Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2016

Μια βόλτα στην Ευρώπη (1)

Πέρασε και η διακοπή για τις εθνικές ομάδες και τα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ξεκίνησαν κανονικά το περασμένο Σαββατοκύριακο και από δω και πέρα θα έχουμε φουλ αγωνιστική δράση μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου….πάμε να ρίξουμε μια ματιά τι έγινε στην Ευρώπη……

Ισπανία:

Ξεκίνημα Παρασκευή βράδυ με το Λας Πάλμας – Εσπανιολ, σε ένα ματς που η Εσπανιόλ κατέβηκε με αμυντικό προσανατολισμό και πήρε το αποτέλεσμα…..Ξεχωρίζει στη Λας Πάλμας ο Ζερόμ Μπόατενγκ….Το Σάββατο νωρίς η Σεβίλλη ήλεγχε το ματς με τη Λεγκανιές και φαινόταν να το καθαρίζει στο 0-2, αλλά με δύο γκολ σε 2 λεπτά (67΄ και 69΄) η Λεγκανιές, που δεν κλείστηκε και έπαιξε στα ίσα το ματς, επανήλθε και ισοφάρισε. Η Σεβίλλη λόγω ποιότητας και εμπειρίας πήρε το ματς στο τέλος με γκολ του Σαράμπια που είχε μπει ως αλλαγή ….ωραίος παίκτης ο Φραν Βάσκες που έφερε το καλοκαίρι από την Παλέρμο ο Σαμπαόλι.

Με 3-4-3 παρατάχθηκε η Μπάρτσα, με τον δεξιό μπακ-χαφ Ραφίνια να πετυχαίνει δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο και να καθαρίζει το ματς….επανεμφάνιση με γκολ ο Μέσι….
       Η Γρανάδα προηγήθηκε αλλά ο Φερέιρα – Καράσκο με χακ-τρικ γύρισε το ματς και η Ατλέτικο σταμάτησε στα 7….βάζει σιγά σιγά παίκτες στο ροτέσιον ο Σιμεόνε , με τον Κορέα να έχει πάρει αρκετά ματς φέτος , ενώ τώρα μπαίνει και ο Γκαϊτάν που έβαλε 2 γκολ το Σάββατο…πιο επιθετική φέτος η Ατλέτικο….
       Καταιγιστική η Ρεάλ στη Σεβίλλη με τη Μπέτις…τρομερή επανεμφάνιση Μαρσέλο…χάρηκα για τον παιχταρά Ίσκο που είναι παροπλισμένος στη Ρεάλ και με τα δύο γκολ που έβαλε δήλωσε παρόν….όχι όμως και ο Κόβασιτς που χάθηκε στον αγώνα…σάκος του μποξ η Μπέτις του Πογιέτ…
       Μοιρασμένο ματς το Αλαβές – Μάλαγα και δίκαιη η ισοπαλία. Στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων  η Μπιλμπάο με ανατροπή επικράτησε της Σοσιεδάδ που προηγήθηκε νωρίς, στο 16΄ και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο παρά την πίεση της ομάδας του Βαλβέλδε. Στο 2ο ημίχρονο όμως η Αθλέτικ βρήκε νωρίς τα γκολ , ήταν ανώτερη και κέρδισε….αρκετοί παίκτες παραμένουν χρόνια στην Μπιλμπάο, τους θυμάμαι από την εποχή Μπιέλσα στην ομάδα, αυτό συνεισφέρει στην ομοιογένεια και γι αυτό κάθε χρόνο χτυπάει 4αδα…..

