο 69΄ σουτ ο Φελαϊνί σε κόρνερ ο Άλβαρεθ…..στο 75΄μόνος του ο Γκουιντέτι σε εξαιρετική θέση μες την περιοχή και  άουτ η κεφαλιά του……Αυτές ήταν όλες οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου με τη Θέλτα να ξεκινάει από εκεί και έπειτα να πιέζει και να αναζητά το γκολ που θα την ξανάβαζε στην πρόκριση. Η πίεση καρποφόρησε στο 85΄και ο Ρογκάγλια με κεφαλιά ισοφάρισε το ματς….η Θέλτα χρειαζόταν πλέον ένα γκολ για την πρόκριση και τα νεύρα ξέφυγαν……γενική σύρραξη των παικτών στο κέντρο του γηπέδου και αποβολή για τους Ρογκάγλια και Μπαϊγί…..

Το χρονόμετρο δείχνει 95΄και 55΄΄ ….με το διαιτητή να έχει δείξει 6 λεπτά καθυστερήσεις……γύρισμα στον Γκουιντέτι…και σε κενή εστία δεν καταφέρνει να πλασάρει ….και ο Μουρίνιο στον τελικό της Στοκχόλμης….(κατάλαβα γιατί ο Μπέργκ παίζει βασικός στην εθνική Σουηδίας). Γενικά πάντως προκρίθηκε η καλύτερη ομάδα……δεν ήταν για τελικό αυτή η Θέλτα…..

Εξαιρετικά τα ζευγάρια των δύο τελικών, με βαριές φανέλες του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και τους αντιπάλους να εκπροσωπούν ένα  διαφορετικό στιλ ποδοσφαίρου ο ένας από τον άλλο , με εμάς να αναμένουμε το ποιος θα επικρατήσει…..φαβορί? απλά δεν υπάρχουν !