Δευτέρα 3 Απριλίου 2017

Σκέψεις……μπαλαδόρικες (12)

• Ντέρμπι είχαμε την Κυριακή και ΑΕΚ - Παναθηναϊκός = 2-3……με τις  δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο, αν θέλουμε να το δούμε χοντρικά….Όμως ο Παναθηναϊκός του Ουζουνίδη μπήκε διαβασμένος στο ματς και με οργανωμένη πίεση ψηλά έκοψε στη μέση την ΑΕΚ….μπλόκαρε τους χαφ της και η Ένωση δε μπορούσε να κατεβάσει μπάλα και να αναπτυχθεί, προσπαθούσε με γεμίσματα του Βράνιες να βγάλει τη μπάλα μπροστά αλλά ο Βόσνιος επέπιπτε σε συνεχή λάθη με τους Πατίτο – Μάνταλο –Αραούχο να είναι αποκομμένοι και εκτός παιχνιδιού…… Για τον Παναθηναϊκό, Μολέντο και Κουτρουμπής έπαιζαν κοντά και έσβησαν τον Αραούχο…… Ζέκα και Κουρμπέλης πήραν το κέντρο, καλές προωθήσεις από Χουλτ και Κουλιμπαλί που έδιναν αριθμητικό πλεονέκτημα και βοηθούμενοι από το γεγονός ότι Εμποκού και Βιγιαφάνες έκλειναν συνεχώς προς τον άξονα φτιάχνοντας παιχνίδι….Ο Κλωναρίδης με τα τρεξίματα του απελευθέρωνε τον Μπεργκ και τραβούσε παίκτες πάνω του . Δεν υπήρχε ΑΕΚ στο γήπεδο στο 1ο ημίχρονο με τους περισσότερους παίκτες της να είναι σε τραγική κατάσταση και ειδικά ο Βράνιες που έκανε συνεχώς λάθη και ο Παναθηναϊκός έβγαινε σε τρατζίσιον επίθεση….τα μπακ της έφαγαν φάσεις από τις προωθήσεις των Χούλτ – Κουλιμπαλί και στα χαφ πάλευε μόνος του ο Σιμόες να καλύψει τρύπες και κάνοντας αρκετά φάουλ κινδύνευε με αποβολή (ίσως για αυτό τον άλλαξε ο Χιμένεθ) . Και τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν από τον Βιγιαφάνες ο οποίος είχε και άλλες δύο καλές ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς, στο 6΄ που σούταρε πάνω στον Ντίντακ και στο 42΄ όταν με υπέροχη ατομική ενέργεια και αφού έκανε το 1-2 με τον Κλωναρίδη βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά τον σταμάτησε ο Μπάρκας…..ενώ 6 παίκτες της ΑΕΚ σε θέση άμυνας τον μάρκαραν με τα μάτια.
      Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Χιμένεθ πέρασε τον Λάζαρο στη θέση του Πατίτο και τον Πέκχαρτ στη θέση του Αϊντάρεβις……Οι παίκτες της ΑΕΚ με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου έβγαλαν εγωισμό και πάθος στο χορτάρι του ΟΑΚΑ και καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό και ορεξάτο Χριστοδουλόπουλο πήραν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν απειλητικοί για την εστία του Βλαχοδήμου με τον Λάζαρο να δημιουργεί 2-3 φάσεις από δεξιά. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φαινόταν ότι ξέμειναν από δυνάμεις μετά από τέτοιο πρέσιγκ στο 1ο ημίχρονο και δε μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αγώνα…… Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με πέναλντι του Λάζαρου στο 62 και τότε ο Χιμένεθ ρίσκαρε περισσότερο περνώντας στο παιχνίδι τον Μπακασέτα στη θέση του Σιμόες και αδειάζοντας τα χαφ……Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε πανικόβλητος στο γήπεδο και ο Ουζουνίδης περνάει τους Λέτο και Λουντ στον αγώνα στις θέσεις των Κλωναρίδη και Εμποκού που είχαν «αδειάσει»…..το παιχνίδι είχε γίνει άναρχο και χωρίς φάσεις αλλά στο 78΄ με μια υποδειγματική αντεπίθεση μετά από άσχημη σέντρα του Κουλιμπαλί στην περιοχή της, η ΑΕΚ φέρνει το ματς στα ίσα με τον Πέκχαρτ….. Η ΑΕΚ όμως ακόμα και στο 2ο ημίχρονο που ήταν καλύτερη και ισοφάρισε το ματς από 0-2, δεν είχε οργανωμένη επιθετική ανάπτυξη αλλά ατομικές ενέργειες του Λάζαρου (πρέπει να είναι ο καλύτερος επιθετικά εξτρεμ του πρωταθλήματος στα 30 λεπτά που αντέχει σε υψηλούς ρυθμούς), μακρινά σουτ και γεμίσματα….είναι μια ομάδα αντίδρασης και όχι δράσης…….Και εκεί που πηγαίναμε στη λήξη του παιχνιδιού, σε μια κόντρα επίθεση του Παναθηναϊκού, που φάνηκε η απουσία του Σιμόες από τα χαφ, ο Μπεργκ με το 2ο γκολ του, χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με τον τραγικό χθες Λαμπρόπουλο να έχε τελείως λάθος τοποθέτηση στη φάση και επιτρέποντας στο Σουηδό να σκοράρει…… Η ΑΕΚ κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι όφ…..η χθεσινή νίκη και το στήσιμο της ομάδας καθιέρωσαν τον Ουζουνίδη στη συνείδηση του κόσμου του Παναθηναϊκού αλλά και στο μυαλό των παικτών του……η ήττα για την ΑΕΚ ήρθε να την
 προσγειώσει σε καλή στιγμή με τα ματς στόχων που ακολουθούν….αν δεν μπορεί να κερδίσει τον Πλατανιά τότε δεν αξίζει να είναι στα πλέι οφ !