Η Βαλένθια στο ντεπούτο του Ιταλού Τζέζαρε Πραντέλι στον πάγκο της έκανε διπλό στη Χιχόν, όντας καλύτερη στο ματς και δείχνει να ανεβαίνει αγωνιστικά.  Παιχταράς ο μπακ Ζοαο Κανσέλο, που χρησιμοποιήθηκε ως εξτρεμ στον συγκεκριμένο αγώνα και πήγαινε στην προσωπική ενέργεια προκαλώντας πολλά ρήγματα από δεξιά. Δείχνει βελτίωση η Βαλένθια αλλά δεν έχει βάθος στο ρόστερ της και δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν οι 13-14 πολλοί καλοί παίκτες που διαθέτει.
       Πάρτυ έκανε η Βιγιαρεάλ με τη Θέλτα. Ανεβαίνει η ομάδα του Φραν Εσκρίμπα που φαίνεται ότι εκμεταλλεύτηκε τη διακοπή και δούλεψε στο δικό του στιλ ποδοσφαίρου, ξεφεύγοντας από το ποδόσφαιρο του προκατόχου του, Μαρσελίνιο. Μια ομάδα που δε σταμάτησε να πιέζει, σφιχτή και ταχύτατη στο επιθετικό transition. Μάγεψε ο Σοριάνο από αριστερά με 2 γκολάρες. Επανεμφάνιση Μακαμπού που σκόραρε. Η Θέλτα είχε την κατοχή, η Βιγιαρεάλ πρεσάριζε και όταν έπαιρνε τη μπάλα έβγαινε αστραπιαία μπροστά με 2-3 πάσες και σκόραρε, είναι για μεγάλα πράγματα η ομάδα. Μετά τους τρεις μεγάλους, αυτή, η Σεβίλλη κυρίως και η Μπιλμπάο, για όσο αντέξει, θα διεκδικήσουν την 4η θέση και το νέο champions leage.

Κλείνουμε με Δευτέρα βράδυ και Εϊμπάρ – Οσασούνα…..στα 17΄΄ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι…..με Σέρχιο Λεόν την ανατροπή μέχρι το 32΄η Οσασούνα και με τη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε η Έιμπαρ….  Γεμάτο μπάλα το 1ο μέρος του παιχνιδιού ….στο 57΄ έγινε το 2-3 και από εκεί και πέρα η φιλοξενούμενοι το γύρισαν στην άμυνα και δεν είχαμε παρά ελάχιστες φάσεις μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού…..

Αγγλία:

Η Τσέλσι κυριάρχησε, νωρίς το Σάββατο, απέναντι στην πρωταθλήτρια Λέστερ, προηγήθηκε νωρίς και δεν απειλήθηκε. Με 3-4-3 για 1η φορά ο Κόντε…αν και χρειάζεται κι άλλο στόπερ για να συνεχίσει να παίζει έτσι….Πάντως Πέμπτη βράδυ οι μπουκ  έδιναν ότι ο Κόντε φεύγει. Φαίνεται πως αποφάσισε ότι αν είναι να φύγει , θα το κάνει με το δικό του τρόπο. Πέταξε έξω Ιβάνοβιτς που πλέον είναι βαρύς, ειδικά για δεξί μπακ και έβαλε δεξί στόπερ τον γρήγορο (αν και πολύ κοντό) Αθπιλικουλέτα, με αριστερό στόπερ τον Κέϊχιλ και κεντρικό,  σαν λίμπερο, τον Νταβίντ Λουϊζ. Δεξί μπακ – χαφ, παίρνοντας όλη την πλευρά έπαιξε ο Μόουζες , που έκανε μεγάλο παιχνίδι και αριστερά ο Μάρκος Αλόνσο που έφερε από την Φιωρεντίνα την τελευταία μέρα των μεταγραφών ο Κόντε και ο οποίος είναι ταχύτατος και παιχταράς. Πέταξε επίσης έξω το ψευτό 10αρι, τον σοφτ Όσκαρ και έπαιξε στα χαφ με Καντέ και Μάτιτς. Μπροστά Ντιέγκο Κόστα , ο Αζάρ αριστερά, που έμπαινε και 2ος φορ και ο Πέδρο που έτρεξε πολύ, με συνεχόμενο πρέσινγκ. Επίσης δίνει ευκαιρίες και στον νεαρό φορ Σαλόγκα (καταπληκτική ασιστ με τακουνάκι στο 3ο γκολ) ο Κόντε. Απορίας άξιο γιατί ο Ρανιέρι κράτησε ως το 67΄ εκτός αγώνα τους Μαχρέζ – Σλιμανί.

Δεν υπάρχει ομάδα Χαλ στην πρέμιερ…πήρε κάποια ματς στην αρχή αλλά φυσιολογικά και αναμενόμενα ξεφούσκωσε…άνετος θρίαμβος για Μπόρνμουθ.
           Η Άρσεναλ είναι άλλη ομάδα όταν ο Γουόλκοτ δεν είναι τραυματίας. Με δύο δικά του γκολ φάνηκε να καθαρίζει το ματς με τη Σουόνσι, που είχε στον πάγκο της τον Αμερικανό προπονητή Μπράντλεϊ, αν και τα 2 γκολ προήλθαν από τραγικά ατομικά λάθη δύο αμυντικών της Σουόνσι…..Μετά την αποβολή του Τσάκα στο 70΄ και το σκόρ στο 3-2 περίμενα περισσότερα πράγματα από τους Ουαλούς αλλά η Άρσεναλ ήταν αυτή που έχασε δύο κραυγαλέες ευκαιρίες με τον Γουόλκοτ…χάρηκα με το γκολ του Μπαστόν…..έπιασε κορυφή, αθόρυβα, ο Αρσέν….
         Εκεί έπιασε τη Σίτι του Πέπ…που δείχνει να έχει κατεβάσει ταχύτητα μετά τη νίκη επί της Γιουνάϊντεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ….κυριάρχησε βέβαια στον αγώνα με την Έβερτον, μετά το τέλος του οποίου και ο ίδιος ο Κούμαν παραδέχτηκε ότι η ομάδα του ήταν τυχερή, έχασε δύο πέναλντι, το ένα στο 1ο ημίχρονο με τον Ντε Μπρούιν και το άλλο μετά το 0-1 με τον Κουν Αγκουέρο, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή. Ο Πεπ ξεκίνησε με 3-4-3 με τον νεαρό Ιχεανάτσο φορ και με Νταβίντ Σίλβα αριστερά και Μανέ δεξιά σε ρόλο μπακ χαφ…..Ο Κλισί στο γκολ απλά κοιτούσε τον Λουκάκου να σκοράρει…τον μάρκαρε με τα μάτια. Πολύ καλές επεμβάσεις ο Στεκέλεμπουργκ, πέρα από τα δύο πέναλντι που έπιασε και ειδικά η τελευταία στο σουτ του Ντε Μπρούιν….
      Η Σάντερλαντ είναι μαύρα χάλια, χάρη και στους πολλούς τραυματισμούς παικτών και η Στόουκ πήρε σχετικά εύκολα μια νίκη ανάσα ….καθάρισε ο Άλεν το παιχνίδι….
      Η Τότεναμ αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γκολ χωρίς τον Κέιν….κινδύνεψε να χάσει με γκολ από έναν πρώην παίκτη της – τον Τσαντλί που δεν πανηγύρισε- και τελικά ισοφάρισε με τον Ντελε Άλι ο οποίος έχασε και άλλες ευκαιρίες στο ματς….Έχασε μεγάλη ευκαιρία να περάσει μόνη 1η και φαίνεται πως ακόμα δεν έχει βρει το μέταλλο του πρωταθλητισμού…..
      Επιτέλους νίκη για τη Γουέστ Χαμ του Μπίλιτς και μάλιστα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλλας, η οποία έχασε και πέναλντι με τον Μπέντεκε…...Με 3-4-3 ξεκίνησε ο Μπίλιτς, έδωσε χώρο στην Πάλλας και η Γουέστ Χαμ ήταν πολύ επικύνδινη  στις αντεπιθέσεις….άδικη η αποβολή του Κρέσγουελ με 2 κίτρινες, η μία εκ των οποίων για θέατρο σε φάση καθαρό πέναλντι υπέρ του….
     Με τον Χοσέ Χολέμπας να σκοράρει και με 5-4-1 η Γουότφορντ του Ματσάρι, σε ένα κακό ποιοτικά ματς, πήρε διπλό στην έδρα της Μίντλεσμπρο, στην οποία ο Νεγρέδο έχει να σκοράρει από την 1η αγωνιστική κοντά 15Αυγουστο και δείχνει και υπέρβαρος….