• Το Σάββατο ο Ολυμπιακός με νέο προπονητή και πάλι στον πάγκο του, τον Τάκη Λεμονή αυτή τη φορά, υποδέχτηκε τον Πλατανιά του Γιώργου Παράσχου στο «Καραϊσκάκης»……ο  Πλατανιάς κατέβηκε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και 5-3-2 για να κλέψει το παιχνίδι με τους Μανούσο και Γιακουμάκη μπροστά να τρέχουν και να πρεσάρουν για να κλέψουν μπάλες και να γίνουν επικίνδυνοι……ο Ολυμπιακός με κοντά τις γραμμές οδήγησε το ματς σε χαμηλό τέμπο στο 1ο ημίχρονο, με συνεχή κατοχή της μπάλας και πολλές πάσες (όχι όμως βαθιές μπαλιές από τα στόπερ) έκανε παιχνίδι υπομονής για να διασπάσει την καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα…..χωρίς όμως να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις….και στο 45΄ ο Πλατανιάς προηγήθηκε με πέναλντι του Μανούσου….
             Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο επιθετικός , βγήκε στην επίθεση και προσπάθησε να πνίξει τον αντίπαλο…..έκανε την ανατροπή σχετικά γρήγορα με τους καλούς χθες Μαρίν και Ρομαό, αφού οι παίκτες του κατέθεσαν στο γήπεδο τον εγωισμό του πρωταθλητή αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα καλός και κινδύνεψε από την δουλεμένη ομάδα του Παράσχου……, λογικά ο τίτλος για μια ακόμη χρονιά είναι δικός του !

• Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καθόλου καλός στην Τούμπα με τη Λάρισα σε ένα κακό παιχνίδι αλλά κέρδισε σχετικά εύκολα με 2-0 με κορυφαίο τον Κάνιας που σκόραρε……η Λάρισα έδειξε πολύ κακή ως ομάδα και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έγινε απειλητική……ούτε σε αυτό το ματς σκόραρε ο Κλάους !

• Με νίκη συνέχισε και ο Πανιώνιος που κρατάει τη 2η θέση στο πρωτάθλημα……με πολύ καλό Μασούντ, που ήταν κεφάτος στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο και με τις ενέργειές του ήταν καταλυτικός για τη νίκη της ομάδας του…..οι χαφ του, Κόρμπος – Σιώπης, κέρδισαν τη μάχη του κέντρου και ο Μπεν ήταν απειλητικός και σκόραρε…..άργησε να κάνει αλλαγές ο Σα Πίντο που κράτησε στον πάγκο Τόνσο και Λημνιό……σοβαρός προπονητής ο Μιλόσεβιτς !

ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ….ΕΥΡΩΠΗ

•  Στην Αγγλία είχαμε τη νίκη της Λίβερπουλ στο τοπικό ντέρμπι με την Έβερτον, μια δίκαιη νίκη αφού η ομάδα του Κλοπ ήταν ανώτερη και είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κουτίνιο που δεν μπόρεσε να τον περιορίσει η ομάδα του Κούμαν για την οποία ήταν άφαντος ο Λουκάκου……και είχαμε και την ήττα έκπληξη της πρωτοπόρου Τσέλσι στην έδρα της από την Κρίσταλ Πάλας του Λούκα Μιλιβόγεβιτς…..με την Τσέλσι να προηγείται μόλις στο 5΄ με τον Φάμπεργκας, αλλά στο 9΄ ο Σαχά ισοφάρισε και στο 11΄ ο Μπέντεκε έβαλε μπροστά την Πάλλας…. και από εκεί και πέρα η Τσέλσι  είχε 66% κατοχή μπάλας, 9-3 κόρνερ και 11-2 τελικές προσπάθειες αλλά να μη μπορεί να βρει ένα ακόμα γκολ και την Τότεναμ να την πλησιάζει στους 7 βαθμούς…..Στην Πρέμιερ πάντως πρέπει να διεξαχθούν τα αναβληθέντα ματς για να δούμε που βρισκόμαστε….κυρίως στη μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ…..

• Στο Καμπιονάτο η Γιουβέντους πέρασε και από την έδρα της Νάπολι με ισοπαλία και αφού δεν έχασε και χθες ο τίτλος είναι δικός της…..Αιφνιδίασε και προηγήθηκε μόλις στο 7΄ με τον Κεντίρα και μετά η Νάπολι είχε 61%-39% κατοχή μπάλας, 5-2 κόρνερ, 3-0 τελικές και 8-2 σουτ αλλά κατάφερε απλά να ισοφαρίσει με τον Χάμσικ στο 60΄ . Ο Ιγκουαϊν δεν ακούμπησε μπάλα…..κάτι λείπει από την πολύ καλή ομάδα του Σάρι για το βήμα παραπάνω και τους τίτλους…….

• Στην Ολλανδία ο Άγιαξ καθάρισε το ντέρμπι με τη Φέγενορντ και την πλησίασε στο -3…..δίνοντας ενδιαφέρον στη μάχη για τον τίτλο….ενώ απομένουν 6 αγωνιστικές…..κοντά και η Αϊντχόβεντ στο -5 από την πρωτοπόρο Φέγενορντ…..ο Αίαντας ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι και δε βρήκε αντίσταση από την ομάδα του Ρότερνταμ…..

• Μπενφίκα και Πόρτο ήρθαν ισόπαλες στην Πορτογαλία, με τη διαφορά να παραμένει στον ένα βαθμό στη μάχη του τίτλου και 7 αγωνιστικές να υπολείπονται………………..η Μπενφίκα, με Μήτρογλου και Σάμαρη να αγωνίζονται 90 λεπτά, προηγήθηκε νωρίς, με τον Ζόνας στο 7΄ , και ισοφαρίστηκε στις αρχές του 2ου ημιχρόνου….και αν και ήταν ανώτερη στον αγώνα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα τις έδινε σημαντικό προβάδισμα στη μάχη για τον τίτλο………..

• Σε ματς τίτλου στη Γαλλία, ο τελικός του Λιγκ Καπ που διεξήχθη στην έδρα της Λιόν, η Παρί καθάρισε με 4-1 τη Μονακό και της έδειξε ποιος είναι το αφεντικό…..Από την ομάδα του Ζαρντίμ έλειπαν οι Φαλκάο και Φαμπίνιο αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ήταν καλή, ήταν κατώτερη του αναμενομένου και οι Πρωτευουσιάνοι πήραν σχετικά εύκολα την κούπα με τον Καβάνι να σκοράρει δις…….

Υ.Γ.  Ο προγραμματισμός για την επόμενη σαιζόν έχει ξεκινήσει και σε όλη την Ευρώπη γίνονται επαφές για παίκτες……θα τα πούμε σύντομα για τις κινήσεις που γίνονται αλλά και με προτάσεις για τις ομάδες μας…..έχουμε...κατασκοπευσει πολλούς παίκτες......