Από κει και πέρα είχαμε και την κλασσική Σαουθάμπντον του Πιέλ, του παιχταρά Τάντιτς και του με καλή επαφή με τα δίχτυα Όστιν….άνετη νίκη με 3-1 την Μπέρνλι που δεν υπήρχε στο γήπεδο, 34 σουτ προς την εστία η Σαουθάμπντον.
       Και πάμε βράδυ Δευτέρας….με ντέρμπι Γιουνάϊντεντ – Λίβερπουλ…..είδαμε ένα κακό 1ο ημίχρονο με τον Μουρίνιο να έχει μπλοκάρει τη Λίβερπουλ, παίζοντας πολύ αμυντικά με αποκλειστικό σκοπό να πάρει αποτέλεσμα…μεγάλο παιχνίδι ο Άντερ Ερέρα που ήταν ο μοναδικός αμυντικός χαφ με τον Πογκμπά να παίζει για 1η φορά πιο μπροστά….Στο 2ο η Λίβερπουλ ανέβηκε και βάζοντας τη μπάλα κάτω έκανε φάσεις αλλά έκανε τρομερές αποκρούσεις ο Ντε Χέα….ούτε τρίτη πάσα δεν άλλαζε η Γιουνάϊντεντ οι παίκτες της οποίας απλά έδιωχναν τη μπάλα με τη μία από την άμυνα…είναι δύσκολο όσο καλή ομάδα κι αν είσαι να βρεις διαδρόμους όταν ο άλλος αμύνεται μαζικά και με αποκλειστικό σκοπό να σου καταστρέψει το παιχνίδι…65%- 35% η κατοχή….

Ιταλία:

Η Νάπολι πίεσε στο ντέρμπι με τη Ρόμα και σχεδόν κυριάρχησε όμως χωρίς τον Μίλικ, χωρίς φορ ουσιαστικά, δε βρήκε το γκολ….κόντρα στη ροή του ματς η Ρόμα σκόραρε δις με τον Ντζέκο …όσο περνούσε η ώρα και ευρισκόμενη πίσω στο σκορ έπεφτε η ψυχολογία για τους Ναπολιτάνους…μείωσαν, πίεσαν και πάλι αλλά και πάλι η Ρόμα σκόραρε και η παράσταση έλαβε τέλος….
     Η Πεσκάρα προηγήθηκε νωρίς αλλά ισοφαρίστηκε με αυτογκόλ στο 23΄…..Έπαιξε πολύ αμυντικά, ειδικά στο 2ο ημίχρονο αφού από το 45΄ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής. Η Σαμπντόρια είχε την κατοχή, πίεσε, σούταρε, αλλά δε βρήκε το γκολ της νίκης.
      Με αρκετές αλλαγές η Γιουβέντους είδε την Ουντινέζε να προηγείται αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με καταπληκτικό γκολ του Ντιμπάλα…. Παραδόξως μοιρασμένο το ματς με τη Γιούβε να το κερδίζει με πέναλντι του Ντιμπάλα και πάλι….

Με 3-4-3 η Φιωρεντίνα, με 5-4-1 η Αταλάντα. Είχε την κατοχή η ομάδα του Πάολο Σόουζα, καλά οργανωμένη αμυντικά η ομάδα του Μπέργκαμο πήρε τη λευκή ισοπαλία.
                Η Τζένοα έμεινε από το 34΄ με παίκτη λιγότερο και έτσι δε μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Έμπολι που είχε την κατοχή αλλά είναι κακή ομάδα, δεν έχει το γκολ και παρότι με παίκτη λιγότερο ήταν πιο απειλητικοί οι Γενοβέζοι.
        Η Ίντερ είχε προβλήματα λόγω της κόντρας των οπαδών με τον Ικάρντι…οι οποίοι οπαδοί ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς όταν ο Ικάρντι έχασε το πέναλντι στο 26΄. Η Κάλιαρι ήταν καλύτερη στο ματς παρότι η Ίντερ είχε την κατοχή και προηγήθηκε….καθοδηγούμενη από τον δικό μας Ταχτσίδη, πέτυχε 2 γκολ μετά το 70΄και πήρε μεγάλο διπλό στο «Μεάτσα»….Η Ίντερ θέλει φορ και προπονητή…..
        Η Μπολόνια προηγήθηκε στο 10΄στο «Ολίμπικο» επί της Λάτσιο και μετά κλασικά ο Ντοναντόνι το έριξε στην άμυνα και άντεξε μέχρι το 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού, οπότε και η Λάτσιο ισοφάρισε με πέναλντι του Ιμόμπιλε, ο οποίος ξεκίνησε καλά τη χρονιά και σκοράρει ανελλιπώς.
         Η Κροτόνε ευτύχησε να προηγηθεί στο 2΄. Μετά δεν υπήρχε στο γήπεδο, κυριάρχησε η Σασουόλο και έχασε ευκαιρίες. Τα γκολ ήρθαν στο 83΄ και στο 88΄ από τις αλλαγές του Ντι Φραντζέσκο, αγχωτική νίκη που την κράτησε στην 1η ;0αδα του καμπιονάτο.

Στη Μίλαν ο Μοντέλα εκμεταλλεύτηκε τη διακοπή και δούλεψε την ομάδα…αν και ήταν κακή στο 1ο ημίχρονο. Ο Μπάκα γύρισε αργά από την εθνική Κολομβίας και μπήκε στο ματς μόνο στα τελευταία λεπτά αλλά του ήταν αρκετό, καθώς από δικό του σουτ ήρθε το 1-3 με αυτογκολ. Η Μίλαν ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε και πήρε διπλό απέναντι σε μια καλή ομάδα στην έδρα της. Ο Μοντέλα  με ανέτοιμο τον Μπάκα προτίμησε τον Λαπατούλα για την κορυφή της επίθεσης και όχι τον Λουϊς Αντριάνο, αλλά ο Ιταλός φορ ήταν απλά μαχητικός.
          Στο τελευταίο χρονικά ματς τη Δευτέρα το βράδυ, η Τορίνο αν και πίσω στο σκορ βρέθηκε από το 5΄, πριν το ημίχρονο το είχε γυρίσει σε 1-3 και ήταν αυτή που πέτυχε και 4ο γκολ στο 2ο ημίχρονο παρότι η Παλέρμο είχε την κατοχή…..

Υπόλοιπη Ευρώπη:

Στη Γερμανία η Μπάγερν δε δείχνει να πατάει καλά….νέα απώλεια βαθμών στην έδρα της Άιντραχτ…η Ντόρντμουντ με μισή ομάδα λόγω τραυματισμών παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Χέρτα που έχει εξαιρετική ομάδα. Πορεία πρωταθλητισμού πραγματοποιεί η νεοφώτιστη Λειψία που έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Βόλφσμπουργκ και βρίσκεται στη 2η θέση της Μπουντεσλίγκα με 2 βαθμούς λιγότερους από τη Μπάγερν…..μελανό σημείο της αγωνιστικής ο σοβαρός τραυματισμός του Εμπολό της Σάλκε από τάκλιν του δικού μας Σταφυλίδη, που έπαθε κάταγμα αστραγάλου και ρήξη συνδέσμων.

Στη Γαλλία προελαύνει η Νις του Λουσιάν Φαβρ….και του Μπαλοτέλι που κάνει ωραίο δίδυμο μπροστά με τον Πλέα….η Μονακό του Ζαρντίμ δεν είναι για τίτλο, ενώ ανεβαίνει η Παρί του Έμερι και του Καβάνι που σκοράρει κατά ριπάς….Περιμένω και τη Μαρσέιγ τώρα που γύρισε ο Λασανά Ντιαρά και πήρε μπροστά ο φορ Γκομίς.
             Ασταμάτητη η Φέγενορντ στην Ολλανδία με 9 στα 9 , του κόουτς Τζιοβάνι Φαν Μπρόμχοστ, του γερόλυκου Ντίρκ Κάιτ και του παιχταρά φορ Νίκλας Γιόργκενσεν που ήρθε το καλοκαίρι από την Κοπεγχάγη και έχει 7 γκολ ως τώρα στο πρωτάθλημα…. Ο Άγιαξ είναι η μόνη ομάδα που δείχνει να μπορεί να την ακολουθήσει….Αξιοπρόσεχτη η παρουσία του 19χρονου Τούρκου φορ της Τβέντε Ενές Ουνάλ που είναι δανεικός από τη Σίτι και έχει 7 γκολ στο πρωτάθλημα και 1 στο κύπελλο.

Στο Βέλγιο που παίζουν πολλοί δικοί μας παίκτες……με τον Καρέλη να πετυχαίνει 2 γκολ αυτή την αγωνιστική για τη Γκένκ. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ άντεξε 9 αγωνιστικές στην κορυφή, τώρα, στη 10η , πέρασε μπροστά η Άντερλεχτ….καλή ομάδα έχει και η Σαρλερουά που βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, με τη Γάνδη να έρχεται από πίσω και με τη Μπριζ να απογοητεύει μέχρι στιγμής….

Υ.Γ.1    Για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις Τσάμπιονς λίνγκ και Γιουρόπα θα τα πούμε